Zawody, które wraz z upływem czasu przestały być potrzebne. Dziś już nie istnieją.

1. Latarnik

W XIX wieku ulice oświetlano latarniami gazowymi, naftowymi, olejowymi. Poniżej zdjęcie z 1930 roku, aczkolwiek w pełni odpowiadające realiom dziewiętnastowiecznym.

2. Ustawiacz kręgli

Zanim do kręgielni dotarła technologia do ustawiania kręgi niezbędni byli ,,ustawiacze kręgli”

3. „Pan budzik”, czyli budzenie na zamówienie.

Ludzie – budziki trudnili się budzeniem innych. Jak? Chodzili po osiedlu i stukali kijami lub rzucali kamieniami w okna osób, które zamówiły budzenie. Teraz robi to za nas komórka lub budzik.

4. Łowca szczurów

5. Wyplatacz krzeseł

6. Sprzedawca trutek na szczury

7. Sprzedawca blaszanych przedmiotów

8. Obnośny sprzedawca książek

9. Płaczki

Ten zawód występuje jeszcze  w niektórych państwach na świecie, ale już go nie ma u nas w Polsce. Płaczki były przeważnie kobietami, które wynajmowali żałobnicy. Miały one za zadanie okazywanie jak największej żałoby i cierpienia po zmarłym. W trakcie uroczystości pogrzebowych płakały i lamentowały tak, aby każdy w mieście słyszał o chowaniu zmarłego.

10. Operator w centrali telefonicznej

11. Rezurekcjonista

Pospolicie wołani były „hienami cmentarnymi”. Osoby, trudniące się w tym zawodzie, wykopywały świeże zwłoki. Po co? Profesorowie oraz pedagodzy na uniwersytetach potrzebowali ciał do zajęć oraz badań naukowych. Legalne sposoby uzyskania ciał były drogie oraz bardzo długo trwało, aby je dostać. Zleceniodawcy woleli inne sposoby, aby dostać to, czego potrzebowali.

12. Powroźnik

W czasach, gdy nie było samochodów, ludzie wykorzystywali konie do transportu. Powroźnik wytwarzał popręgi do siodeł, pasy, siatki, powroza oraz postronki, które były niezbędne do odpowiedniego osiodłania konia. W niektórych państwach na świecie jeszcze można spotkać osoby, które trudnią się dalej w tej tradycji.

13. Cyrulik

Cyrulik był lekarzem oraz kosmetyczką w czasach średniowiecza. Inaczej nazywany również balwierzem. Potrafił wyleczyć niektóre choroby, wyrwać zęba, upuścić krew, czyścił uszy, golił ciało oraz wykonywał proste zabiegi. Swoją wiedzę posiadał z doświadczenia oraz medycyny ludowej.

14. Druciarz

Druciarz był wędrownym rzemieślnikiem. Wyroby wykorzystywane w gospodarstwie domowym kupowane są teraz w hipermarketach, jeśli coś się zepsuje, to najczęściej kupujemy nowe. Druciarz miał za zadanie wykonać z drutów sprzęt domowy lub naprawić zepsute przedmioty. Druciarze również zajmowali się ostrzeniem noży oraz kitowaniem okien.

15. Bednarz

Rzemieślnik, który trudnił się w produkcji beczek, balii, cebrzyków, maselnic, wiader lub kadzi. Jeszcze, gdy nie było m.in. lodówek, to na beczki był ogromny popyt.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.