Nostradamus powszechnie znany jest przede wszystkim jako okultysta, autor wielu przepowiedni dotyczących m.in. końca świata. Proroctwa nie były jego jedynym zajęciem. Był lekarzem, astrologiem i doradcą królowej Francji Katarzyny Medycejskiej.

Michel Nostradamus urodził się 14 grudnia 1503 roku w Saint-Remy w Prowansji. Z pochodzenia był Żydem. Jego ojcem był handlarz i notariusz Jaume de Nostradame. Od najmłodszych lat Nastradamus interesował się nauką. Szybko opanował kilka języków obcych i matematykę. Rodzice namówili go, aby poszedł na medycynę. Jako lekarz Nostradamus był popularny zarówno wśród pacjentów, jak i środowiska lekarskiego. Znany był m.in. z leczenia ziołami. 

Był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną miał dwoje dzieci. Cała trójka zmarła w czasie wielkiej zarazy w 1534 roku. Wtedy Nostradamus wyruszył w podróż po Francji i Italii, lecząc ludzi. Walczył m.in. z dżumą w Marsylii. W latach 50. XVI wieku Nostradamus ponownie się ożenił.

Przepowiednie i proroctwa Nostradamusa

Z wykorzystaniem gwiazd napisał zagadki, które miały być również przepowiedniami na nadchodzące czasy. To tzw. „Centurie”, czyli zbiór wierszowanych proroctw. Dotyczyły one głównie katastrof np. wojen, trzęsień ziemi, powodzi czy morderstw, a ich przewodnim tematem była inwazja islamu na Europę pod przewodnictwem wielkiego Araba, Antychrysta o imieniu Mabus. Przepowiedział m.in. śmierć męża królowej Francji Katarzyny Medycejskiej – Henryka II Walezjusza i stwierdził, że Ziemia będzie istnieć co najmniej do 3797 roku.

Wydanie Centurii Nostradamusa

Zdecydowana większość uczonych twierdzi, że powiązania pomiędzy tetrastychami napisanymi przez Nostradamusa a historycznymi wydarzeniami po ich napisaniu są wynikiem nadinterpretacji i złego tłumaczenia, a nie nadprzyrodzonych zdolności.

Postać Nostradamusa jest wykorzystywana do siania strachu i zamętu na świecie. Wielokrotnie próbowano przypisać mu przepowiednie końca świata oraz wybuchu III wojny światowej. Czas w których miały się one wydarzyć dawno minęły. Mimo wszystko jeszcze są tacy, który wmawiają opinii publicznej, że doszło do błędnego odczytania zapisków astrologa i koniec świata nastąpi przypisując kolejną absurdalną datę.

Twierdzili, że był wariatem

Pojawiały się opinie, że Nostradamus miał poważne problemy psychiczne a jego notatki były efektem poważnej choroby. Nie ma dowodów naukowych na to, że tak było. Wręcz przeciwnie Nostradamus był szanowanym doradcą i lekarzem, który do leczenia wykorzystywał naturalne składniki.

Zarabiają na przepowiedniach

Styl pisania Nostradamusa słania czytelnika do dopowiadania sobie reszty historii według własnego uznania. Wykorzystują to różnego rodzaju sekty i grupy wyznaniowe, które na panice i ludzkim strachu zarabiają ogromne pieniądze. Nostradamus wykorzystywał obserwację gwiazd w których jak sam uważał był w stanie dostrzec to co wydarzy się w przyszłości. Sam chyba nie przypuszczał, że jego dzieło wzbudzi tak ogromne poruszenie i do dziś będzie wykorzystywany do tłumaczenia wszystkich nieszczęść i tragedii tego świata.

Sam Nostradamus odniósł się w liście do swojego syna jak należy interpretować jego zapiski:

Nostradamus, List do syna

W oparciu o boskie nadnaturalne natchnienie wyodrębniam pojedyncze miejsca według ich specyfiki. Potem łączę owe miejsca z niebiańskimi znakami. Podobnie określam okresy czasu, dla których charakterystyczny jest okultyzm, mocą łaski i siły potęgi Boga. W jego obecności od zawsze łączą się trzy czasy: «ponieważ przecież wszystko obnażone i otwarte znajduje się przed twymi oczami, o Panie!», przy czym stosuję teorię obiegów planet do przeszłych, teraźniejszych i przyszłych przyczyn.

Nostradamus był astrologiem i rozumował jak astrolog. Horoskop obliczony na dowolnie wybrany moment zawiera w sobie według niektórych całą wiedzę o przeszłości i o przyszłości tego momentu – wystarczy odjąć lub dodać odpowiednią liczbę lat obiegu którejś z planet.

Nostradamus sugeruje zatem, że wydarzenia, których opis dał w Centuriach, odnoszą się do trzech czasów, czyli trzech kolejnych cykli, które należy uwzględnić w interpretacji przepowiedni. Mówiąc prościej, opis dany przede wszystkim w liście do Henryka Szczęśliwego odnosi się do trzech podobnych do siebie punktów na linii czasu, powtarzających się w określonym rytmie i tak należy go rozumieć. W tym wypadku liczba lat trwania tych cykli oraz momenty, od których należy je zacząć liczyć, zostały podane.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.