Czy wyobrażacie sobie świat bez papieru? Albo światła ujarzmionego w żarówce? Czy wyobrażacie sobie nasz świat bez zbawiennej podczas przeziębienia aspiryny? Świat bez telefonu albo… pieniędzy?

Wynalazki i odkrycia… Wszystkie te dzieła człowieka wkomponowane są w jego antroposferę (gr. anthropos – człowiek), czyli tę część planety, gdzie nie królują już przyrodnicze żywioły, tylko ludzie, którzy potrafią ujarzmić je dla własnych potrzeb. Bez antroposfery człowiek nie mógłby żyć. Wraz z rozwojem cywilizacji, kultur, myśli humanistyczno-technicznej, rozwija się antroposfera, która nadbudowana jest nad nieokiełznaną sferą przyrodniczą. Z tej drugiej człowiek korzysta, modyfikuje ją, zmienia według własnych potrzeb, eksploatuje.
Czasami antroposfera nazywana jest też noosferą (gr. nous – rozum), czyli sferą rozumu, sferą czysto ludzką, pełną znaków, symboli wykreowanych przez ludzi.

PAPIER

Rozdarty Papieru Zdjęcia Stock - Pobierz 1,262 Zdjęcia Royalty Free

Listę otwiera papier. Wielu młodych ludzi mogłoby powiedzieć: „Po co nam dziś papier, po co książki w dobie poręcznych tabletów i smartfonów, na ekranach których można z powodzeniem czytać informacje lub ulubione powieści!” Ale zaraz, zaraz… Nie od razu Kraków zbudowano!
Papier został wynaleziony w Chinach ok. 105 r. n.e. przez urzędnika Cai Lun. Wcześniej Chińczycy również znali papier, jednak był on złej jakości.
Cai Lun gotował surowe włókna roślin (konopie lub bawełnę) tak długo, aż zamieniały się w papkę. Następnie rozsmarowywał ją na siatce umocowanej w drewnianej ramce i umieszczał całość w wodzie. Po podniesieniu ramy woda ściekała, a na siatce pozostawała cienka warstwa półproduktu powstałego ze zgniecionych roślin. Po wysuszeniu Cai Lun otrzymywał papier.
Musicie wiedzieć, że przez długie lata technologia produkcji papieru była w Chinach ścisłą tajemnicą. Rozpowszechnili ją Arabowie, którzy po zwycięskiej bitwie nad rzeką Tałas, pojmali chińskich rzemieślników.

PRASA DRUKARSKA

HISTORY OF TECHNOLOGY ! timeline | Timetoast timelines

No dobrze. Mamy papier i możliwość spisywania na nim ważnych informacji, ale co dalej? Wypadałoby te informacje, nasze przemyślenia, naukowe zapiski, poetyckie strofy rozpowszechnić, by wszyscy mogli czerpać z nich wiedzę. W 1438 roku niemiecki złotnik z Moguncji, Johanes Gutenberg, pomyślał o wykonaniu liter, które można było wielokrotnie wykorzystać i przestawiać w celu utworzenia nowego słowa. Gutenberg zbudował maszynę nazwaną prasą, która mogła wydrukować całą stronę na raz. Tak powstał druk, który przyczynił się do szybkiego przepływu myśli w Europie, a tym samym do jej spektakularnego rozwoju.

ŻARÓWKA

Whither the Fate of the Incandescent Light Bulb? | T&D World

Najpierw człowiek okiełznał ogień, potem pojawiła się lampa naftowa, aż w końcu nadeszła pora elektryczności i żarówek. Jej „kariera” (oczywiście mamy tu na myśli żarówkę) rozpoczęła się w 1879 za sprawą Tomasz Edisona, który opatentował, ale przede wszystkim rozpowszechnił ten wynalazek. Jednak Edison nie wynalazł żarówki. Zrobił to wcześniej Joseph Wilson Swan. Zresztą w cieniu zaradnego Edisona, który był nie tylko uczonym, ale i przedsiębiorcą (tak! Pogodził naukę z biznesem!) było wielu innowatorów. Najwybitniejszym z nich był Nikola Tesla.
Musicie wiedzieć, że pierwsza żarówka świeciła tylko… 8 minut! Stopniowo jednak wydłużano jej żywotność.

