Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Pokój, w którym został rozstrzelany car Mikołaj II i jego rodzina, 1918 r.

2. Strażak Richard Scheidt wynosi ciało 10-letniego Jana Jajkowskiego Juniora z budynku szkoły Matki Bożej Anielskiej w Chicago, 1 grudnia 1958 r. W pożarze zginęło 92 uczniów i 3 zakonnice.

3. Rodezyjscy żołnierze przesłuchują mieszkańców podejrzewanych o powiązania z partyzantami, grożąc, że ich zastrzelą. Południowa Rodezja, 17.09.1977 r.

4. Katastrofa podczas wyścigu 24h Le Mans 1955. Mercedes, którym kierował Pierre Levegh, uderzony przez inne auto, wyrzucony został w grupę widzów. Zginęły 83 osoby, a 120 zostały ranne. 11 czerwca 1955 r.

5. Odcięcie prawej dłoni – kara za niedostarczenie odpowiedniej ilości kauczuku, Kongo Belgijskie, przełom XIX i XX wieku.

Kongo Belgijskie formalnie nie należało do Belgii, lecz do jej króla Leopolda II. Władca dopiero w 1908 zdecydował się na sprzedanie tego rejonu państwu.
Belgów do ekspansji w Kongu nakłoniły jego bogactwa: kauczuk i kość słoniowa. Tubylcy otrzymali nakaz corocznego ich dostarczania w odpowiedniej ilości. Jeśli ktoś nie zdążył na czas, władze wysyłały do akcji oddziały askarysów, którzy nierzadko jako dowód swojej interwencji przynosili ucięte ręce opornych.

6. Pięć ofiar tzw. huraganu Święta Pracy (Labor Day Hurricane), który przeszedł nad Florydą i spowodował śmierć 423 osób, 5 września 1935 rok.

7. Anonimowy mieszkaniec Afganistanu na kilkanaście minut przed dekapitacją z rąk dżihadystów, wojna domowa w Afganistanie, 1980 rok.

Bezimienny mężczyzna na tym zdjęciu został skazany przez islamski trybunał za rzekome ujawnienie rządowi lokalizacji uśpionych komórek dżihadystów. Zdjęcie zostało zrobione 20 km od Kabulu przez francuskiego fotografa Alaina Mingama.

8. Żołnierz gwardii honorowej zemdlał podczas ceremonii składania wieńców przy grobie nieznanego żołnierza. Rocznica wyzwolenia Kijowa spod niemieckiej okupacji, Kijów, Ukraina, 6 listopada 1993 r.

9. Zdjęcie z pokładu Boeinga 747 SR-46 japońskich linii Japan Airlines na minuty przed katastrofą, 12 sierpnia 1985 roku.

Był to najtragiczniejszy wypadek lotniczy pod względem liczby zabitych w wypadku jednego samolotu. Spośród 524 pasażerów oraz członków załogi przeżyły tylko 4 osoby.
O godzinie 18:24 czasu lokalnego na pokładzie samolotu „coś wybuchło”. Zaczął rozbrzmiewać alarm, sygnalizujący dehermetyzację kabiny pasażerskiej. Powstała wyrwa o powierzchni 2–3 metrów kwadratowych, co było powodem dekompresji kabiny i przyczyną wypadnięcia masek tlenowych. Prąd powietrza wpadł następnie do statecznika pionowego, wyrywając go ze wzmocnień, co poskutkowało utratą sterowności.
Pomimo wysiłków załogi, które pozwoliły utrzymać samolot w powietrzu przez prawie pół godziny, ostatecznie uderzył on w zbocze góry Osutaka na wysokości 1460 m nad poziomem morza.
4 osoby, które przeżyły, znajdowały się w tylnej części samolotu, gdzie siła przeciążenia była o wiele mniejsza niż w części przedniej. Sam wypadek przeżyło więcej osób, ale ratunek dotarł do pasażerów dopiero po 14 godzinach i wiele osób zmarło w wyniku hipotermii. Lekarze stwierdzili jasno, że gdyby akcja ratunkowa została przeprowadzona sprawniej, prawdopodobnie udałoby się uratować kilka-kilkanaście osób więcej.
Przyczyną wypadku było wadliwe przeprowadzenie przez specjalistów Boeinga naprawy jednej z grodzi ciśnieniowych, która uległa uszkodzeniu podczas manewru lądowania w Osace w 1978 roku. Do naprawy użyto tylko jednego szeregu nitów, podczas gdy potrzebne były dwa. Z każdym kolejnym lotem naprężenia rosły. Podczas śledztwa obliczono, że takie połączenie powinno wytrzymać jedynie dziewięć tysięcy startów i lądowań. W rzeczywistości połączenie wytrzymało ponad dwanaście i pół tysiąca…

10. Córka wita ojca, który wrócił z ostatnią partią 10 000 jeńców wojennych z ZSRR, Niemcy, 1956 r. Fot. Helmuth Pirath

11. Szympans poddawany hipnozie, Holandia, 1941 r.

12. „Bankiet okaleczonych twarzy” dla żołnierzy francuskich, którzy odnieśli poważne obrażenia podczas pierwszej wojny światowej, Paryż, 1925 r.

13.  Władimir Żyrinowski, zza ogrodzenia rosyjskiego konsulatu, rzuca ziemią i kamieniami w stronę żydowskich studentów, którzy oskarżyli go o antysemityzm, Strasburg, 11 kwietnia 1993 roku.

