Globalna pandemia ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest drugą jak dotąd w XXI wieku, odkąd pierwszą była grypa A 2009. Inne, bardziej śmiercionośne pandemie dotknęły ludzkość na całym świecie.

Definicja pandemii obejmuje epidemię, która jest nagłym początkiem choroby dotykającej znaczną część populacji, ale według WHO obejmuje wiele krajów, niezależnie od śmiertelności .

Wirusy i epidemie będą się pojawiać i będą towarzyszyć ludzkości w całej jej historii, ale człowiek będzie kontynuował wysiłki, aby je przezwyciężyć” – wyjaśnił agencji Télam były prezydent Argentyńskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych (SAI). Gustavo Lopardo. „Pamiętajcie tylko o czternastowiecznej czarnej pladze, która spustoszyła jedną trzecią Europy lub ospę, która spowodowała więcej ofiar śmiertelnych niż wojny światowe” – dodał.

Najgorsze pandemie w historii

Najgroźniejszą jak dotąd pandemią była Ospa, która spowodowała około 300 milionów zgonów, porzuciła konsekwencje dla chorych i została wyeliminowana 40 lat temu.

Drugi to Odra, która spowodowała dziś 200 milionów zgonów na całym świecie, według danych WHO, których rozprzestrzenianiu się, podobnie jak Ebola, zapobiega szczepienie.

Trzecia, dżuma dymienicza, szalała do 1959 r. I zabiła ponad 12 milionów ludzi , a Tyfus pozostawił ponad 4 miliony ofiar śmiertelnych, ale we współczesnym świecie nie stanowi to zagrożenia.

Według WHO cholera , która odnotowała poważne pandemie w XIX i XX wieku, przekracza trzy miliony zgonów.

Dwudziesty wiek rozpoczął się od tak zwanej grypy „hiszpanki” , która zabiła w ciągu siedmiu miesięcy – od września 1918 r. Do kwietnia 1919 r. – pięć razy więcej ludzi niż walki z pierwszej wojny światowej, z około 50 milionami ofiar śmiertelnych.

Wiele lat później, w latach 1957–1958, grypa azjatycka (H2N2), która pojawiła się w Chinach i przybyła kilka miesięcy później w Ameryce i Europie, spowodowała w sumie 1,1 miliona zgonów.

Kolejny milion zgonów spowodował tak zwaną grypę w Hongkongu (H3N2 ), która rozprzestrzeniła się po całym świecie w latach 1968– 1970 i zabiła wiele dzieci, chorobę, która weszła do historii jako pierwsza pandemia współczesnej ery transportów lotniczych.

Stulecie zakończyło się czymś, co uważa się za piątą najważniejszą globalną pandemię, HIV, która od 1981 r., Według OnuSida, zabiła ponad 32 miliony ludzi.

XXI wiek , wraz ze wszystkimi postępami naukowymi, nie obywał się bez poważnych epidemii, od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) po obecny Covid-19, w tym ptasią grypę, grypę A, Ebolę i Dengę.

Covid-19 na świecie. Live 24/7

Covid-19 zabija rzadziej

Wirus Covid-19 jest jak na razie najmniej zabójczy w historii. Oczywiście musimy mieć na uwadze fakt, że rozwój współczesnej medycyny jest zupełnie inny a i postrzeganie zagrożeń znacznie szybszy.

Covid-19 to nie inaczej jak dwustronne zapalenie płuc. Zabija osoby z obniżoną odpornością oraz osoby, które zmagają się z innymi chorobami przewlekłymi. Jest szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku. Ponad 80% zgonów spowodowane są późnym zgłoszeniem się do odpowiednich służb medycznych. Wiele osób ukrywało objawy ponieważ bało się przebywania w kwarantannie.

Warto zwrócić uwagę na ogromną śmiertelność we Włoszech. Wirus oczywiście nie jest tam mocniejszy czy bardziej przebiegły, ale problemy natury organizacyjnej zmusiły lekarzy włoskich do leczenia tylko tych, którzy wykazują dobre rokowania. Powodem takiej decyzji jest wzrost zachorowań w bardzo szybkim tempie. Włosi musieli wprowadzić system selekcji aby opanować wzrost epidemii.

Włochy zawyżają statystki śmiertelności w Europie. Covid-19 jest jednym z najmniej zabójczych epidemii na świecie. Oczywiście nie możemy jej bagatelizować, ale również nie możemy wpadać w panikę.

Panika powoduje popełnianie błędów a do tego nie możemy wszyscy dopuścić. Wystarczy stosować się do wszystkich wytycznych przekazywanych przez instytucje rządowe jak i epidemiologiczne. Nie należy ukrywać podejrzeń zachorowania oraz pamiętać o podstawowych zasadach higieny.

Wpierajmy osoby starsze, schorowane i te, które wymagają naszej opieki. Wtedy jesteśmy w stanie zapanować nad tym chaosem. Na przestrzeni wieków udało nam się wielokrotnie wygrać z niewidzialnym wrogiem. Tak będzie tym razem pod warunkiem, że zadbamy o siebie i innych.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.