Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1.  Żołnierz AK poddaje się wojskom niemieckim. Powstanie Warszawskie, 1944 r.

2. Amerykańscy żołnierze z grupą niedawno pojmanych żołnierzy niemieckich, Francja, 26-30 lipca 1944 roku. Fot. Robert Capa.

3. Niemka nękana przez dwóch żołnierzy radzieckich, Niemcy, lato 1945 roku.

4. Młody Christiaan Barnard wykonuje operację transplantacji serca na psie udowadniając, że przeszczep serca jest możliwy. (1966)

Rok później z sukcesem dokona transplantacji ludzkiego serca, po raz pierwszy w historii ludzkości.

5. Szwedzki żołnierz (oficer) Mattias Flink w trakcie aresztowania po tym, jak zabił siedem osób i ranił jedną. Falun, 11 czerwca 1994 roku.

Mattias Flink opuścił więzienie 11 czerwca 2014 roku, dokładnie 20 lat po morderstwach.

6.  Hermann Goering naradza się z adwokatem podczas procesów norymberskich, 1945 rok.

7. Niemiecki jeniec eskortowany przez rosyjskiego żołnierza, Stalingrad, 1943 rok.

8. Irma Grese, przydomek „piękna bestia” na zdjęciu z Josephem Kramerem, który był komendantem Birkenau, a później obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen („bestia z Bergen-Belsen”). Zostali powieszeni w 1945 roku.

9. Proces gospodyni domowej Elisabeth Gloeden, która pomogła ukryć niemieckiego generała Fritza Lindemanna po nieudanym zamachu na Hitlera. 1944 r.

Za Lindemanna wyznaczono nagrodę 500 000 marek. Generał stawiał opór przy aresztowaniu i zmarł w szpitalu na skutek odniesionych ran. Elizabeth została ścięta toporem, wraz z mężem i matką.

10. Konie brytyjskiej kawalerii królewskiej leżą martwe lub umierające po zdetonowaniu bomby przez IRA. Bomba wybuchła, gdy żołnierze jechali do Pałacu Buckingham, aby wziąć udział w ceremonii zmiany warty. W zamachu zginęło 3 żołnierzy. Hyde Park, Londyn, 20 lipca 1982 r.

 11. 4-letni Michael Finder z Niemiec Wschodnich wyrzucony przez ojca do sieci trzymanej przez strażaków. Apartamenty znajdowały się w Berlinie Wschodnim, ale już okna sypialni otwierały się na Berlin Zachodni. 7 października 1961 r.

12. Moody Jacobs pokazuje gigantyczny siniak na boku i biodrze swej pacjentki, Ann Hodges, po tym jak została uderzona przez meteoryt. Jest ona jedyną potwierdzoną osobą w historii, która została trafiona przez meteoryt. 1954 r.

13. Gieorgij Dobrowolski na statku kosmicznym Sojuz-11, na kilka dni przed katastrofą. Czerwiec 1971 roku.

14. Kurdowie, straceni po rewolucji w Iranie. Sanandadż, 1979 rok.

15. Tuż po zabójstwie prezydenta J. F. Kennedy’ego, 22 listopada 1963 r.

16. Francisco Martin Duran ujęty przez agentów Secret Service przed Białym Domem, 29 października 1994 r. Fot. Felix Castillo Jr.

Duran oddał przez płot okalający Biały Dom 29 strzałów w kierunku grupy ludzi w czarnych garniturach, wśród których jego zdaniem miał się znajdować Bill Clinton. Francisco Martin Duran obecnie odsiaduje karę 40 lat w więzieniu.

17.Edward „Easy Eddie” O’Hare, prawnik z Chicago, który pracował dla Ala Capone, a później pomógł prokuratorom skazać Capone za uchylanie się przed płaceniem podatków. Tydzień przed zwolnieniem Capone z więzienia, „Easy Eddie” został zastrzelony podczas jazdy samochodem w dniu 8 listopada 1939 roku.

18. George Stathatos, hazardzista i właściciel tawerny, był torturowany, a następnie został zabity za okradanie mafii, 22 maja 1948 r w Chicago. Jego siostra Agnes musiała zidentyfikować ciało. Na zdjęciu uchwycono jej reakcję.

19. „Czarny dzień” – dzień, w którym zoo w Memphis odwiedzają tylko czarnoskórzy, 1959 rok.

20. Ciało Petera Fechtera leży obok Muru Berlińskiego. Fechter został zastrzelony podczas próby ucieczki na Zachód, 17 sierpnia 1962 r.

21.Tłum widzów ogląda Eunice Padfield i jej skok z wysokiej wieży do wody na koniu. Zdjęcie zostało wykonane w dniu 4 lipca 1905 r. prawdopodobnie w Pueblo w stanie Kolorado.

22. Sędzia Harold Haley ze strzelbą przyklejoną do szyi przy pomocy taśmy klejącej. Zdjęcie wykonano 7 sierpnia 1970 roku w gmachu sądu w San Rafael.

17-letni Jonathan Jackson uzbrojony wtargnął na salę sądową i chciał negocjować uwolnienie trzech czarnoskórych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo (wśród nich był brat Jonathana – George). Obaj bracia Jacksonowie oraz sędzia Haley zginęli w wyniku strzelaniny.

23. Ciała martwych członków załogi Sojuz 11. Podczas manewru lądowania rozszczelnił się malutki zaworek wyrównujący ciśnienie w pojemniku lądującym z ciśnieniem atmosferycznym i w kabinie doszło do gwałtownej dekompresji. Zdjęcie wykonano w Kazachstanie w 1971 roku.

24.  Szturmowcy pozują z osobami, które naruszyły przepisy prawa o czystości rasowej. Na szyi kobiety wisi plakat „Jestem wielką świnią i daję tylko Żydom.” Na szyi mężczyzny plakat: „Jestem Żydem, właśnie zaprosiłem niemiecką dziewczynę do swojego pokoju.” (1933)

25. John W. Milam i Roy Bryant w sądzie oskarżeni o zamordowanie 14-letniego Emmetta Tilla w 1955 roku.

Emmett został brutalnie zamordowany za to, że gwizdnął z uznaniem w kierunku białej kobiety. Jego matka zdecydowała się do samego dnia pogrzebu wystawić jego ciało na widok publiczny w kościele w Chicago, by cały świat mógł zobaczyć, jak oprawcy skatowali jej syna. Fotografie ze zmasakrowanym ciałem chłopca ukazały się na całym świecie i proces Johna W. Milama i Roya Bryanta stał się wydarzeniem międzynarodowym.
Dwaj mordercy zostali uniewinnieni przez ławę przysięgłych, składającą się wyłącznie z białych obywateli USA, po 5-dniowej farsie szumnie nazwanej procesem.
Proces o zabójstwo Emmetta Tilla był jednym z najbardziej istotnych czynników, który rozpoczął Ruch na rzecz Praw Obywatelskich. 3 miesiące później miał miejsce słynny bojkot w Montgomery, gdzie Rosa Parks odmówiła ustąpienia w autobusie miejsca siedzącego białemu mężczyźnie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.