Zastanawialiście się czasami, ile atomowego śmiecia leży na dnie morz i oceanów?

Okręt atomowy Kursk, zdjęcie z 1999 roku.

Wymienione poniżej 23 przypadki dotyczą amerykańskich, radzieckich a później rosyjskich statków lub okrętów podwodnych są jednymi z poważniejszych wypadków związanych z bronią atomową jakie przydarzyły się amerykańskim i radzieckim siłom zbrojnym.
W wyniku tych wypadków, 51 głowic nuklearnych zostało zgubionych w głębinach morskich – 44 radzieckie oraz 7 amerykańskich (przynajmniej jedna głowica pochodząca z arsenałów radzieckich została odzyskana).


Oprócz zgubionych głowic nuklearnych, na dnie spoczywa również 7 reaktorów jądrowych – 5 radzieckich i 2 amerykańskie – pochodzące z zatopionych atomowych lodzi podwodnych. Dodatkowe 19 reaktorów nuklearnych pochodzących ze statków z napędem atomowym zostało rozmyślnie zatopionych w oceanie – 18 radzieckich oraz jeden amerykański.

USS Wasp (CV-7)


Na chwile obecną wiadomo o 380 incydentach związanych z użytkowaniem głowic nuklearnych przez U.S. Navy, niestety nie znane są bliższe detale. Nie jest znana ilość incydentów jakie przydarzyły się radzieckim silom zbrojnym. Wiadomo również, ze podobne wypadki miały miejsce również w państwach posiadających broń atomowa.
Arsenały operacyjne wszystkich państw posiadających broń jądrową wynoszą ponad 21.000 różnego rodzaju głowic, w większości uzbrojonych.

Eksplozja w elektrowni atomowej w Fukushimie w marcu 2011. Radioaktywna woda trafi do Pacyfiku

Poniżej przedstawiam listę poważniejszych wypadków związanych z bronią atomową;

1.11 Kwietnia 1950: Krotko po wylocie z lotniska Kirtland Air Force Base (AFB) w Nowym Meksyku amerykański bombowiec B-29 przewożący bombę atomowa rozbił się w pobliskich górach. Sama bomba została zniszczona w wyniku uderzenia, lecz nuklearna kapsuła z materiałem nuklearnym która również znajdowała się na pokładzie ocalała – ze względów bezpieczeństwa nie została umieszczona w bombie.

2. 10 Marca 1956: Bombowiec dalekiego zasięgu B-47 przewożący dwie kapsuły z materiałami nuklearnymi do produkcji bomb, w trakcie przelotu z lotniska MacDill AFB na Florydzie do Europy, prawdopodobnie minął punkt tankowania na Morzu Śródziemnym. Mimo intensywnych poszukiwań, nigdy nie odnaleziono nawet najmniejszego śladu załogi bądź to samolotu.

3. 27 Lipca 1956: W trakcie rutynowego przestawiana na lotnisku Lakenheath Royal Air Force (RAF) amerykański bombowiec B – 47 wpadł w poślizg i zderzył się z bunkrem w którym składowano 3 bomby atomowe typu Mark 6. Bombowiec zapali się. Bomby na szczęście nie eksplodowały.

4. 18 Sierpnia 1959: Eksplodujący silnik helikoptera na pokładzie lotniskowca USS Wasp (CVS-18), operującego około 400 km od Norfolk w Wirginii spowodował pożar na jego pokładzie. Rozprzestrzeniający się ogień spowodował takie zagrożenie, że załoga zaczęła się przygotowywać do zalania magazynu z bombami atomowymi. Dwie godziny później pożar udało się opanować.

5. 4 Czerwiec 1962: Amerykańska rakieta nośna Thor z ładunkiem atomowym spadła do Oceanu Spokojnego w pobliżu Wyspy Johnston. Test ten był pierwszym amerykańskim podejściem do wysoko atmosferycznych wybuchów jądrowych.

Start rakiety Thor-Able I z sondą Pioneer 1

6. 20 Lipiec 1962: Druga próba zdetonowania ładunku nuklearnego w atmosferze nie powiodła się, kiedy rakieta nośna Thor uległa uszkodzeniu nad Wyspa Johnston. Ładunek nuklearny spadł do Oceanu Spokojnego.

7. 5 Grudzień 1965: W czasie rejsu powrotnego z wód wokół Wietnamu do bazy w Yokosuka w Japonii,lotniskowiec USS Ticonderoga myśliwiec A-4E na pokładzie którego znajdowała się bomba termojądrowa B-43 stoczył się z windy nr.2 i wpadł do głębokiego na 5km morza. Lotniskowiec znajdował się około 110 km Wyspy Ryuku i około 300 km na wschód od Okinawy. Bomba, samolot oraz pilot nie zostali odnalezieni.

8. 17 Styczeń 1966: Dochodzi do kolizji pomiędzy bombowcem nuklearnym B-52 i samolotem z paliwem KC – 135 na wioska Palomares w południowej Hiszpanii . B-52 przewoził na swoim pokładzie 4 termojądrowe B-28. W wyniku kolizji KC-135 eksplodował powodując upadek B-52, a szczątki rozpadły się na obszarze ponad 160 km. Jedna z bomb spadła bez większych uszkodzeń, w przypadku dwóch innych doszło do eksplozji ładunku inicjującego, rozrzucając materiały radioaktywne wokół wioski i otaczających ją terenów. Czwarta bomba wpadła do morza i odzyskano ją dopiero po trzech miesiącach intensywnych poszukiwań.

