W Argentynie odkryto listę nazistów. Na ich kontach może być fortuna

Dokumenty odkryte w Argentynie ujawniają nazwiska 12 tys. nazistów ukrywających się przed laty w Argentynie. Wielu z nich miało konta w szwajcarskich bankach, na których mogą być zgromadzone fortuny ukradzione w czasie wojny.

(Wiesenthal Centre)

W Argentynie odkryto dokumenty z 12 tys. nazwisk nazistowskich zbrodniarzy. Papiery znaleziono w magazynie w byłej nazistowskiej kwaterze głównej w Buenos Aires.

Sprawą zajęło się Centrum Szymona Wiesenthala z siedzibą w Los Angeles. Poprosiło Credit Suisse Group o identyfikację nieaktywnych kont bankowych i nazwisk znalezionych na liście. Żydowska agencja od lat działa na rzecz ofiar Holocaustu i zajmuje się poszukiwaniami zbrodniarzy wojennych, ukrywających się po całym świecie.

Jak się szybko okazało w retoryce Centrum Szymona Wiesenthala nie było ani jednego słowa, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem w dokumentach mogą znajdować się informacje o zrabowanych pieniądzach należących do obywateli Polski.

Kto wie, czy to właśnie rząd Polski nie powinien domagać się ujawnienia szczegółów sprawy i zbadania czy skradzione pieniądze nie należały do Polaków?

Podczas II wojny światowej to właśnie obywatele Polski różnych wyznań, pochodzenia oraz narodowości (nie tylko narodowości żydowskiej) zostali pozbawieni majątków, dzieł sztuki, złota, biżuterii oraz innych cennych przedmiotów, które w późniejszym czasie były skutecznie wywożone i upłynniane.

Żydowska agencja od lat działa na rzecz ofiar Holocaustu i zajmuje się poszukiwaniami zbrodniarzy wojennych, ukrywających się po całym świecie.

Centrum Szymona Wiesenthala wydało w tej sprawie oświadczenie. Na swojej stronie napisali, że wielu nazistów wymienionych w argentyńskich dokumentach „miało jeden lub więcej rachunków bankowych w Schweizerische Kreditanstalt, który stał się później bankiem Credit Suisse„.

Zapewne jak w innych przypadkach żydowska agencja będzie domagała się wyjaśnień, ewentualnego zwrotu oraz zadośćuczynienia.

Skorzystaj z oferty sklepu

Dodaj komentarz