Trudno wyobrazić sobie polskie kino bez tych nazwisk, a jednak nie było im pisane cieszyć się długim życiem. Oto 16 polskich aktorów i aktorek, którzy odeszli przedwcześnie.

1. Eugeniusz Bodo (1899 – 1943)

Ciepły drań. Mija 120 lat od urodzin Eugeniusza Bodo - Film

Eugeniusz Bodo, słynny polski aktor dwudziestolecia międzywojennego, idol ówczesnej publiczności, zagrał między innymi w takich filmach, jak Pieśniarz Warszawy, Piętro wyżej czy Uśmiech losu. To on był najbardziej znanym wykonawcą filmowych szlagierów, jak np. Umówiłem się z nią na dziewiątą. Bodo zmarł z wycieczenia i głodu w sowieckim łagrze w Kotłasie, fałszywie oskarżony o szpiegostwo. Miał 43 lata.

2. Kazimierz Junosza-Stępowski (1880 – 1943)

Strzały przy Poznańskiej(galeria zdjęć) | zyciewarszawy.pl

Kazimierz Junosza-Stępowski, wielki aktor przedwojennego teatru i filmu, dla szerszej publiczności zaistniał między innymi dzięki głównej roli w filmie Znachor. Do śmierci artysty przyczyniło się nieudane małżeństwo z Jadwigą Zalewską. Żona Junoszy-Stępowskiego podczas II wojny światowej była konfidentką gestapo, co doprowadziło do wydania na nią wyroku śmierci przez polskie podziemie. Niestety zamiast Zalewskiej śmiertelnym starzałem został raniony słynny aktor. Miał wówczas 62 lata.

3. Zula Pogorzelska (1896 – 1936)

Zula Pogorzelska - Życie i twórczość | Artysta | Culture.pl

Zula Pogorzelska była wielką gwiazdą międzywojennej estrady, a także występowała w filmach. Dysponowała wspaniałym głosem, to ona śpiewała słynny przebój – Czy pani mieszka sama?. Aktorka zmarła w wieku 40 lat na ciężką i rzadką chorobę, która przerwała wcześniej jej karierę sceniczną – jamistość rdzenia kręgowego.

4. Igo Sym (1896 – 1941)

Igo Sym: oto jest głowa zdrajcy - Wiadomości

Igo Sym był znanym przedwojennym aktorem teatralnym i filmowym, prywatnie mężem córki malarza – Juliana Fałata, Heleny. W czasie II wojny światowej artysta stał się jednym z najzagorzalszych współpracowników hitlerowców, którzy powierzyli mu zarządzanie teatrem i kinem. Związek Walki Zbrojnej ze względu na bardzo szkodliwą działalność Syma (donoszenie na kolegów i koleżanki ze środowiska artystycznego) wydał na niego wyrok śmierci. Sym został rozstrzelany w 1941 roku. Miał 45 lat.

5. Ina Benita (1912 – 1944)

Ina Benita sfingowała własną śmierć. Ułożyła sobie życie w innych ...

Ina Benita, piękna polska aktorka okresu przedwojennego, zagrała między innymi w filmach Gehenna, Moi rodzice rozwodzą się czy Serce matki. Artystka w czasie wojny uwikłała się w zakazany związek – zakochała się w niemieckim oficerze, za co on trafił na front wschodni, a ona znalazła się na Pawiaku. Zginęła w powstaniu warszawskim wraz ze swoim kilkumiesięcznym dzieckiem. Ina Benita miała wówczas zaledwie 32 lata.

6. Bogumił Kobiela (1931 – 1969)

Bogumił Kobiela - Życie i twórczość | Artysta | Culture.pl

Bogumił Kobiela był wielką gwiazdą polskiego kina lat 50. i 60. XX wieku. Do jego wybitnych kreacji filmowych należała np. rola Jana Piszczyka w Zezowatym szczęściu Andrzeja Munka. Aktor zmarł w wyniku obrażeń poniesionych w wypadku samochodowym w Buszkowie, nieopodal Koronowa. Kobiela miał 38 lat.

7. Andrzej Nardelli (1947 – 1972)

Miał tylko 25 lat. Polski aktor utonął w Narwi - Super Express

Andrzej Nardelli był obiecującym aktorem teatralnym i filmowym przełomu lat 60. i 70. Zagrał między innymi w Nie lubię poniedziałku czy Przygodach psach Cywila. Zmarł tragicznie w wieku 25 lat – utopił się w Narwi.

