Dzisiaj przedstawiamy dziesięć najwcześniej zamieszkanych miast na świecie.

Bejrut, Liban

Bejrut w Libanie był zamieszkany od 3000 r p.n.e. Stanowi siedzibę libańskiego rządu i odgrywa kluczową rolę w gospodarce kraju. Po zniszczeniach spowodowanych ostatnimi konfliktami zbrojnymi prowadzone są tam ożywione prace renowacyjne zarówno w historycznym śródmieściu, jak i w dzielnicach turystycznych i handlowych. Przywrócono do życia marinę, liczne kluby i lokale nocne, co jak dawniej przyciąga turystów.

Gaziantep, Turcja

Gaziantep położone w w południowej Turcji zamieszkane jest od 3650 r p.n.e. Znane z pistacji i robionej z nich baklawy.

Płowdiw, Bułgaria

Zamieszkane jest od 4000 r p.n.e. Wciąż zauważyć można tu ślady zamierzchłej przeszłości miasta – między innymi pozostałości murów rzymskich, starożytne ruiny, a także wciąż czynny teatr rzymski. Płowdiw położony jest wśród siedmiu wzgórz zwanych tepe, nad rzeką Maricą, na skraju Rodopów i Niziny Górnotrackiej.

Sydon, Liban

Sydon zamieszkany jest od 4000 r p.n.e. W starożytności było to portowe miasto fenickie. W Sydonie budowano bardzo dobre okręty oraz produkowano cenione wyroby ze szkła. W 351 p.n.e. Sydończycy razem z Fenicją i Cyprem powstali przeciw Persji. Zdradzeni przez własnego władcę, nie chcąc iść do niewoli, u Persów spalili się wraz z całym miastem.

Fajum, Egipt

Widok na oazę Fajum

Fajum leży na Pustyni Libijskiej, około 85 km na południowy zachód od Kairu. Miasto zamieszkane od 4000 r p.n.e. W północnej jego części znajdują się pozostałości starożytnego miasta egipskiego Szedet.

Suza, Iran

Suza, zdjęcie z 1940 roku

Obecnie Suza to jedynie ruiny położone w ostanie Chuzestan. Nie jest znana dokładna data powstania miasta. Miasto to było dużym ośrodkiem miejskim, administracyjnym i kulturalnym starożytnego Elamu. Zamieszkane było od 4200 r p.n.e. Na przełomie 1901 i 1902 roku, francuska ekspedycja archeologiczna odkryła tutaj Kodeks Hammurabiego.

Damaszek, Syria

Panorama Damaszku

Damaszek jest jednym z najstarszych zamieszkanych miast na świecie – mianowicie od 4300 r p.n.e. Jest również kulturalnym i religijnym centrum orientu. Leży w południowo-zachodniej części kraju, w oazie nad rzeką Barada u podnóża gór Antyliban, na skraju Pustyni Syryjskiej. Jest to największy ośrodek przemysłowy i naukowy w Syrii oraz jedno z czterech świętych miast islamu.

Aleppo, Syria

Aleppo, zamieszkane od 4300 r p.n.e., to jedno z miast Bliskiego Wschodu, w którym znajdziemy liczne zabytki architektury, głównie kultury arabskiej – cytadela Kalat Halab, medresa al-Halawija z XII wieku, meczet, karawanseraje, łaźnie tureckie. Do osobliwości należy wielki bazar (suk).

Byblos, Liban

Katedra św. Jana Chrzciciela z 1115 r.

Miejsce to, stale zamieszkane od 5000 r p.n.e., jest przez tysiąclecia ściśle związane z legendami i historią obszaru śródziemnomorskiego. Na terenie wykopalisk są ślady kolejnych żyjących w tym miejscu cywilizacji, m.in: neolityczne chaty, świątynia Baalat Gubal czy świątynia w kształcie litery L.

Jerycho, Palestyna

hdr

Jerycho zostało założone ok. 11 000 lat temu, co czyni z niego najstarszą, nieprzerwanie zasiedloną osadę świata. Miasto jest położone około 270 m p.p.m i stąd uważane jest za najniżej położoną miejscowość na świecie. Jerycho jest prawdopodobnie najstarszym nieprzerwanie istniejącym siedliskiem ludzkim. W pobliżu obecnego miasta już 11 000 lat temu istniały trzy odrębne skupiska ludzkie. Było to spowodowane najprawdopodobniej dogodną lokalizacją – w pobliżu źródła wody i prowadzącego ze wschodu na zachód szlaku na północ od Morza Martwego.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.