KOŁO

History of the Wheel | Evolution of the Wheel | Intella Liftparts ...

Dzisiaj koło wydaje się czymś oczywistym i jednocześnie bardzo prostym w budowie. Okazuje się jednak, że dla człowieka żyjącego w epoce neolitu wynalazek ten stanowił nie lada… odkrycie!

Koło zostało wynalezione najprawdopodobniej około 3500 roku p.n.e. czyli aż 5,5 tysiąca lat temu. Jak dotąd powszechnie panowała teoria, że tego wspaniałego odkrycia dokonał nasz przodek żyjący na terenach dzisiejszego Iraku, jednak najnowsze znaleziska wskazują, że stało się to najprawdopodobniej na obszarze… Polski! A dokładnie pod Krakowem. W pobliżu grodu Krakusa archeolodzy wykopali wazę, na której znajduje się rysunek przedstawiający czterokołowy pojazd z dyszlem. Za pomocą datowania radiowęglowego, oszacowano, że naczynie pochodzi z roku 3635-3370 p.n.e.

PIENIĄDZ

The History of Money: From Cowries to Paper to Bitcoin

Pieniądze szczęścia nie dają… Ale tylko tym, którzy ich nie mają!
Można zaryzykować stwierdzenie, że pieniądz to wyznacznik naszego życia, w jakimś sensie bowiem konstytuuje byt. A jakie były jego początki? W kulturach pierwotnych pojęcie pieniądza nie istniało. Podstawowym sposobem nabywania dóbr była wymiana (barter) na zasadzie przedmiot za przedmiot. Bardzo szybko zorientowano się jednak, że nie zawsze taka wymiana towarami była sprawiedliwa, gdyż wartość przedmiotów często nie była taka sama i nie prowadziła do zaspokojenia wszystkich potrzeb. Z czasem do obiegu wprowadzono metale. Najpierw były one nieszlachetne (czyli brąz, miedź, żelazo), potem szlachetne (złoto, srebro). Metale były trwalsze niż podlegające najczęstszej wymianie wyroby konsumpcyjne oraz mniejsze, co znacznie ułatwiało ich transport.

SILNIK PAROWY

Steam engine - Wikipedia

W 1765 roku, kiedy większość pracy wykonywana była ręcznie, szkocki inżynier James Watt udoskonalił silnik parowy wynaleziony przez angielskiego kowala, Thomasa Newcomena. Silnik Watta był w stanie poruszać korbami i wałkami w fabrykach i wykonywać pracę o wiele szybciej niż ludzie. Maszyny zasilane parą produkowały tkaniny, przejęły też ciężkie obowiązki w kopalniach. To znacznie usprawniło pracę, a tym samym „pchnęło” rozwój przemysłu.

Co więcej, maszyna parowa Watta zużywała 4-krotnie mniej paliwa niż ta skonstruowana przez Newcomena.

ASPIRYNA (KWAS ACETYLOSALICYLOWY)

L'aspirine protège-t-elle de l'infarctus? - Planete sante

Syntezę aspiryny uważa się za początek przemysłu farmaceutycznego. Ale po kolei… Kwas salicylowy zawarty w korze wierzby znany był ludzkości od zarania dziejów. Jej lecznicze właściwości opisują po raz pierwszy egipskie zwoje z okresu około 1550 roku p.n.e. Kora wierzby była też środkiem leczniczym zalecanym przez greckiego filozofa-medyka, Hipokratesa.
Dopiero w XIX wieku uczeni wyizolowali z kory wierzby salicynę. Kwas acetylosalicylowy (aspirynę) w formie nadającej się do stosowania farmaceutycznego, zsyntetyzował w roku 1897 niemiecki chemik, Felix Hoffmann, pracujący wówczas dla przedsiębiorstwa chemicznego Friedrich Bayer & Co. Lek sprzedawany pod nazwą handlową „Aspiryn”, był pierwszym lekiem uzyskanym w sposób syntetyczny, a nie wyizolowanym z surowców występujących w przyrodzie.

