Siergiej Woronow był francuskim lekarzem rosyjskiego pochodzenia. W annałach historii zapisał się jako jeden z pierwszych chirurgów, którzy pracowali nad przeszczepami genitaliów oraz nerek. W 1920 roku lekarz ten podjął się wykonania eksperymentalnego zabiegu przyszycia dwóm mężczyznom szympansich jąder. Mimo że zabieg ten skończył się porażką, Siergiej nie zrezygnował z dalszych doświadczeń nad przyszywaniem ludziom fragmentów małpich kulek, wierząc, że taka operacja może stać się przełomem w badaniach nad odwracaniem procesów starzenia. Według Siergieja taki efekt miał dać mężczyznom zastrzyk szympansich hormonów. Oprócz tego lekarz głosił też, że po przeprowadzeniu takiego zabiegu pacjentom znacznie wzrośnie siła fizyczna oraz libido, a nawet poprawi się wzrok.

Lepszej reklamy Woronowowi nie było potrzeba – zainteresowanie jego usługami było tak wielkie, że uczony musiał założyć własną farmę małp, aby móc obsłużyć wszystkich zainteresowanych. Oczywiście spektakularnych efektów raczej nikt się nie doczekał…

Jak widać, sposób reklamowania zabiegów odmładzających nie zmienił się przez ostatnie 100 lat. Po lewej pacjent przed zabiegiem, po prawej zaś – ten sam mężczyzna po przeszczepieniu mu szympansiego jądra.

Jako że wiele przeszczepionych ludziom tkanek przyjęło się, Siergiej uznawany jest dziś za pioniera ksenotransplantacji (zabiegów przeszczepiania pacjentowi organu pochodzącego od zwierzęcia należącego do zupełnie innego gatunku). Warto też dodać, że istnieje teoria mówiąca, że eksperymenty Woronowa doprowadziły do pojawienia się pierwszych przypadków zakażeń HIV wśród ludzi.

Mimo że ta teoria jest dziś odrzucana przez większość naukowców, to zagadka pochodzenia wirusa jest mocno związana zarówno z szympansami, jak i okresem, w którym Siergiej przeprowadzał swoje szalone operacje. Prawdopodobnie pierwszy przypadek infekcji HIV miał miejsce w latach 20. ubiegłego wieku, a jego źródłem był SIV – bliski krewny tego wirusa występujący u kameruńskich szympansów. Miał się on przenieść na człowieka w wyniku kontaktu myśliwych z krwią zabitych przez nich małp.

źródło: cabinetmagazine.org

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.