Bełżyce: W trakcie spaceru po polu znalazł cenny zabytek

Zdjęcie: WKZ

Spacerując po obrzeżach Bełżyc, natrafił na nietypowy przedmiot leżący na polu. Podejrzewając, że może to być ważne znalezisko archeologiczne, poinformował o wszystkim Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Okazało się właśnie, że miał rację.

Niebawem do jednego z lubelskich muzeów trafi pochodzący z okresu wczesnego średniowiecza, a więc z lat X-XIII wieku stilus. Jest to rodzaj rysika służącego do pisania po woskowej tabliczce. Na to cenne znalezisko archeologiczne natrafił jesienią jeden z mieszkańców naszego regionu.

Spacerując po południowo-zachodnich obrzeżach Bełżyc, na polu dostrzegł wykonany z metalu przedmiot, którym się zainteresował. Leżał on na polu ornym, bezpośrednio na powierzchni gruntu. Mężczyzna podejrzewając, że może to być ważne znalezisko archeologiczne, poinformował o wszystkim Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Wstępna analiza dokonana już przez archeologów wykazała, że miał rację.

Ostro zakończony rylec posiada długość ok. 12 cm, zdobią go ryte pierścienie. Wykonany z brązu instrument zachował się niemal w idealnym stanie, uszkodzone ma tylko wypłaszczone zakończenie, pełniące zapewne funkcję zbliżoną do gumki do wycierania. Jak wyjaśnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, odkryty w Bełżycach stilus prawdopodobnie trafił na tereny polskie jako import. Co więcej, tego rodzaju znaleziska należą w Polsce do rzadkości.

Dodaj komentarz