LAMPA NAFTOWA

Lampa naftowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ignacy Łukasiewicz jest często wymieniany jako jeden z najbardziej znanych polskich wynalazców. Co ważne, nie tylko u nas w kraju, ale i na świecie. Pochodzący z okolic Mielca na Podkarpaciu przedsiębiorca dał się bowiem poznać jako pionier przemysłu naftowego w Europie. To on, wynajdując lampę naftową, dokonał w połowie XIX w. rewolucji. Pierwsza taka lampa zapłonęła w marcu 1853 r., a już cztery miesiące później przy jej świetle po raz pierwszy przeprowadzono operację chirurgiczną w szpitalu we Lwowie. Kiedy niedługo później osiadł w Gorlicach, zgłosił się do niego właściciel majątku spod Krosna i namówił do wspólnego interesu – było nim założenie pierwszej w Polsce i na świecie kopalni ropy naftowej, która powstała w sąsiedztwie wsi Bóbrka.

WITAMINY

Najlepsze witaminy - ranking 2020 - Testosterone Wiedza

To, że dziś na grupę organicznych związków chemicznych o różnorodnej budowie, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu mówimy witaminy, zawdzięczamy Kazimierzowi Funkowi. Polski biochemik, pracując na początku drugiej dekady na Uniwersytecie Berlińskim i prowadząc tam badania nad przyczynami choroby beri-beri, odkrył i wyodrębnił z otrąb ryżowych pierwszą witaminę B1. Potem doszły kolejne witaminy i odkrycia w postaci ich obecności w rozmaitych pokarmach. W efekcie Funk stworzył naukę o witaminach, a sam później zajmował się leczeniem chorych na awitaminozę.

PROMIENIOWANIE RENTGENOWSKIE

What Are X-Rays? Electromagnetic Spectrum Facts and Uses

Odkrycie tego rodzaju promieniowania (nazywanego tez promieniowaniem X) to zasługa niemieckiego fizyka, Wilhelma Conrada Rentgena, który był pierwszym laureatem Nagrody Nobla przyznanej w dziedzinie fizyki w 1901 roku.

28 grudnia 1895 Rentgen opublikował wyniki swoich badań w czasopiśmie Würzburgskiego Towarzystwa Fizyczno-Medycznego. Było to pierwsze publiczne ogłoszenie istnienia promieni rentgenowskich, dla których fizyk zaproponował nazwę promieni X, obowiązującą do chwili obecnej w większości krajów. Dziś, promieniowanie rentgenowskie jest powszechnie wykorzystywane do uzyskiwania zdjęć, które pozwalają m.in. na diagnostykę złamań kości i chorób płuc oraz do rentgenowskiej tomografii komputerowej.

APARAT FOTOGRAFICZNY

Rozwój aparatów fotograficznych od początków po elektronikę ...

Niegdysiejsze obowiązkowe lekcje rysunku nie były jedynie czczym wymysłem bogatych, lecz wynikały z potrzeby dokumentowania świata. Przed wynalezieniem fotografii nie było na to innego sposobu.

Cóż jednak zrobić, gdy ktoś jest pozbawiony iskry bożej i pierwszy lepszy pięciolatek rysuje lepiej od niego? To proste! Wystarczy wymyślić sposób na utrwalenie obrazu na papierze.

Tak zrobił William Henry Fox Talbot i w 1839 roku opublikował negatywowo-pozytywową metodę robienia zdjęć. W tym samym roku Louis Jacques Daguerre w piśmie „Dagerotyp i diorama” podał sposób utrwalania obrazów na płytkach pokrytych jodkiem srebra. Obydwie metody wymagały od fotografa sporo wiedzy i umiejętności, a model musiał wykazywać się cierpliwością. Długi czas naświetlania wymagał stoickiego spokoju. Trochę pomagało pobielanie twarzy mąką dla rozjaśnienia obrazu i podpórki, których można było się chwycić, gdy nogi zaczynały zawodzić.

170 lat później tradycyjna klisza odchodzi w zapomnienie. Ostatnia rolka filmu Kodachrome trafiła w ręce fotografa Steve’a McCurry, autora między innymi najsłynniejszej okładki National Geographic przedstawiającej zdjęcie afgańskiej dziewczyny. Kodak zakończył produkcję tej kliszy w 2009 roku. Teraz utrwalamy cyfrowy obraz świata.

Współczesna kultura to kultura obrazu. Co prawda przewagę zdobywa obraz ruchomy, ale nadal, jak mówi chińskie przysłowie, jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Teraz czekamy na coś, co zastąpi tysiąc obrazów, które oglądamy każdego dnia.

