Wiele już odkryto a znacznie więcej czeka na odkrycie. Przedstawiam 30 przedmiotów zabytkowych z różnych muzeów z całego świata. Jest to pierwsza część z serii. Kolejne już niebawem a teraz zapraszam do obejrzenia pierwszego zestawienia.

1. Chiński topór z wizerunkami smoków, ok. 1300-1200 r. p.n.e., czasy dynastii Shang

2. Kość mastodonta, na której wyryto jego wizerunek. Ma co najmniej 13 tys. lat


Znaleziono ją na Florydzie i jest to jedyny prehistoryczny wizerunek przedstawiciela trąbowców, jaki znaleziono w Ameryce. Specjalistyczne badania nie podważyły autentyczności znaleziska, ale istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że jest to fałszerstwo doskonałe. Ostrożne podejście badaczy spowodowane jest tym, że było to przypadkowe odkrycie, którego okoliczności znane są z relacji tylko jednej osoby.

3. Koralowy zegar słoneczny z czasów panowania cesarza Qianlonga (1735–1796), Chiny

4. Shakōki-dogū – japońska figurka z końcowego okresu ery Jōmon (14 000-400 r. p.n.e.)


W chronologii Japonii okres Jōmon odpowiada neolitowi i niewiele o nim wiadomo. Figurki Dogū najczęściej przedstawiają kobiety z wyolbrzymionymi cechami kobiecości. Znajdowane są zazwyczaj w ziemiankach mieszkalnych, co ma świadczyć o kulcie płodności biernej lub też o matriarchalnym kulcie kobiety. W ostatnim okresie ery Jōmon pojawiają się figurki, w których zamiast symboliki anatomicznej podkreślano bogactwo ubioru – jak u tej powyżej.

5. Włoski hełm stylizowany na głowę gryfa, ok. 1550 r.

6. Elementy rynsztunku księcia Walii Edwarda Woodstocka (1330-1376), zwanego Czarnym Księciem. Znajdują się w katedrze w Canterbury

7. Srebrny puchar w kształcie pięści, imperium hetyckie, XIV w. p.n.e., zbiory Museum of Fine Arts w Bostonie

Hetyckie zabytki, zwłaszcza te z cennych materiałów jak srebro, są niezwykle rzadkie. Ten puchar ewidentnie musiał być wykorzystywany w rytuałach związanych z bóstwem pogodowym o imieniu Tarhuna, gdyż jego postać trzymająca byka pojawia się na „nadgarstku”. Na pucharze znajduje się też informacja, że jego sponsorem był „Wielki Król Tudhalija”, którego postać przedstawiono jako pokrytą liśćmi. Prowadzi ona procesję kapłanów i muzyków. Jest też obecny hieroglif oznaczający siłę. Naczynie mogło być darem dla boga, aby ten w zamian zesłał siłę na królewskiego sponsora, kiedy ten się upijał.

8. Medalik z turkusowego szkła z ok. 20 r., przedstawiający prawdopodobnie cesarza Tyberiusza, podpisany przez Herophilosa, syna Dioscouridesa

9. Sztuczna ręka z ery wiktoriańskiej wykonana z żelaza i mosiądzu, zbiory Muzeum Nauki w Londynie

10. Chaczkar – ormiańska kamienna płyta, wyrzeźbiona przez niejakiego Poghosa w 1291 roku, klasztor Goszawank, Armenia

11. Codex Argenteusm, czyli Srebrna Biblia, VI w., przechowywany w bibliotece Uniwersytetu w Uppsali

Pisany srebrnym tuszem, kodeks purpurowy, zawierający tekst czterech Ewangelii w języku gockim według przekładu dokonanego przez Wulfilę. Pierwotnie zawierał 336 kart, z których zachowało się 188.

12. Kyrenia – wrak greckiego statku handlowego z IV wieku p.n.e., zbiory muzeum wraków na zamku w Kyrenii (Cypr)

13. Złota bransoleta z węzłem Heraklesa, Grecja, III-II w. p.n.e.

14. Nakrycie głowy z plemienia Heiltsuk przedstawiające wilka, lata 80. XIX w., zbiory Narodowego Muzeum Indian Amerykańskich w Waszyngtonie

15. Patynki z Elbląga, XIV-XV w., zbiory Muzeum w Elblągu


Służyły do ochrony codziennego obuwia przed zabrudzeniem, jako że ulice średniowiecznych miast nie były zbyt czyste. Te należały prawdopodobnie do kobiety (mały rozmiar) i zostały odkryte w latrynie.

