Twierdzi, że w 6 godzin uleczył 10 milionów chorych. Teraz chce ...

Urodził się w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. W młodości uprawiał z sukcesami boks i podnoszenie ciężarów. Za osiągnięcia sportowe otrzymał tytuł Mistrza Sportu ZSRR. W 1962 roku ukończył Państwowy Instytut Medyczny w Winnicy ze specjalizacjami „lekarz psychiatra” i „lekarz psychoterapeuta”. Następnie przez 25 lat pracował jako lekarz w szpitalach psychiatrycznych. W 1987 roku został psychoterapeutą radzieckiej kadry narodowej w podnoszeniu ciężarów.

Adin, dwa, tri – Kaszpirowski – KrytykaPolityczna.pl

Powszechną sławę zdobył w 1989 roku, przeprowadzając na antenie państwowej telewizji seanse hipnozy. Transmisje cieszyły się wielką oglądalnością, a wielu widzów przypisywało tym seansom właściwości uzdrowicielskie. Według nich miały one leczyć szeroką gamę chorób i dolegliwości: od raka po alkoholizm i wypadanie włosów. Ministerstwo Zdrowia ZSRR w oficjalnym oświadczeniu nazwało ten fenomen „zbiorową psychozą”, jak się bowiem okazało, część z rzekomo uzdrowionych trafiała do szpitali z objawami chorób psychicznych. Po 6. seansie program Kaszpirowskiego zdjęto z anteny.

71-letni Kaszpirowski wszędzie zabiera ze sobą drążek - TVN24

Był znany również w Polsce

Hipnotyzer zdobył również popularność poza granicami ZSRR. Jego seanse emitowane były w Polsce (przez TVP), Niemczech, Czechach, na Węgrzech, a także w Izraelu. W 1990 roku zdobył przyznaną w głosowaniu telewidzów pozaregulaminową statuetkę Wiktora dla osobowości telewizyjnej roku w Polsce.

Spotkanie z Anatolijem Kaszpirowskim. TVP 2 (01.02.1990)

W swoich publikacjach hipnotyzer nie kryje sympatii do Polski, która przygarnęła go po aferze w ZSRR. To u nas przez trzy lata, począwszy od 1989 r., „Dwójka” nadawała „Teleklinikę doktora Anatolija Kaszpirowskiego”. Według szacunków OBOP, 76 procent Polaków deklarowało, że oglądało program albo o nim słyszało. Na stronie internetowej Kaszpirowski chwali się spotkaniami z polskimi uczonymi, z Lechem Wałęsą, a nawet wystąpieniami w kościołach. Podkreśla też, że jest laureatem Wiktora – nagrody dla wybitnych osobowości małego ekranu. O byłym prezydencie pisze, że spotkał się z „dużym wsparciem z jego strony” (w internecie można natrafić nawet na historię o tym, jak uzdrowił on Wałęsę przez telefon). Owoce jego działalności w Polsce są oceniane różnie, ale na pewno nie były tak dramatyczne jak za wschodnią granicą.

Próbował swoich sił jako polityk

Po upadku ZSRR przyjął obywatelstwo Federacji Rosyjskiej i zaangażował się w politykę. W 1993 roku został wybrany deputowanym do Dumy Państwowej z ramienia Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji. W 1995 roku popadł w konflikt z liderem partii Władimirem Żyrinowskim i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie działał w społeczności rosyjskich imigrantów, lecząc z otyłości.

Jak wyjaśnić jego popularność?

Zachodni publicyści tłumaczą fenomen Kaszpirowskiego deficytem duchowości u Rosjan, ale to nie takie proste i nie wystarczy spisane na kolanie „socjologiczne prawo”, by wyjaśnić jego kulturową rolę. Popularność Kaszpirowskiego ma wiele przyczyn: jedną są jego niebanalne umiejętności hipnotyzerskie, drugą odwieczne zainteresowanie Rosjan podobnymi postaciami. Ową tendencję uwiecznił Michaił Bułhakow w postaci szatańskiego hipnotyzera Wolanda z „Mistrza i Małgorzaty”. Z realnych postaci wystarczy wspomnieć choćby Grigorija Rasputina (1869-1916) – mnicha i carskiego faworyta, który dysponował podobnym zestawem umiejętności co Kaszpirowski i zasłynął z rzekomego wyleczenia carewicza Aleksego z hemofilii.

Teraz Kaszpirowski powrócił jako YouTuber. Na swoim kanale oferuje „seanse zdrowotne”, które mają wzmocnić system immunologiczny oraz chronić przed zarażeniem się koronawirusem. Mężczyzna obiecuję, że jego seanse działają i w ciągu najbliższych dni pojawią się pierwsze wyleczone osoby.

Na swoim kanale oferuje „seanse zdrowotne”
Skorzystaj z oferty sklepu

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.