TELEFON

Moda europejska Vintage telefon patera obrotowa tarcza obrotowa ...

Dziś trudno wyobrazić sobie bez niego sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. Za wynalazcę telefonu (z gr. tele – daleko, phone – dźwięk, głos) uważa się szkockiego naukowca, Aleksandra Bella, który pierwszy opatentował ten wynalazek. Koncepcja narodziła się jednak wcześniej. Jedno z pierwszych urządzeń skonstruował bowiem Włoch, Antonio Meucci, który zbudował aparat telefoniczny, by móc kontaktować się ze swoją chorą żoną leżącą w domu, podczas gdy on sam pracował w warsztacie.

W roku 1876 Aleksander Bell oraz Elisha Gray samodzielnie zaprojektowali swoje telefony. Obaj mężczyźni w mig udali się do urzędu patentowego – dzieliła ich różnica kilku godzin. Traf chciał, że to akurat Bell jako pierwszy opatentował swój telefon.
Kiedy mówimy, wysyłamy w powietrze fale dźwiękowe. To właśnie dzięki nim mogą nas słyszeć inni. Bell wpadł na pomysł, by przekształcić fale dźwiękowe w impulsy elektryczne, które mogą być przesyłane kablami na duże odległości. Takie były początki telefonu, przodka smartfonu!

RADIO

CKWX Radio History

„Radio to cudowny wynalazek!” – twierdził niezawodny Tuwim – „Jeden ruch ręki – i nic nie słychać”. Co prawda, to prawda, nie raz mamy ochotę wyłączyć odbiornik, ale kiedyś nabożnie słuchano każdej audycji. Transmisja głosu na odległość była prawdziwą rewolucją, a idea przesyłania nie z punktu do punktu, ale do wielu odbiorców, zmieniła sposób komunikowania.

Radio powstało pod koniec XIX wieku. Powszechnie przywołuje się postać Włocha Guglielmo Marconiego, ale wyrokiem sądu ustalono, że korzystał on z prac Serba Nikola Tesli i ostatecznie Tesli przypisuje się ten wynalazek.

Nasz świat jest zdominowany przez obraz. Dobrze więc, że jest radio, które pomaga wykształcić wrażliwość akustyczną oraz wsłuchać się w bogactwo otaczających nas dźwięków. Radio cieszy się olbrzymim zaufaniem i potrafi wywierać silny wpływ na ludzi. Kto nie wierzy, niech posłucha historii z 1938 roku, która zdarzyła się w Stanach Zjednoczonych: wieczorne słuchowisko na postawie scenariusza Orsona Wellsa o inwazji Marsjan na Ziemię wywołało prawdziwą panikę. Ludzie mdleli lub uciekali z domów. Co prawda na tak silną reakcje wpłynęła też atmosfera zagrożenia nadchodzącą II Wojną Światową i niedawny Wielki Kryzys, ale to zdarzenie dowodzi, że media mają potężną moc. Czasami ukrytą w mikroskopijnym odbiorniku.

KOMPUTER

Old Computer 3D Model $12 - .max .obj .fbx .dae .blend .3ds - Free3D

Jest to zdecydowanie najważniejszy wynalazek dla współczesnego nam świata, który zastąpił wiele wcześniejszych technologii i urządzeń. Obecnie komputery sterują praktycznie wszystkim – niestety często także naszym życiem.

Za początki komputera uznaje się XIX wiek, kiedy to Anglik – Charles Babbage – stworzył analityczną maszynę obliczeniową.

BROŃ JĄDROWA

Atomic Bomb Facts - Science Struck

Wynalazek, który budzi ogromne kontrowersje, jednak nie można odmówić mu wpływu na dzieje ludzkości. O dziwo wpływ ten nie jest wyłącznie negatywny. Z jednej strony bomba atomowa wywołała zniszczenia na niewyobrażalną skalę. Z drugiej jednak strony prace nad bronią jądrową przyczyniły się do wynalezienia technologii gwarantującej dostęp do energii, gdy skończą się paliwa kopalne. Pomogła także w rozwoju medycyny nuklearnej.

Rozszczepienia jądra atomu dokonali po raz pierwszy niemieccy naukowcy – Otto Hahn i Fritz Strassmann – w 1938 roku.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.