Prywatna rozmowa Adolfa Hitlera z marszałkiem Finlandii, Carlem Gustavem Emilem Mannerheimem (Finlandia weszła w sojusz z hitlerowskimi Niemcami, ponieważ za przeciwnika miała ZSRR i chciała odzyskać zagrabione przez Moskwię 9 proc. terytorium kraju). W rozmowie Hitler wyjaśnia, dlaczego atak niemiecki na ZSRR – Plan Barbarossa – nie powiódł się, mówi o włoskiej porażce w Afryce Północnej, a także w Jugosławii i Albanii, a także o sowieckich zbrojeniach.

Jedyne nagranie prywatnej rozmowy Hitlera

Imatra, południowa Finlandia, 1942 rok, fiński realizator dźwięku Thor Damen miał za zadanie nagrać oficjalne przemowy na fińsko-niemieckim spotkaniu, postanowił jednak nagrywać także część nieoficjalną.

Gdy taśmę opublikowano ją po raz pierwszy, wielu nie chciało wierzyć, że to, co było na niej słychać, to głos Hitlera. Ten 11-minutowy zapis rozmowy jest jedynym, na którym słychać Hitlera mówiącego swobodnym, nieoficjalnym tonem. Zero krzyku, emfazy graniczącej z szaleństwem, jadu i gniewu w głosie.

Ponieważ wódz III Rzeszy nigdy nie pozwalał nagrywać prywatnych, nieoficjalnych konwersacji, cała sprawa, gdy się wydała, musiała pozostać tajemnicą. Gdy SS dowiedziało o nagraniu, zażądało jego zniszczenia – pisze „Guardian”. A jednak fińskie media YLE zachowały taśmę. Światło dzienne ujrzała dopiero w latach 50.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.