8. Adam Pawlikowski (1925 – 1976)

Duduś - Adam Pawlikowski (1994) - Telemagazyn.pl

Adam Pawlikowski zagrał w czterdziestu filmach. Do historii kina przeszła scena z jego udziałem z Popiołu i diamentu Andrzeja Wajdy, w której wraz ze Zbigniewem Cybulskim zapala alkohol w kieliszkach. Aktor długo zmagał się z chorobą psychiczną, w wieku 50 lat popełnił samobójstwo – wyskoczył z 8. piętra warszawskiego wieżowca, w którym mieszkał.

9. Zbigniew Cybulski (1927 – 1967)

Zbigniew Cybulski obchodziłby 90. urodziny. Cybulski zmarł 8 ...

Zbigniew Cybulski, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, popularność zdobył dzięki roli Maćka Chełmickiego w Popiele i diamencie w reżyserii Andrzeja Wajdy. Cybulski zginął tragicznie, wskakując do odjeżdżającego pociągu. Miał 40 lat.

10. Daria Trafankowska (1954 – 2004)

Daria Trafankowska: o jej problemach finansowych mało kto wiedział ...

Daria Trafankowska była aktorką teatralną i filmową, a także dziennikarką, znaną szerszej publiczności między innymi z roli siostry oddziałowej w serialu Na dobre i na złe. Artystka zmarła w wieku 50 lat na raka trzustki.

11. Anna Przybylska (1978 – 2014)

5 rocznica śmierci Anny Przybylskiej. Aktorka chorowała na raka

Anna Przybylska, znana aktorka, występowała w filmach i serialach. Szczególną sympatię widzów zdobyła rolą Marylki w Złotopolskich. Aktorka zmarła w wyniku raka trzustki w wieku zaledwie 35 lat.

12. Jacek Chmielnik (1953 – 2007)

Jacek Chmielnik: śmierć wybitnego aktora wstrząsnęła wszystkimi

Jacek Chmielnik był wybitną postacią polskiej kultury. Pracował jako aktor, reżyser, dramaturg czy prezenter TV. Do jego najbardziej znanych kreacji należały te z filmów Vabank i Kingsajz Juliusza Machulskiego. Aktor zmarł w wieku 54 lat na skutek porażenia prądem z wadliwej instalacji elektrycznej.

13. Ewa Sałacka (1957 – 2006)

Ewa Sałacka nie żyje. 3 maja skończyłaby 61 lat

Ewa Sałacka, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, wystąpiła między innymi w filmach Sztuka kochania, Czterdziestolatek 20 lat później czy Tygrysy Europy. Zmarła z powodu ukąszenia pszczoły (była uczulona na jad pszczeli). Miała 49 lat.

14. Maciej Kozłowski (1957 – 2010)

Maciej Kozłowski: "Czas na mnie..." - Film w INTERIA.PL

Maciej Kozłowski był znanym aktorem teatralnym i filmowym. Wystąpił między innymi w filmach Kroll, Kiler czy Ogniem i mieczem. Artysta zmarł przedwcześnie w wieku 52 lat na raka wątroby.

15. Edward Żentara (1956 – 2011)

Znany aktor popełnił samobójstwo. NOWE FAKTY

Edward Żentara był nie tylko aktorem, ale także reżyserem i dyrektorem teatru w Tarnowie. Artysta zginął śmiercią samobójczą w swoim mieszkaniu. Pozostawił list pożegnalny z wyjaśnieniami swoich motywów, jednak nie ujawniono jego treści. Miał 55 lat.

16. Marcin Kołodyński (1980-2001)

Naturalny talent aktorski - Marcin Kołodyński: błyskotliwą karierę ...

W chwili śmierci miał zaledwie 20 lat, ale również ogromne doświadczenie i talent, które z całą pewnością w przyszłości otworzyłyby mu drogę do wielkiej kariery na małym i dużym ekranie.

Bez odrobiny przesady można powiedzieć, że gdyby Marcin Kołodyński żył, mógłby być jedną z gwiazd TVN czy TVP. Może prowadziłby któryś z muzycznych show? Albo miałby swój własny talk-show? Niestety, nigdy się o tym nie przekonamy.

Prowadzący „5-10-15” oraz świetnie zapowiadający się aktor –wystąpił m.in. w komedii „Chłopaki nie płaczą” – zginął 1 lutego 2001 r. Przyczyną śmierci był wypadek, jakiemu uległ na stoku podczas jazdy na snowboardzie. Kołodyński uderzył z dużą prędkością w ratrak i zmarł na miejscu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.