Narodowy Bank Polski w przyszłym roku planuje wyemitować banknot kolekcjonerski z byłym prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Banknot ma trafić do obiegu w listopadzie.

Planowana wartość nominalna banknotu z Lechem Kaczyńskim wynosi 20 złotych, a termin wejścia do obiegu to listopad 2021 roku. Szacunkowa wielkość emisji – do 60 tysięcy sztuk.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku. Prawnik, działacz opozycji demokratycznej, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, I wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” (1990-1991), parlamentarzysta, minister stanu ds. bezpieczeństwa narodowego w Kancelarii Prezydenta RP (1991), prezes NIK (1992-1995), minister sprawiedliwości (2000-2001); współzałożyciel i prezes partii Prawo i Sprawiedliwość (2001-2003); prezydent Warszawy (2002-2005), współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kontrowersje

Decyzja NBP wywołała burzę w sieci. Bardzo duża część internautów uważa, że Polska ma wielu innych bardziej zasłużonych Polaków niż zmarły tragicznie Prezydent Lech Kaczyński.

Pojawiły się również ostrzejsze komentarze, które porównują decyzję o wydaniu banknotu do działań panujących w Korei Północnej:

,,Najpierw pomniki, ulice teraz banknoty więc już niedługo możemy spodziewać się przymusowych pielgrzymek pod gigantyczny pomnik Lecha Kaczyńskiego gdzie wszyscy będą zmuszani do oddania hołdu i złożeniu kwiatów wiecznemu przywódcy.”

Komentarz z Facebooka

Internet już emituje swoje banknoty

A jakie jest Państwa zdanie na ten temat? Będziecie czekać na ten jedyny w swoim rodzaju banknot?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.