11 grudnia 1941 roku opublikowano postanowienie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Władysława Raczkiewicza o stanie wojny z Japonią. Historia wypowiedzenia wojny Krajowi Kwitnące Wiśni to precedens w dziejach naszego kraju.

Po ataku Japonii na bazę amerykańskiej marynarki wojennej w Pearl Harbor na Pacyfiku 7 grudnia 1941 roku, alianckie państwa zaczęły wypowiadać wojnę sprzymierzonemu z Niemcami Cesarstwu. Pierwsza uczyniła to Wielka Brytania oraz jej dominia, a następnie okupowane przez Niemców kraje europejskie. Polski rząd na uchodźstwie uczynił to 11 grudnia 1941 roku w piśmie wystosowanym przez prezydenta Raczkiewicza.

Dlaczego określiliśmy ten fakt jako precedensowe wydarzenie w naszej historii. Był to bowiem jedyny przypadek w historii w XX wieku, kiedy to polska wypowiedziała wojnę innemu państwu. Co jeszcze bardziej osobliwe, Japonia nie przyjęła wypowiedzianej przez Polskę wojny!

„Wyzwania Polaków nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii” – komentował ówczesny japoński premier Hideki Tojo.

Hideki Tōjō (ur. 30 grudnia 1884 w Tokio, zm. 23 grudnia 1948 tamże) – generał Cesarskiej Armii Japońskiej i polityk. Tōjō był oddanym cesarzowi nacjonalistą i silnym zwolennikiem japońskiej ekspansji w Azji i na Pacyfiku. Z powodu swojej determinacji, patriotyzmu i silnego przywództwa, nosił przezwisko Kamisori Tōjō. W latach 1941–1944 premier Japonii, w rzeczywistości sprawował władzę dyktatorską. Uznany za zbrodniarza wojennego, skazany na śmierć i stracony.

Wojna dla Churchilla

Trudno nie przyznać mu racji, bo ówczesne władze polskie w Londynie były na sznurku Winstona Churchilla. Z jednej strony premier Władysław Sikorski podpisywał układ z Sowietami, którzy zaatakowali Polskę w 1939 roku i dokonywali niezliczonych zbrodni na Polakach, z drugiej wypowiadano wojnę państwu nie mając w nim realnego wroga, a z którym przed wojną intensywnie współpracowano na niwie szpiegowskiej przeciwko Związkowi Sowieckiemu. Na szczęście w ramach wojny polsko-japońskiej nie doszło do starcia zbrojnego naszych sił, choć zdarzały się przypadku udziału polskich lotników w amerykańskich siłach powietrznych walczących na Pacyfiku.

Dodajmy, że formalnie wojna polsko-japońska trwała aż do 1957 roku, kiedy to ludowa Polska podpisała z Japonia układ o przywróceniu normalnych stosunków.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.