Rosalia Lombardo (ur. 13 grudnia 1918 w Palermo, zm. 6 grudnia 1920) – włoska dziewczynka, której ciało po śmierci zostało zabalsamowane i było jednym z ostatnich, które pozwolono umieścić w Katakumbach Kapucynów w Palermo. Mumia nazywana jest „La Bella Addormentata”, czyli „Śpiąca Królewna”.

Gdy dziewczynka zmarła na zapalenia płuc, jej ojciec zwrócił się do znanego balsamisty Alfredo Salafii (1869–1933) z prośbą o zabalsamowanie córki. Dzięki wyjątkowej technice stosowanej przez Salafię, ciało zostało bardzo dobrze zachowane. Prześwietlenie wykazało, że organy wewnętrzne są w bardzo dobrym stanie. Ciało Rosalii Lombardo znajduje się w małej kaplicy na końcu drogi przez katakumby, zamknięte w trumnie ze szklanym wiekiem, na marmurowym postumencie. Na zdjęciu w National Geographic z 2009 widać początki objawów rozkładu zwłok, przede wszystkim zmianę koloru skóry. Aby zapobiec zepsuciu ciała, mumię przeniesiono do suchszego pomieszczenia w katakumbach, a oryginalną trumnę zamknięto hermetycznie w większej szklanej, wypełnionej azotem. Potem mumię przeniesiono z powrotem na pierwotne miejsce, obok innych mumii dzieci. Nadal pozostaje najlepiej zachowanym ciałem w katakumbach.

Alfredo Salafii (1869–1933)

W 1902 roku powierzono mu zakonserwowanie ciała premiera Włoch Francesco Crispi. W tym przypadku Salafii miał naprawić to, co zepsuł zespół balsamistów z Neapolu, któremu powierzono zmarłego polityka. Środowisko balsamistów uważało, że naprawienie oszpeconego ciała – szczególnie usunięcie szarego koloru skóry – jest niemożliwe, ale miesiąc intensywnej pracy Salafii przyniósł oszałamiające efekty. Ciało Francesco Crispi wyglądało tak dobrze, że wystawiono je na widok publiczny. By je zobaczyć, ściągały tłumy ludzi. Jak można było się spodziewać, Salafii zyskał rozgłos i sławę.

Alfredo Salafii zmarł w wieku 63 lat w 1932 roku na udar mózgu. Przez długi czas myślano, że wraz z jego śmiercią utracono tę cudowną technikę balsamowania. Dopiero w 2009 roku włoski antropolog Dario Piombino Mascali z Instytutu Mumii w Bolzano przy współpracy Towarzystwa National Geographic odszukał daleką krewną zmarłego balsamisty, w której mieszkaniu znaleziono recepturę konserwacji zwłok zapisaną przez samego Alfredo.

Prześwietlenie mumii Rosalii Lombardo

Dzięki temu odkryciu wiemy, że w przypadku ciała Rosalii Salafii wykorzystał formalinę, alkohol, kwas salicylowy, glicerynę i sole cynku. Stosowaną obecnie przez balsamistów formaliną Salafii zastąpił krew dziewczynki, zabijając tym samym bakterie – profesor był jednym z pierwszych, którzy wykorzystali ją do konserwacji. Alkoholem wysuszył ciało, co pozwoliło je zmumifikować, kwasem salicylowym powstrzymał rozwój grzybów, gliceryną zapobiegł nadmiernemu wyschnięciu, a przez użycie soli cynku nadał ciału sztywność. To właśnie sole cynku według Melissy Johnson Williams, dyrektora Amerykańskiego Towarzystwa miały być kluczem do tak dobrze zachowanego ciała. Dokładne proporcje mieszanki według przepisu balsamisty, to: „jedna część gliceryny, jedna część formaliny nasyconej siarczanem cynku i chlorkiem i jedna część alkoholu nasyconego kwasem salicylowym”.

Aby zapobiec zepsuciu ciała, mumię przeniesiono do suchszego pomieszczenia w katakumbach, a oryginalną trumnę zamknięto hermetycznie w większej szklanej, wypełnionej azotem.

W tym samym roku, w którym odnaleziono notatki Salafii, telewizja National Geographic zleciła wyprodukowanie filmu dokumentalnego pt. „Katakumby Palermo”. Na potrzeby zdjęć do filmu ekshumowano mumię dziewczynki i prześwietlono ją. Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania naukowców. Okazało się bowiem, że wszystkie narządy wewnętrzne są idealnie zachowane.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.