Co z odbudową pałacu Saskiego w Warszawie? Deklaracja Prezydenta Dudy

Zdjęcie lotnicze pałacu Saskiego i okolic z około 1900 roku; widoczny sobór św. Aleksandra Newskiego Wikipedia/Domena Publiczna

Jak wynika z informacji medialnych Pałac Saski w Warszawie ma zostać odbudowany do 2025 roku. Deklaracja Prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pałac Saski jest bardzo częstym tematem poruszanym przez obecny rząd z władzami miasta Warszawy. Prezydent m.st Rafał Trzaskowski stwierdził, że Warszawa ma znacznie poważniejsze problemy niż obudowa pałacu. Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski ma inne zdanie na ten temat:

Marszałek Senatu- Stanisław Karczewski

Jesteśmy zdeterminowani, żeby odbudować Pałac Saski i odbudujemy, albo przy zgodzie prezydenta Warszawy, albo bez zgody. Chcemy przekonać go do odbudowy i liczymy, że wszystkie problemy zostaną rozwiązane.

Narodziny pomysłu

Pomysł odbudowy pałacu Saskiego w Warszawie narodził się dzięki stowarzyszeniu „Saski 2018” reprezentowani przez potomków polskich matematyków odpowiedzialnych za złamanie szyfru Enigmy: Janina Sylwestrzak – córka Mariana Rejewskiego, Janusz Różycki – syn Jerzego Różyckiego oraz Jerzy Palluth – syn Antoniego Pallutha.

Wspólnie podpisali apel do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wznowienia odbudowy pałacu Saskiego. 11 listopada 2018 roku podczas obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości z mównicy na Placu Piłsudskiego, Prezydent Andrzej Duda zadeklarował odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie.

Prezydent Andrzej Duda o odbudowie Pałacu Saskiego

Pałac Saski w Warszawie ma być budynkiem przeznaczonym dla ludzi. Tu będzie można załatwić wiele swoich spraw- powiedział Prezydent. Znajdą się tutaj takie instytucje jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Siedziba Senatu Rzeczpospolitej Polskiej czy Muzeum Zniszczenia Warszawy.

Wszystko jest tylko planem.. czas mija a konkretów brak. Nikt nie jest w stanie stwierdzić i ocenić jaki będzie koszt obudowy pałacu i z jakich pieniędzy taka obudowa miała by być pokryta.

Do dziś wielu twierdzi, że Pałac Saski to już historia i należy skupić się na nowych wyzwaniach i inwestować w rozwój Warszawy. Pieniądze potrzebne są gdzieś indziej a odbudowa tak ogromnego kompleksu jest niepotrzebna.

Oczywiście są i tacy, którzy tylko czekają aż prace ruszą. Obecny rząd bardzo mocno naciska aby jak najszybciej rozpocząć pracę i zacząć budowę. Pałac Saski ma być symbolem rozwoju Polski.

Krótka historia

Pałac Saski został zniszczony przez wojska niemieckie po upadku powstania warszawskiego w grudniu 1944 roku. Budowę rozpoczęto w 1661 roku, kilkukrotnie przebudowywany 1713-1724, 1839–1842. Pierwotnie na miejscu pałacu stał dwór Tobiasza Morsztyna. Jego spadkobierca Jan Andrzej Morsztyn na miejscu dworu i części Wału Zygmuntowskiego wybudował po 1661 roku piętrowy barokowy pałac z czterema wieżami. Pałac ten zakupił w 1713 roku król August II Mocny, który zaczął jego przebudowę ukończoną w 1724 roku. W swojej długiej historii wielokrotnie zmieniał właściciela.

A co Państwo myślą o planach odbudowy Pałacu Saskiego?

Dodaj komentarz