Mimo, że nosacz sundajski u nas nie występuje jest chyba najbardziej rozpoznawalnym zwierzęciem w Polsce. Wszystko przez memy z jego udziałem w polskiej przestrzeni internetowej.

Sam wygląd tego niezwykłego ssaka powoduje uśmiech na naszych twarzach. Samiec ma wydatny, rozszerzony na końcu nos w kształcie ogórka, u starych samców nos wydłuża się do 10 cm i zwisa. Nos samicy jest mniejszy i zadarty ku górze.

Gatunek zagrożony wyginięciem

Gatunek żyje na Borneo w przybrzeżnych lasach namorzynowych i w lasach deszczowych wzdłuż rzek i estuariów. Mimo, że świetnie sobie radzą na drzewach jak i w wodzie z roku na rok ich ubywa. Uważa się, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba nosaczy zmniejszyła się nawet o 80%, a liczba ta nadal spada. Uważa się, że obecnie na wolności żyje około 7000 małp nosaczy, a bardzo niewiele z nich znajduje się w niewoli, ponieważ nie reagują one dobrze na życie w klatce. Obecnie są one chronione przed polowaniem lub schwytaniem na Borneo. Niestety mimo zakazów kłusownicy nadal polują na żywe zwierzęta aby nimi handlować. Nadmierne wycinanie lasów deszczowych też nie pomaga w utrzymaniu gatunku. Szacuje się, że jeśli sytuacja tych zwierząt nie ulegnie poprawie znikną z naszej planety za 20-30 lat.

Nosacz sundajski (Nasalis larvatus)

Jak nosacz stał się gwiazdą memów?

Ze względu na swój charakterystyczny wygląd, nosacz sundajski jest bardzo rozpoznawalnym zwierzęciem. Najbardziej znanym przejawem popularności nosaczy są powstające od około 2007 roku memy internetowe korzystające z podobizny małpy, początkowo na polskiej sekcji globalnego forum skyscrapercity.com w wątku „100 lat planowania” poświęconemu zagospodarowaniu przestrzeni publicznej w Polsce, gdzie umieszczał i spopularyzował je jeden z moderatorów, by w sposób satyryczny ukazać stereotypy na temat mieszkańców Polski, potocznie nazywanych „januszami”. Od około 2016 memy stały się popularne w skali całego polskiego Internetu.

W 2019 roku pojawił się nowy, postmodernistyczny trend w memach o nosaczach, odrzucający satyrę poprzedników, i pokazujący smutek i ból egzystencjalny nosacza-„janusza”. Postmodernistyczny nosacz skupia się na problemach społecznych i problemach „przeciętnego Polaka” i charakteryzuje się autoironią i psychologizacją postaci.

Warto na koniec dodać, że nos samca nosacza jest bardzo istotny. Im większy nos tym większe powodzenie u samic.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.