historia

W Opolu robotnicy odkryli schron z czasów zimnej wojny

Pod płytą dworca autobusowego w Opolu odkryto schron z czasów zimnej wojny. To kolejne znalezisko, na jakie natrafiono podczas budowy centrum przesiadkowego. Przypomnijmy, wcześniej pod boazerią w poczekalni PKS w czasie prac rozbiórkowych odkryto malowidło ścienne z lat 60. poprzedniego wieku.

Odkryty schron: Zdjęcia UM w Opolu

Znaleziony schron jest częściowo zasypany. Miasto zapowiada, że nie planuje utworzenia z nich atrakcji turystycznej. Aby realizacja centrum przesiadkowego była możliwa, konieczne będzie ich wyburzenie.

– Przystępując do inwestycji w rejonie dworca PKP wiedzieliśmy, że możemy trafić na wszystko – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza. – To nie są średniowieczne przejścia. To schron z lat 50. poprzedniego stulecia, z okresu zimnej wojny. Takich schronów budowanych było wiele, część z nich na pewno będziemy musieli usunąć. Zrobiliśmy dokumentację zdjęciową, będziemy o tym pamiętać jako o pewnej części historii Opola. Nie wykluczamy sytuacji, że gdzieś na obrzeżach, gdzie nie koliduje to z inwestycją takie schrony będą zachowane. Schron pod płytą dworca PKS to nie jest jedyne miejsce w tej okolicy i nie jedyne takie miejsce w Opolu.

6 komentarzy

      1. Bunkier, w języku polskim jest pomieszczeniem na paliwo (np. węgiel). Więc jeśli w schronie znajdowała się kotłownia, albo agregaty, to mógł mieć bunkier. Tylko wtedy. Schron i bunkier nie są synonimami.

  1. Czy do tego schronu jest jakaś dokumentacja? Bo kompletnie nie wygląda na obiekt z okresu PRLu, natomiast spełnia kryteria niemieckiej szczeliny przeciwlotniczej.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: