Algieria domaga się od Francji przeprosin za kolonialną przeszłość. Dotychczasowe gesty ze strony władz w Paryżu uważane są przez rząd w Algierze za niewystarczające.

Francja przekazała w piątek władzom w Algierze szczątki 24 bojowników algierskich 

Prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune stwierdził, że uważa głowę państwa francuskiego Emmanuela Macrona za – jak to ujął – człowieka niezwykle uczciwego i z tego to powodu oczekuje od niego kolejnego kroku na drodze do polepszenia stosunków algiersko-francuskich.

Takim krokiem, jego zdaniem, byłyby przeprosiny ze strony prezydenta V Republiki za czasy, gdy Algieria była kolonią francuską. Według prezydenta Tebboune to wpłynęłoby na polepszenie kontaktów gospodarczych i kulturalnych między obydwoma krajami.

Wybudowana przez francuskich osadników Bazylika Matki Boskiej Afrykańskiej

Krwawy podbój Algierii

W 1830 Francja najechała i krwawo podbiła Algierię. W 1848 Algieria została de iure włączona do Francji i pozostawała jej częścią aż do 1962 (de facto stanowiła terytorium zależne z osobnymi władzami i prawodawstwem), kiedy to w wyniku wojny algierskiej ostatecznie przyznano Algierii niepodległość.

Status Algierii był wielokrotnie zmieniany. Po początkowej okupacji wojskowej, w 1834 nadano jej status kolonii. W 1848 Konstytucja II Republiki uznała Algierię za integralną część terytorium francuskiego. Choć od tego czasu formalnie stanowiła integralną część Francji, faktycznie nadal była kolonią, w której tylko część praw metropolii było wprowadzane, znaczna część prawodawstwa była zaś uchwalana osobno dla Algierii (początkowo jedynym „francuskim” prawem Algierii było prawo wyboru deputowanych do parlamentu francuskiego, co obecnie posiada każde francuskie terytorium zależne).

Algieria Francuska w 1877

Algieria, podzielona na departamenty, miała wspólnego gubernatora generalnego, mianowanego przez Paryż i mającego reprezentować interesy Francji, a do 1898 obieralne zgromadzenie kolonialne. W 1900 Algieria otrzymała osobną od Francji osobowość prawną i osobny budżet. Znaczna część prawodawstwa algierskiego dyskryminowała ludność autochtoniczną (m.in. ograniczano prawo własności, utrudniano otrzymanie obywatelstwa francuskiego, zakazywano wyjazdów do Francji).

We Francji mieszka około sześciu milionów osób mających algierskie obywatelstwo lub wywodzących się z Algierii, która odzyskała niepodległość w 1962 roku.

Francja przekazała w piątek władzom w Algierze szczątki 24 bojowników algierskich 

Gestem ze strony Francji było przekazanie w piątek władzom w Algierze szczątków 24 bojowników algierskich, którzy zginęli w pierwszych latach kolonizacji francuskiej w XIX stuleciu.

Szczątki, przekazane drogą lotniczą, witał na lotnisku w Algierze prezydent Abdelmadjid Tebboune. Ceremonię transmitowała państwowa telewizja.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.