Pytania i odpowiedzi na temat koronawirusa. Co jest prawdą a co nie? W internecie mamy do czynienia z ogromną ilością błędnych informacji na temat koronawirusa. Ludzie często wykorzystują fakt dezinformacji i powszechnej paniki. Warto wiedzieć co w tym trudnym dla nas momencie jest prawdą a co nie. Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi na szereg pytań i informacje, które przekazy są kłamstwem.

Czym jest Koronawirus?

Koronawirus z Wuhan oznaczony skrótem SARS-CoV-2 wirus wywołujący chorobę COVID-19. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej chorych wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Koronawirusy to nazwa ogólna wirusów z podrodziny Coronavirinae występujących w czterech rodzajach: alfa-, beta-, delta- i gamma-. Nosicielami tych wirusów są z reguły ssaki lub ptaki. Ciężko wyhodować je w warunkach laboratoryjnych. W historii medycyny źródłem koronawirusów okazał się także człowiek, zwłaszcza w przypadku głośnej przed kilkunastoma laty epidemii wyjątkowo groźnego SARS. Niewiele lat później świat obiegła wieść o wirusie MERS. Koronawirusy występują często i mają tendencję do mutowania na poziomie genomu w różne formy.

Zakażenie koronawirusem może powodować objawy typowe dla grypy. Dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na przypadki, kiedy z nagła pojawia się gorączka, katar, kaszel, ogólne osłabienie organizmu, bóle głowy i mięśni oraz pewnego rodzaju rozbicie. Jednak chińska agencja informacyjna Xinhua przekazała wieści od tamtejszych specjalistów w zakresie medycyny, że pierwszymi objawami obecności koronawirusa w organizmie mogą być również problemy po stronie układu pokarmowego, a zatem kłopoty z trawieniem. Wirus może również negatywnie wpływać na narząd wzroku.

Czy mamy lek na COVID-19?

Obecnie nie ma leku na leczenie COVID-19. Obecnie wielu naukowców z całego świata próbuje w jak najszybszym tempie stworzyć szczepionkę. Twierdzi się, że może to potrwać od kilku miesięcy do nawet roku.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia i jak się chronić?

Do zakażenia koronawirusem 2019-nCoV, ale także innymi wirusami, dochodzi drogą oddechową podczas kaszlu, kichania czy mówienia. Koronawirusem można jednak również zarazić się przez dotyk. Skuteczną ochroną przed drobnoustrojami, które w konsekwencji powodują zakażenie, będzie dokładne i częste mycie rąk oraz ich dezynfekcja. Warto zapamiętać, że ręce należy myć wodą i mydłem przez co najmniej 30 sekund, dokładnie oczyszczając wnętrze dłoni, jak i ich zewnętrzną część, a także przestrzenie między palcami, grzbiety palców oraz kciuki. Unikać należy również dotykania twarzy. Na brudnych rękach bowiem przenosimy zakażoną wirusem wydzielinę, dotykając okolice ust, nosa, a także oczu. Kolejnym ważnym elementem obronnym będzie prawidłowy sposób kichania oraz kaszlu, czyli taki, przez który nie będziemy wokół siebie rozsiewać zarazków. Należy bezwzględnie zakrywać usta podczas kichana i kaszlu, najlepiej chusteczką higieniczną lub kichać i kaszleć w zagłębienie łokcia, a nie w dłonie.

Wówczas unikniemy transmisji wirusów przez nasze zakażone dłonie. Zasady te poleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Niestety bardzo często zdarza się, że zakrywamy dłońmi usta podczas kichania, a następnie podajemy rękę podczas przywitania. Należy również oduczyć się przechowywania zużytych chusteczek higienicznych. Chusteczkę używać się powinno tylko raz, a zaraz po wykorzystaniu, powinna trafić do kosza, a nie do kieszeni, torebki czy pod poduszkę w łóżku. Wielu ludzi zastanawia się, czy maseczki są skuteczną ochroną. Te klasyczne, chirurgiczne maski, zapobiegają jedynie kropelkowemu rozprzestrzenianiu się wirusa, ale jeśli oczekujemy skuteczniejszej ochrony przed wirusem powinny to być specjalistyczne maski np. z filtrem HEPA, który ma na tyle drobniutkie otwory, że wirus, pomimo, że również jest mały, nie przechodzi przez nie.

Jak długo wirus przetrwa na powierzchniach?

Nie jest pewne, jak długo wirus wywołujący COVID-19 przeżyje na powierzchni, ale wydaje się, że zachowuje się jak inne koronawirusy. Badania sugerują, że koronawirusy (w tym wstępne informacje na temat wirusa COVID-19) mogą utrzymywać się na powierzchniach przez kilka godzin lub nawet kilka dni. Może się to różnić w różnych warunkach (np. rodzaj powierzchni, temperatura lub wilgotność otoczenia).

