Mursi jest to lud pasterski zamieszkujący tereny dzisiejszej Etiopii. Dziś ich liczebność osiąga około 10 tys osób. Wzbudzają zainteresowanie swoją tradycją i postrzeganiem piękna u kobiet.

Kobiety z tego plemienia nie mają łatwo choć może same o tym nie wiedzą i jest to dla nich naturalne, że chcą podobać się mężczyznom. Wchodząc w dorosłe życie rozcinają dolną wargę i umieszczają w niej gliniany krążek. Z czasem może osiągać aż 35 cm średnicy. Rzadziej decydują się rozciąć obie wargi.

Mężczyzna chcąc ożenić się z wybraną przez siebie kobietą musi sowicie opłacić jej rodziców. Cena oczywiście zależy od wielkości krążka w wardze. Im większy krążek tym wybranka atrakcyjniejsza a co za tym idzie, droższa. Bardzo często dochodzi do pojedynków mężczyzn o jedną i tą samą wybrankę przez walki na kije.

Nikt nie jest w stanie określić skąd wziął się zwyczaj powiększania sobie warg glinianymi krążkami. Jedna z teorii mówi, że krążek początkowo miał odstraszać złe duchy. Drugi natomiast, że owa forma samookaleczenia stosowana była z obawy przed łowcami niewolników, którzy porywali afrykańskie kobiety i wywozili je do haremów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.