benny hill as bilbo baggins | swordflasher | Flickr

Benny Hill pracował w różnych zawodach, m.in. w zawodzie mleczarza, operatora mostów czy dobosza, zanim został asystentem inspicjenta. Przez wzgląd na swoją pracę zmienił imię na Benny, jako wyraz hołdu dla swego ulubionego komika Jacka Benny’ego. Pod koniec II wojny światowej i w okresie początków telewizji pracował jako aktor radiowy (lektor w słuchowiskach). Po raz pierwszy w telewizji pojawił się w 1949 w programie „Hi there” („Cześć!”). Kontynuował swoją dotychczasową pracę, jednak było to raczej sporadyczne, aż w końcu wystartował z autorskim projektem „The Benny Hill Faking Show” w telewizji BBC w 1955.

Pierwsze ataki

Obrał styl przekazu, który nie każdemu się podobał. Często był atakowany za seksizm w swoich skeczach. Benny odpierał ataki, twierdząc, że postacie kobiece w skeczach były zazwyczaj inteligentne i posiadały własną godność, podczas gdy goniący je mężczyźni byli jedynie błaznami. Stosował w swoich filmach przyspieszanie zwane także „undercranking”, oraz gagi wizualne celem stworzenia „żywej animacji”. Również używał technik takich jak parodia czy pantomima. Był również kompozytorem oraz wokalistą tzw. „patter songs”. Jego program oglądała publiczność w ponad 100 krajach. Piosenka z czołówki „The Benny Hill Show” (Yakety Sax), napisana przez Jamesa Richa i Bootsa Randolpha, zdobyła status kultowej.

Milioner

Bardzo szybko zaczął być jedną z najbogatszych gwiazd w Europie. Mimo tak ogromnych zarobków pieniądze go nie zmieniły. Był bardzo skromny a swojego majątku praktycznie nie wydawał. Jednym z pasji komika były podróże po Europie. Kochał Francję gdzie szukał inspiracji do swoich nowych programów. Warto dodać, że znał biegle kilka języków. Mówił po francusku, niemiecku, hiszpańsku i niderlandzku.

Benny Hill: Najsmutniejszy człowiek na Wyspach. Odszedł w ...
Benny Hill był królem brytyjskiej komedii. Ale też pogrążonym w wiecznej depresji wrażliwcem (Getty Images)

Śmierć w samotności

Stan zdrowotny Hilla zaczął się pogarszać na początku lat 90. Ważąc 108 kg przy wzroście 1,79 m, cierpiał na problemy z sercem, powiązane z nadwagą. 11 lutego 1992 lekarze oznajmili, że musi stracić na wadze 13 kg i sugerowali by-pass. Stan jego zdrowia wciąż się pogarszał, po tygodniu zdiagnozowano niewydolność nerek.

Zmarł w wieku 68 lat (lub 67 – niektóre źródła mówią o 1925 jako roku jego urodzenia) około 20 kwietnia, będąc sam w swoim mieszkaniu. 22 kwietnia, po licznych nieodebranych telefonach, producent programu Dennis Kirkland wszedł po drabinie na balkon Hilla na 3. piętrze, gdzie przez okno zauważył ciało. Wezwana przez sąsiadów policja weszła do mieszkania Hilla, znajdując go martwego, siedzącego na fotelu przed telewizorem. Uważa się, że powodem śmierci był zawał serca.

Benny Hill

Ogromny spadek

Hill zostawił majątek, oszacowany w testamencie na 10 milionów funtów, swoim zmarłym rodzicom. Następnymi w kolejce byli jego brat i siostra, Leonard i Diana, z którymi nie był mocno związany i którzy też już wtedy nie żyli. Pieniądze (7,5 mln funtów) podzielone zostały między 7 siostrzeńców i bratanic. W pozostawionych przez niego dokumentach odnaleziono liścik przypisujący wielkie sumy pieniędzy jego bliskim przyjaciołom: Sue Upton, Louise English, Henry’emu McGee, Bobowi Toddowi i Dennisowi Kirklandowi, lecz ów list nie miał mocy prawnej i dlatego osoby te nie dostały pieniędzy.

Benny Hill został pochowany na cmentarzu Hollybrook w Southampton. W jego rodzinnym mieście zaczęły krążyć pogłoski, że komik zostanie złożony do grobu wraz z cennymi przedmiotami, które posiadał. Przez to już kilka miesięcy po pogrzebie nieznani sprawcy rozkopali grób, licząc, że znajdą w nim coś cennego. Policji nie udało się wykryć sprawców zdarzenia.

Benny Hill grobowiec
Grób, w którym spoczywa Benny Hill (źródło)

Plotki o jego orientacji seksualnej

Krążyły pogłoski, że słynny komik był gejem, jednak nigdy nie zostały potwierdzone. Benny dwukrotnie chciał się oświadczyć swoim partnerkom, ale jego propozycje w obu przypadkach zostały odrzucone. Na pytania dziennikarzy o małżeństwo, odpowiadał, że żadna kobieta by z nim nie wytrzymała. Prawda była jednak inna. Bardzo chciał odnaleźć drugą połówkę, a niepowodzenia w sprawach sercowych były dla niego ogromnym ciosem.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.