Niegdyś tętniąca życiem metropolia, dziś to ruiny na ogromnych połaciach ziemi. Ani to dawna stolica Armenii dziś znajduje się na terenie Turcji, ale mimo wszystko nadal wzbudza ogromne emocje wśród historyków i archeologów.

Widok na miasto z terytorium Armenii

W 961 roku Ani stało się stolicą Armenii (państwo Ani) pod rządami Bagratydów. Okres świetności to czasy panowania Gagika I, na początku XI wieku. Miasto zostało złupione przez Turków Alp Arslana 16 sierpnia 1064 roku. W 1236 roku miasto zdobyli Mongołowie, niszcząc je. Zarówno po najeździe Turków, jak i Mongołów Ani było odbudowywane. W 1319 roku zniszczyło je trzęsienie ziemi. W konsekwencji pociągnęło to za sobą stopniowy upadek miasta, które w XVII wieku zostało zapomniane. Ruiny Ani są największym i najwspanialszym świadectwem ormiańskiej kultury, religii i potęgi z przeszłości.

Katedra

Miasto nazwano ,,Miastem 1001 kościołów lub ,, Miastem 40 mostów”. Czy rzeczywiście było ich aż tyle? Raczej nie, ale co dziwne dziesiątki budynków sakralnych zachowało się w bardzo dobrym stanie.

Katedra
Klasztor dziewicy
Meczet Menüçehra
Widok z minaretu meczetu na ruiny zamku
Widok z cytadeli na kościół Kizkale
Szczątki mostu na granicznej rzece Achurian
Ruiny zoroastrianistycznej świątyni ognia
Ruiny seldżuckiego pałacu
Mury miejskie i widok na graniczną rzekę

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.