Watykańskie archiwa „Papieża Hitlera” Piusa XII zostaną otwarte

Ponad 150 historyków i badaczy zapisało się, aby uzyskać dostęp do archiwów Watykanu papieża Piusa XII, które prawdopodobnie zostaną otwarte, potencjalnie odkrywając nowe szczegóły dotyczące jego historii podczas Holokaustu.

Papież Pacelli (Pius XII) jeszcze jako biskup spotkał się z Hitlerem

Kardynał Jose Tolentino Calaca de Mendonca, główny bibliotekarz Watykanu, powiedział dziennikarzom, że wszyscy badacze – bez względu na narodowość, wiarę i ideologię – są mile widziani, prosząc o zgodę na korzystanie z Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej, która otworzy archiwum 2 marca.

Niektóre żydowskie grupy i historycy twierdzą, że Pius, który był papieżem w latach 1939–1958, milczał podczas Holokaustu i nie zrobił wystarczająco dużo, aby uratować życie.

Jego obrońcy w Watykanie i poza nim twierdzą, że stosował cichą dyplomację i zachęcał klasztory i inne instytucje religijne do ukrywania Żydów.

Papież z czasów II wojny światowej zainspirował kilka książek, w tym bestseller Johna Cornella z 1999 roku, Papieża Hitlera.

Emerytowany papież Benedykt XVI, wielki obrońca Piusa, przyspieszył proces otwierania archiwów przed terminem, aby naukowcy mogli zbadać biografię krytykowanego papieża.

Urzędnicy z Watykanu informują, że proces badania milionów stron dokumentów z sześciu różnych archiwów będzie mierzony w latach, a nie dniach, tygodniach lub miesiącach i będzie wymagał cierpliwości.

Pius XII z kanadyjskimi żołnierzami po wyzwoleniu Rzymu w 1944 r.
Canada. Dept. of National Defence

Jest nie do pomyślenia, aby historyk przybył do archiwów i wyszukał wszystkiego czego szuka w krótkim czasie.”, podkreślił Monsignor Sergio Pagano, prefekt archiwum. „Potrzebujemy kilku lat”.

Dokumentacja obejmuje archiwa sekretariatu stanu Pius – główny organ zarządzania kościołem, w tym stosunki zagraniczne Watykanu z innymi krajami – a także archiwa Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary lub CDF i Watykanu biuro odpowiedzialne za terytoria misji.

Na przykład dokumenty CDF zawierają akta księży zdyscyplinowanych za pro-nazistowską działalność polityczną, powiedział prałat Alejandro Cifres Gimenez, archiwista w biurze doktrynalnym.

Pius XII koronowany tiarą 2 marca 1939.

Tymczasem archiwa mogą rzucić nowe światło na zwykłe życie kościoła poza głównymi ośrodkami katolicyzmu w Europie i Ameryce Północnej, takie jak skutki wojny w Japonii, powiedział archiwista biura misji, prałat Luis Manuel Cuna Ramos .

Ponadto, przypomniał sobie, że jednym z dokumentów był pierwszy list, który Matka Teresa napisała do Piusa 1 marca 1950 r., Prosząc go o zatwierdzenie jej nowego zakonu w Indiach.

Grupy żydowskie i historycy od lat twierdzą, że Watykan nie powinien podejmować decyzji w sprawie beatyfikacji Piusa do czasu upublicznienia pełnych wojennych archiwów Watykanu. Prosili także o odłożenie wszelkiej beatyfikacji do czasu śmierci pokolenia ocalałych z Holokaustu.

Amerykański Komitet Żydowski wyraził zadowoleniem, że akta Piusa zostaną ujawnione:

Ufamy, że niezależny przegląd naukowy tych materiałów archiwalnych zapewni większą jasność co do stanowisk i kroków podjętych w tym okresie przez Stolicę Apostolską i pomoże rozwiązać ciągłe debaty i kontrowersje w tym zakresie”, powiedział rabin David Rosen, odpowiedzialny za sprawy międzyreligijne.

Archiwalne nagrania Piusa XII

Benedykt XVI zbliżył Piusa do beatyfikacji w grudniu 2009 r., Kiedy potwierdził, że Pius żył w „heroicznej” chrześcijańskiej cnocie. Wszystko, co jest teraz potrzebne, to aby Watykan ustalił, że „cud” się wydarzył.

Papież Franciszek powiedział w 2014 r., Że cud nie został zatwierdzony, a proces beatyfikacji na ten moment zostanie wstrzymany.

Dodaj komentarz