Dwie eksplozje w Bejrucie. Na filmach z miejsca zdarzenia widać, jak wybuch niszczy okna budynków stojących w okolicy. Nad miastem unosi się chmura dymu.

Jak opisuje Al Jazeera, do jednej z eksplozji doszło niedaleko portu w Bejrucie, stolicy Libanu. Wybuch wstrząsnął ziemią, a jego siła wybijała okna. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną wybuchu. Na miejscu pracują dziennikarze telewizji, relacja jest dostępna na YouTube.

Z kolei dziennikarka Joyce Karam zamieściła nagranie, które wskazuje na to, że doszło do dwóch ekplozji. Na nagraniu, które zamieściła, widać, że w nad jednym z miejsc w Bejrucie już unosił się dym, a po chwili dochodzi do ogromnego wybuchu. Z jej relacji wynika, że lokalne władze przekonują, że eksplodował magazyn petard, ale dziennikarka twierdzi, że nagrania z wybuchu wskazują na „coś więcej niż petardy”.

Minister zdrowia Libanu powiedział, że w eksplozji zostały ranne setki osób. Na razie nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Jak opisuje CNN, uszkodzeniom uległy domy znajdujące się nawet do 10 km od miejsca wybuchu. Na nagraniach widać przewrócone auta.

AKTUALIZACJA

Potwierdzono śmierć co najmniej 10 osób. Ofiar może być znacznie więcej. Na jednym ze świeżo opublikowanych nagrań widać strzały petard po czym dochodzi do eksplozji.

Amerykańska telewizja CNBC podała, że mogło dojść do dwóch eksplozji, w tym do jednej w pobliżu byłego premiera Libanu Saada Haririego. Korespondentka telewizji Hadley Gamble poinformowała, że potwierdziła w rozmowie telefonicznej z byłym premierem, iż nic mu się nie stało.

Saad al-Hariri, który był szefem rządu libańskiego w latach 2009-2011 i 2016-2020 jest synem innego libańskiego premiera Rafika Haririego al-Haririego, który zginął w 2005 roku w wyniku wybuchu samochodu pułapki.

Według BBC wybuch w Bejrucie ma miejsce w czasie, kiedy Trybunał Sprawiedliwości ONZ ma wydać wyrok w procesie czterech członków Hezbollahu oskarżanych o przygotowanie zamachu na Rafika al-Haririego. Organizacja do tej pory zaprzecza, aby brała udział w tym akcie terroru.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.