Gmina Skierbieszów: Znalazł niewybuch na spacerze

Odkrył niebezpieczną pozostałość z czasów wojny i zachował się jak należało: nie dotykał niewybuchu i natychmiast zawiadomił policję.

Fot. KMP Zamość

W czwartek (27 lutego) w pobliżu miejscowości Podwysokie w gm. Skierbieszów. Pewien mężczyzna spacerował po lesie, gdy natknął się na niewybuch. Zatelefonował po policję. Mundurowi przyjechali na miejsce i zabezpieczyli znalezisko do czasu aż w piątek przyjechali wojskowi saperzy i zneutralizowali pocisk pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.

Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Policjanci przypominają, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk, nie wolno ich dotykać, czy samodzielnie rozbrajać. O fakcie odnalezienia pocisku natychmiast należy powiadomić Policję, a miejsce, w którym znajduje się niewybuch w miarę możliwości oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu i nie dopuścić do niego innych osób

Podobny przypadek miał miejsce 21 stycznia w miejscowości Ostrów w powiecie ropczycko-sędziszowskim.

KPP Ropczyce

Dzielnicowy z komendy policji w Ropczycach został poinformowany przez mężczyznę, który spacerując po lesie w Ostrowie znalazł niewybuch.

Funkcjonariusze pojechali we wskazane miejsce. Potwierdzili, że znaleziony przedmiot to niewybuch. Pocisk znajdował się na powierzchni ziemi. Na miejsce zostali wysłani policjanci specjalizujący się w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego, którzy orzekli, że jest to granat moździerzowy i pochodzi prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.

Policjanci powiadomili o pocisku saperów z jednostki wojskowej, a groźne znalezisko zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy do czasu przyjazdu patrolu saperskiego.

Przypominam! W przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić o tym fakcie policję. Nie wolno dotykać, przenosić tych przedmiotów, gdyż jakiekolwiek manipulowanie przy pociskach grozi ich detonacją. W miarę możliwości oznaczmy miejsce, w którym znajdują się niewybuchy, nie dopuśćmy, by inne osoby naraziły się na niebezpieczeństwo – apelują funkcjonariusze.

Dodaj komentarz