14. Kobieta znalazła się w polu rażenia koktajlu Mołotowa, rzuconego podczas antyrządowej demonstracji na Uniwersytecie w Seulu, 25 maja 1988 roku

15. Egzekucja Maty Hari, Francja, 1917 r.

W 1917 roku została oskarżona we Francji o szpiegostwo. Miała działać jako podwójny agent na usługach Francji i Niemiec. Jej działalność miała być przyczyną śmierci tysięcy żołnierzy na frontach I wojny światowej. Dowodem w jej sprawie były przechwycone przez Anglików depesze nadawane przez Niemców z Madrytu. Jako jedyne kodowane były szyfrem złamanym wcześniej przez Anglików. Wysyłane były w trakcie pobytu Maty Hari w Madrycie, a dotyczyły rzekomego niemieckiego agenta H-21, który zdołał dostać się do francuskiego wywiadu. Jeśli w ogóle była szpiegiem (szpiegostwa podjęła się prawdopodobnie z chęci zysku), jej rolę i szkodliwość wyolbrzymiono. Życie Maty Hari w czasie wojny stało się przedmiotem nieustających dyskusji. Dokładnie znany jest tylko koniec jej historii. 13 lutego 1917 roku aresztowano ją i z luksusowego pokoju w hotelu przewieziono do więzienia. Oskarżono ją o szpiegostwo i współpracę z wywiadem wroga. Twierdziła, że pieniądze dostawała za usługi seksualne. Ani obrona jednego z najsławniejszych adwokatów, mecenasa Cluneta, ani wstawiennictwo jej wysoko postawionych kochanków – Cambona, ambasadora Francji w Madrycie i de Marguerie, urzędnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych – nie zdołały jej uratować. Uznano ją winną i 15 października 1917 roku wczesnym rankiem przewieziono na strzelnicę w koszarach w Vincennes. Została rozstrzelana przez pluton egzekucyjny składający się z dwunastu żołnierzy.

16. Niemiecka „krowa trojańska”, 1969 r.

Wieczorem 7 lipca 1969 r. strażnik przy Murze Berlińskim zatrzymał furgon kierujący się z Berlina Wschodniego do jego zachodniej części. Znajdowała się w nim krowa naturalnych rozmiarów. Towarzyszący ładunkowi mężczyźni twierdzili, że będzie ona wykorzystana na wystawie w Berlinie Zachodnim. Coś jednak było nie tak…

Podczas rutynowej kontroli żołnierze straży granicznej zauważyli drzwi w krowie. Po ich otwarciu wewnątrz krowy znaleziono 18-letnią Angelikę B. z Karl-Marx-Stadt (Chemnitz). Jej narzeczony w Berlinie Zachodnim zapłacił 5000 marek niemieckich dwóm mężczyznom, którzy zobowiązali się przewieźć dziewczynę z Berlina Wschodniego. Wszyscy troje zostali natychmiast aresztowani. Mężczyźni zostali skazani na trzy lata więzienia za „handel ludźmi”. Angelica została skazana na 2 lata i 10 miesięcy, ale później została wykupiona przez przedstawicieli RFN.
Wcześniej krowa wykorzystana była dwukrotnie do przerzucenia uciekinierów z Berlina Wschodniego.

17. Awaryjne lądowanie samolotu Harrier. Kandahar, Afganistan, maj 2009 r.

18. Adolf Hitler w pracowni austriackiego rzeźbiarza Josefa Thoraka, oficjalnego monumentalisty III Rzeszy, Niemcy, 1937 r.

19. Poranek po pierwszej bitwie pod Passchendaele, 1917 r. Zdjęcie wykonał oficjalny fotograf Armii Australijskiej, Frank Hurley.

20. Rozstrzelanie księdza w Meksyku, Santa Misa, 1927 r.

21. Żołnierz hitlerowski częstuje papierosami sowieckich kolegów podczas wspólnej inwazji na Polskę w 1939 roku.

22. Podczas procesu norymberskiego naziści śmieją się z powodu błędu tłumacza, 1945 r.

23. Skutki wycieku ropy z tankowca Exxon Valdez, 1989 r.

W marcu 1989 r. tankowiec spowodował katastrofę ekologiczną u wybrzeży Alaski. Po wejściu na skały w Zatoce Księcia Williama do wód zatoki dostało się od 11 do 35 milionów galonów surowej ropy naftowej, w wyniku czego skażonych zostało ok. 1900 km linii brzegowej Alaski oraz zginęło około 5 tysięcy wydr morskich i 250 tysięcy mew. Kapitan Joseph Hazelwood został skazany za zaniedbanie wyładunku ropy naftowej i ukarany grzywną w kwocie 50 000 dolarów oraz 1000 godzin prac społecznych. Początkowo groziła mu wyższa kara, gdyż oskarżano go, że był pijany, kiedy wydarzyła się katastrofa. W trakcie procesu z braku wystarczających dowodów zarzut ten upadł.

24. Zabójstwo lidera opozycji, Benigno Aquino, na międzynarodowym lotnisku w Manili. Filipiny, 21 sierpnia 1983 roku. Na zdjęciu ciało Benigno Aquino i jego zabójcy – oficera służb specjalnych.

25.  Grace Fryer, jedna z „Radium Girls”, które zajmowały się kolorowaniem wskazówek i tarcz zegarowych farbami radioluminescencyjnymi. Zmarła na skutek zatrucia radem w 1933 roku.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.