16. Tron carycy Katarzyny II Wielkiej (1729-1796), zbiory Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu


Poniżej jeden ze stolików, którzy należał do carycy. Zachowało się tylko zdjęcie, los stolika jest nieznany, prawdopodobnie został zniszczony po II wojnie światowej.

17. Brosza z Hunterston, ok. VII-VIII w., zbiory Szkockiego Muzeum Narodowego w Edynburgu


Broszę odkryło przypadkiem dwóch robotników, leżała w ziemi porośnięta trawą. Wykonali ją prawdopodobnie złotnicy anglosascy dla celtyckiego zleceniodawcy. Ma 122 mm średnicy i 36 mm wysokości. Wykonana została ze srebra, ze złotymi filigranami i osadzonymi kawałkami bursztynu. Na tylnej stronie broszy, po lewej stronie spinki, znajduje się wyryta prawdopodobnie w X wieku inskrypcja runiczna w języku staronordyjskim o treści malbriÞaastilk, co znaczy: Melbrigda właścicielką tej broszki. Na prawo od spinki wyryto natomiast runopodobne znaki, nie posiadające żadnego znaczenia.

18. Złoty medalion z popiersiem bogini Ateny, II w. p.n.e., zbiory Muzeum Benaki w Atenach

19. Światowid ze Zbrucza – kamienny posąg, pochodzący z ok. IX-X w., wydobyty w 1848 roku z rzeki Zbrucz w pobliżu wsi Liczkowce koło Husiatyna na Podolu

20. Chimera z Arezzo – rzeźba z brązu (o wysokości 80 cm) z V w. p.n.e.

To jeden z najbardziej znanych przykładów sztuki etruskiej. Rzeźba jest przechowywana w Narodowym Muzeum Archeologicznym we Florencji. W mitologii greckiej Chimera pustoszyła Licję. Na rozkaz Jobatesa, króla Licji, z pomocą Pegaza Chimera została zgładzona przez Bellerofonta.

21. Notatki Thomasa Jeffersona sporządzone na kości słoniowej

Były wielokrotnego użytku – zapisane pomysły można później skopiować na kartkę, a tabliczki wyczyścić i używać ponownie.

22. Suknia, którą podczas koronacji miała na sobie Elżbieta II w 1953 roku

23. Domek dla lalek Petronelli Dunois

W II połowie XVII wieku tego typu „zabawki” były wykonywane dla dorosłych kobiet, które należały do najwyższych warstw społecznych reprezentujących bogate mieszczaństwo oraz dwór regenta.

Do naszych czasów te dość popularne wśród zamożnych dam domki dla lalek przetrwały tylko w trzech egzemplarzach. Dwa z nich można podziwiać w Rijksmuseum w Amsterdamie. Domek należący do pani Dunois został wykonany w latach ok. 1675 – ok. 1700, a będący własnością pani Oortman (zdjęcie poniżej) w latach ok. 1686 – ok. 1710.

24. Najstarsza guma do żucia, pochodząca sprzed 5000 lat, znaleziona w Finlandii

25. Kapelusz, który miał na sobie Abraham Lincoln w dniu swego zabójstwa w 1865 r.

26. Prawdopodobnie najstarsza zachowana futbolówka, znaleziona na dachu szkockiego Stirling Castle, nad sypialnią Marii I Stuart, XVI w.

27. Klucz wikingów, mający ok. 1100 lat

28. Kolczuga z III w. znaleziona w Danii. Najstarsza kompletna kolczuga, jaką znaleziono w północnej Europie

29. Najstarszy bumerang na świecie, znaleziony w Polsce,
w Jaskini Obłazowej. Jest wykonany z ciosu mamuta, a jego wiek szacuje się na około 23 tys. lat

30. Zmodyfikowany Colt 1911, który należał do Johna Dillingera (1903-1934), amerykańskiego gangstera okradającego banki w czasach wielkiego kryzysu w USA

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.