Wspięcie się na tę górę znajduje na liście „rzeczy do zrobienia przed śmiercią” bardzo wielu osób. Dla wielu niestety staje się to „ostatnią rzeczą, której nie udało się zrobić przed śmiercią”. Nikt o tym głośno nie mówi, ale do dziś martwe ciała zalegają na trasach wspinaczkowych, służąc jako drogowskazy.

Ten powyżej został nazwany „zielone buty” i jest jednym z wielu, którym nadano „imię”.

Najbardziej znane ludzkie zwłoki na Mount Everest, to z pewnością tak zwane Zielone Buty. Tak w żargonie himalaistów nazywa się ciało anonimowego wspinacza, który zmarł pod szczytem góry na wysokości ok. 8500 metrów. Ubrany w charakterystyczne zielone buty, leży tam prawdopodobnie od 1996 roku. Spora część osób uważa, że ciało należy do 28-letniego himalaisty Tsewanga Paljora, który miał zginąć w partii podszczytowej najwyższej góry świata 10 maja 1996 roku. Zwłoki leżą na górze od ponad 20 lat. Ułożone w zagłębieniu skalnym, stanowiły punkt orientacyjny dla pozostałych wspinaczy. W 2014 roku pojawiły się informacje, że zniknęły. Ciało ponownie zlokalizowano w 2017 roku. 

Dzisiaj praktycznie każdy może wybrać się na szczyt, co kosztuje od 25 do 65 tys. dolarów.

Czasem ceną jest życie, a kiedy przekraczasz wysokość 8000 m n.p.m. jesteś już na granicy wydolności organizmu.

Wielu z denatów to alpiniści, którzy w drodze na szczyt postanowili się na chwilę zdrzemnąć. Nigdy się nie obudzili i do tej pory są w tej samej pozycji, co w momencie zaśnięcia.

Dla wielu wspinaczy to właśnie ich widok był największą przeszkodą w zdobyciu góry.

Na szczycie jest ponad 200 ciał, a te, które leżą tam od pięćdziesięciu lat, są zachowane dzięki chłodnej pogodzie tak dobrze, jakby leżały tam od wczoraj.

George Herbert Leigh Mallory

Ciało legendarnego angielskiego wspinacza Georga Mallory’ego, który zaginął w 1924 roku odnaleziono dopiero w 1999 roku. Do tej pory nie wiadomo, czy przypadkiem nie on pierwszy zdobył Mount Everest.

Zwłoki Amerykanki Francys Arsentiev.

To zwłoki Amerykanki Francys Arsentiev, która zginęła w 1998 roku w czasie wspinaczki z mężem na Mount Everest.

Była pierwszą Amerykanką, która weszła na szczyt bez butli z tlenem. Zmarła w drodze powrotnej z powodu choroby wysokościowej i wywołanego przez nią obrzęku mózgu.

Tak naprawdę nikt nie zna dokładnej liczby ciał, która zalega na Mount Everest, ani ostatecznej liczby ludzi, którzy przegrali walkę z górą. Optymistyczne szacunki zakładają, że w tym momencie na najwyższej górze świata leży nieco ponad 200 zwłok, choć większość badaczy utrzymuje, że liczba zmarłych dobija do trzeciej setki.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.