Ogromne koszty utrzymania zabalsamowanej mumii Lenina

Poinformowano, ile rocznie kosztuje utrzymanie zabalsamowanych zwłok wodza rewolucji Włodzimierz Lenina.

Okazuje się, że utrzymanie Lenina „wiecznie żywym” co roku kosztuje rosyjskich podatników 13 mln rubli, czyli około 200 tys. dolarów. Zamówienia na usługi konserwatorskie dokonuje Federalna Służba Bezpieczeństwa, a w kwocie zawarte jest: przeprowadzanie niezbędnych prac biomedycznych, dzięki którym stan mumii utrzymywany jest „w stanie przypominającym naturalny”, od czasu do czasu wódz rewolucji ma też fundowany nowy garnitur, buty i krawat.

I choć koszt utrzymania mauzoleum nie powala, to od czasu do czasu pojawiają się głosy o tym, by wodza jednak pogrzebać, a jego grobowiec zamknąć. Ot choćby w styczniu, gdy redakcja prorządowej gazety „Komsomolska Prawda” zapytała o to w internetowej sondzie. Okazało się wówczas, że aż 62 proc. z 8 tys. osób, które wzięły udział w ankiecie, opowiedziało się za skróceniem wodzowi rewolucji wiecznego żywota. Jednak gdy o sprawie zrobiło się głośno odezwali się ludzie, którzy nie chcą powiedzieć Leninowi goodbye. Ich zdaniem sonda nie uwzględniała opinii osób starszych, a to one są głównymi orędownikami pozostawiania Lenina w stanie obecnym. Dodają też, że o popularności wodza świadczy fakt, że broniąca Mauzoleum partia komunistyczna cieszy się całkiem sporym poparciem społeczeństwa.

Ciało Lenina zostało bezlitośnie wypatroszone. Pozbawiono je mózgu i innych organów wewnętrznych. Ostała się jedynie powłoka /Reporter

A co o konkurencji ze strony wodza myślą obecne władze Rosji? Otóż po tym, jak w latach 90. Borys Jelcyn postulował urządzenie Leninowi pochówku, obrońcom wodza przyszedł z odsieczą Władimir Putin. W 2001 r. oznajmił, że Mauzoleum z zawartością pozostanie na Placu Czerwonym.

Zabalsamowana mumia na Placu Czerwonym znajduje się od dnia śmierci wodza rewolucji w 1924 roku. Od tego czasu Lenin opuścił grobowiec tylko jeden raz. W 1941 r., gdy wojska III Rzeszy podchodziły pod Moskwę, wraz z częścią rządu został ewakuowany na Syberię.


Dodaj komentarz