Jeśli uważasz, że powierzchnia może zostać zainfekowana, wyczyść ją zwykłym środkiem dezynfekującym, aby zabić wirusa i chronić siebie i innych. Oczyść ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub umyj je mydłem i wodą. Unikaj dotykania oczu, ust lub nosa.

Na czym polega kwarantanna?

Kwarantanna oznacza oddzielenie osoby lub grupy osób, które były narażone na chorobę zakaźną, ale nie rozwinęły choroby (objawy) od innych osób, które nie zostały narażone, aby zapobiec możliwemu rozprzestrzenianiu się tej choroby. Kwarantanna jest zwykle ustalana na okres inkubacji choroby zakaźnej, czyli okresu, w którym ludzie zachorowali po ekspozycji. W przypadku COVID-19 okres kwarantanny wynosi 14 dni od ostatniej daty narażenia, ponieważ 14 dni to najdłuższy okres inkubacji zaobserwowany dla podobnych koronawirusów.

Fake newsy w dotyczące Koronawirusa

Pamiętaj, że żadna instytucja państwowa nie rozsyła informacji o Koronawirusie przy pomocy E-maili oraz wiadomości SMS. Nie klikaj w linki i nie podawaj żadnych danych. Oszuści chcą wykorzystać obecną panikę do wzbogacenia się na dezinformacji.

Obserwuj informacje w kilku stacjach medialnych, oglądaj konferencje prasowe Ministerstwa Zdrowia, korzystaj ze strony https://obywatel.gov.pl/ , która służy do komunikacji między rządem a obywatelem. Słuchaj wytycznych służb sanitarnych, Policji oraz Głównego Inspektoratu Zdrowia.

Nie klikaj w linki z wiadomości jakie dostajesz na poczcie e-mail oraz SMS. Oszuści bardzo często podszywają się pod banki, które sugerują zamrożenie środków na koncie.

Umieszczone powyżej zalecenie również jest kłamliwą informacją. Wstrzymanie powietrza na 20 sek. oraz picie wody co 15 minut nie uchroni Cię przed zakażeniem. Tego typu informacje mają na celu dyskredytować Cię i ośmieszyć wśród znajomych. Oszuści i kłamcy często wykorzystują naszą niewiedzę aby się z nas ponabijać.

Czy Polski rząd zamknie granice miast?

Nie ma planów dotyczących zamknięcia miast. Musimy pamiętać, że w tej chwili zostaliśmy odcięci od reszty świata przy pomocy wznowionych kontroli na granicach. Zamknięcie miast nie jest najskuteczniejszą metodą w walce z panującą epidemią.

Wojsko na ulicach?

W obecnej sytuacji Polskie wojsko pomaga strażnikom granicznym oraz innym służbom w ochronie naszych granic. Obecnie sytuacja nie wymaga aż tak wielkich poczynań. Żołnierze bardzo mocno wspierają wszystkie służby i w tej chwili nie powodów aby miały kontrolować miasta.

Czym grozi naruszenie kwarantanny?

Naruszenie kwarantanny skutkuje grzywną w wysokości 5000 tys. złotych. Pamiętaj, że naruszając kwarantannę można usłyszeć zarzuty narażenia życia i zdrowia innych co może zakończyć się pobytem w więzienia a zatem dłuższą ,,kwarantanną” …

Co zrobić gdy mamy podejrzenia zachorowania?

Poinformuj służby korzystając z numeru poniżej. Oczywiście zanim to zrobisz musisz spełniać kilka warunków:

  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
  • masz podwyższoną temperaturę,
  • kaszlesz i masz duszności.

Podsumowanie

Korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł informacji. Pamiętaj, że panika i nerwy tylko potęgują możliwość zachorowania przez obniżenie odporności z powodu ogromnego stresu.

Nie klikaj w linki, które dostajesz przy pomocy różnych środków komunikacji. Dbaj o osoby starsze przy pomocy telefonu. Unikaj kontaktu fizycznego z osobami, które mają osłabione organizmy przez choroby przewlekłe. Korzystaj z wolnego czasu spędzając czas z dziećmi i rodziną. Obserwuj na bieżąco informacje w różnych mediach, jeśli we wszystkich informacje są jednakowe możesz mieć pewność, że są prawdziwe.

Udostępnij i przekaż te informacje innym.

źródła: Światowa Organizacja Zdrowia, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Ministerstwo Zdrowia, https://www.premier.gov.pl/

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.