Tajemnica mumii Inków. Dzieci odurzano koką i pojono alkoholem

fot. Joseph Castro/Flickr/CC BY 2.0

Badania odnalezionych w 1999 r. w Argentynie mumii trójki inkaskich dzieci wykazały, że w chwili śmierci były one odurzone alkoholem i narkotykami. Odkrycie amerykańskich naukowców rzuca nowe światło na tzw. capacocha – obyczaj składania ofiar z dzieci, praktykowany w imperium Inków – podaje BBC.

W ostatnich tygodniach i miesiącach życia inkaskich dzieci przeznaczonych na ofiarę podawano im duże ilości alkoholu i narkotyków – twierdzą naukowcy, którzy badali mumie trojga dzieci znalezionych w 1999 r. nieopodal liczącego 6739 m n.p.m. wulkanu Llullaillaco w Argentynie.

– Zgromadzone dane, zdobyte dzięki pobraniu materiału z włosów na czaszce odnalezionych mumii, wskazują na wzrastające spożycie koki i alkoholu w okresie poprzedzającym śmierć – napisali naukowcy w periodyku amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk. „Hiszpańscy kronikarze sugerują, że dzieci były składane w ofierze z różnych powodów: ważnych wydarzeń w życiu Inków, wojen czy katastrof naturalnych. Istniał też rytualny kalendarz” – pisze cytowana przez BBC  dr Emma Brown z wydziału archeologicznego Uniwersytetu Bradford.

Mumia z Llullaillaco– fot. José Fontanelli/Flickr/CC BY 2.0

Mumie z Llullaillaco

Idealnie zachowane, zmumifikowane przez zimno i suche, wysokogórskie powietrze zwłoki 13-letniej dziewczynki oraz młodszego od niej chłopca i jeszcze jednej dziewczynki odkryto w 1999 r. nieopodal liczącego 6739 m n.p.m. wulkanu Llullaillaco w Argentynie. Przechowywane obecnie w muzeum w Salta w Argentynie szczątki mają około 500 lat i pochodzą z czasów imperium Inków, istniejącego w Ameryce Południowej do połowy XVI w.

Zachowały się w znakomitym stanie. Te dzieci wyglądają, jakby spały” – komentuje dr Brown.

Mumia z Llullaillaco– fot. José Fontanelli/Flickr/CC BY 2.0

Przed śmiercią dzieci dostały kokę i alkohol

Ekipa naukowców wykorzystała w badaniach mumii techniki medycyny sądowej – m.in. przeanalizowała włosy dzieci. I właśnie dzięki temu badaniu odkryła, że cała trójka spożywała alkohol i kokę w ostatnich miesiącach życia. Według źródeł historycznych zażywanie tych substancji było przywilejem klas wyższych.

Przeznaczone na ofiarę dzieci przed śmiercią dostąpiły także innych przywilejów elity – a mianowicie zaczęły się lepiej odżywiać. Analiza mumii 13-latki wskazała, że o ile wcześniej jej dieta była typowo chłopską dietą ziemniaczaną, o tyle później zaczęła dostawać dużo mięsa i kukurydzy.

Mumia z Llullaillaco– fot. Joseph Castro/Flickr/CC BY 2.0

Jak zginęły dzieci? Według BBC zostały zabrane do świątyni w pobliżu wulkanu, umieszczone w grobach i pozostawione na śmierć. „W przypadku dziewczynki nie ma śladów przemocy. Jest zadbana, ma pięknie ułożone włosy i odświętne szaty” – pisze dr. Brown. Archeolog sugeruje, że przyczyną śmierci dziecka była kombinacja trzech czynników – umieszczenia w grobie, alkoholu i zimna panującego na wysokości ponad 6,7 tys. m n.p.m. „Zmarła szybko” – konstatuje badaczka.

Dodaj komentarz