9. 21 Styczeń 1968: Amerykański bombowiec nuklearny B-52G rozbił się na lodowcu około 10 km na zachód od Thule Air Base w północnej Grenlandii. Samolot przewoził 4 bomby termojądrowe B-28. Efektem eksplozji samolotu wszystkie bomby zostały zniszczone, a materiał radioaktywny rozrzucony na ogromnym obszarze.

10. 8-10 Marzec 1968: K-219, radziecki statek podwodny klasy Golf II, napędzany silnikiem diesla, przewożący rakiety balistyczne wyposażone w trzy głowice nuklearne SS-N-5 zatonął na Pacyfiku około 1200 km od wyspy Oahu na Hawajach. Okręt prawdopodobnie przewoził również dwie torpedy atomowe.

Okręt podwodny projektu 941, w kodzie NATO Akula

11. 27 Maj 1968: Atomowa łódź podwodna USS Scorpion (SSN-589) zatonęła wraz z 99 osobową załogą około 650 km na południowy zachód od Azorów. Zatopiona łódź podwodna wyposażona była w reaktor atomowy i przewoziła dwie torpedy atomowe ASTOR.

12. 12 Kwietnia 1970: K-8, radziecki okręt podwodny klasy November, zatonął w Oceanie Atlantyckim, około 500 km od północno – zachodnich wybrzeży Hiszpanii. Zatopiona łódź podwodna wyposażona była w reaktor atomowy i przewoziła dwie torpedy atomowe.

13. 29 Listopad 1970: Na rufie amerykańskiego statku pomocniczego USS Canopus (AS-34) wybuchł pożar. Statek przebywał w bazie okrętów podwodnych Holy Loch w Szkocji . Przywoził on kilkanaście uzbrojonych głowic nuklearnych przeznaczonych dla okrętów podwodnych. Po czterech godzinach pożar udało się opanować, zginęło trzech marynarzy.

14. 22 Listopad 1975: Amerykański lotniskowiec USS John F. Kennedy zderzył się z krążownikiem USS Belknap podczas ćwiczeń w rejonie Sycylii. Zderzenie spowodowało szereg pożarów i eksplozji na obu jednostkach. Kapitan lotniskowca ogłosił alarm „Broken Arrow” – ściśle tajną wiadomość informującą o wypadku z bronią atomowa – ostrzegając o “Wysokim prawdopodobieństwie że broń atomowa na krążowniku USS Belknap została uszkodzona w wyniku pożaru i eksplozji. Ostatecznie pociski atomowe nie uległy uszkodzeniom, lecz ogień zatrzymał się zaledwie pół metra od magazynu.

15. 16 Kwietnia 1976: Na krążowniku USS Albany wydarzył się wypadek znany obecnie pod nazwą „Dull Sword” – zostały uszkodzone głowice jądrowe ziemia – powietrze TALOS .

Głowica jądrowe ziemia – powietrze TALOS

16. 8 Wrzesień 1977: K-171, radziecki okręt podwodny o napędzie atomowym klasy Delta I przypadkowo wyrzucił za burtę głowicę nuklearna do Pacyfiku w pobliżu Kamczatki. Głowica została odnaleziona.

17. 18-19 Wrzesień 1980: W wyniku pożaru i eksplozji w silosie atomowym rakiety Titan II w pobliżu Little Rock w Arkansas, drzwi silosu wypadły katapultując w powietrze 9 megatonową głowicę. Spadła ona około 300 metrów do silosu, na szczęście tylko lekko uszkodzona.

18. 9 Kwietnia 1981: Amerykańska łódź podwodna USS George Washington zderzyła się z japońskim frachtowcem na Morzy Południowochińskim. Frachtowiec zatonął, okręt podwodny został lekko uszkodzony – na jego pokładzie było około 160 głowic nuklearnych Posejdon.

USS George Washington 

19. 21 Marzec 1984: Amerykański lotniskowiec USS Kitty Hawk zderzył się z radzieckim atomowym okrętem klasy Victor na Morzu Japońskim. Amerykański okręt przewoził kilkadziesiąt głowic nuklearnych, radziecka – dwie torpedy atomowe.

20. 6 Październik 1986: K-219, radziecki atomowy okręt podwodny klasy Yankee uzbrojony w pocisków 16 SS-N-6 (każda zwierała 2 głowice) oraz prawdopodobnie dwie torpedy nuklearne, zatonął ok 1000 km na północny –wschód od Bermudów. Łódź napędzana była dwoma reaktorami jądrowymi.

21. 7 Kwietnia 1989: K-278 Komsomolec, radziecki atomowy okręt podwodny klasy Mike zatonął u północnych wybrzeży Norwegii w wyniku pożarów i wybuchu na pokładzie. Łódź napędzana była przez jeden reaktor atomowy i przewoziła dwie torpedy atomowe.

K-278 Komsomolec

22. 27 Wrzesień 1991: Przypadkowo wybuchły dwa pociski atomowe na pokładzie radzieckiego okrętu atomowego podwodnego klasy Tajfun. Na szczęście okręt dopłynął do bazy, w wyniku wypadku na dno mogła pójść jednostka wyposażona w dwa reaktory atomowe, przywożąca na swoim pokładzie uzbrojone pociski i torpedy atomowe. żaba wiewiórka

23. 20 Marca 1993: Rosyjski atomowy okręt podwodny klasy Delta III, został lekko uszkodzony przez amerykański okręt podwodny USS Grayling na Morzu Barentsa w pobliżu Półwyspu Kolskiego. Okręt dopłynął do bazy, lecz kolizja mogła zatopić okręt na pokładzie którego znajdowały się dwa reaktory atomowe oraz 16 SS-N-18 pocisków atomowych.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.