Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Hector Alvarado Mazariegos, z prawej, upada na ziemię po tym, jak został rozstrzelany na cmentarzu publicznym w Mazatenango w Gwatemali 28 czerwca 1975 r. Jego towarzysza, Rocaela Ortiza, spotkał ten sam los kilka sekund później. Obaj zostali skazani za morderstwo.

2. Reporterzy robią zdjęcia amerykańskim żołnierzom w czasie inwazji na Haiti, Port-au-Prince, 1994 r.

3. Żołnierz wojsk chemicznych armii NRD w ognioodpornym azbestowym uniformie podczas ćwiczeń, w 1975 roku.

4. Parfemon Kisielew, świadek masakry katyńskiej, rozmawia z doktorem Ferencem Orsósem, profesorem medycyny sądowej i kryminologii z Uniwersytetu w Budapeszcie. Katyń 1943 r.

5. Martin Luther King zatrzymany pod zarzutem „włóczęgostwa”. Alabama, 1958 r.

6. Zwolennicy Afrykańskiego Kongresu Narodowego palą człowieka, którego podejrzewają o szpiegostwo na rzecz Zulu. Afryka Południowa, 1990 r.

7. Moment zniszczenia przez talibów dwóch posągów Buddy. Bamian, Afganistan, marzec 2001 r. Talibowie uznali ich istnienie za sprzeczne z zasadami islamu

8.  P. Kriese z Łodzi próbuje pobić światowy rekord czasu trwania głodówki. Polska, 1929 r.

Założeniem Kriese było spędzić w klatce 40 dni i pobić rekord świata w głodówce. Gdy jednak dowiedział się, że w tym samym czasie na ten sam pomysł wpadły dwie inne osoby, zamierzał przedłużyć swój pobyt w szklanej klatce. Po 40 dniach zabronił mu jednak tego lekarz.

9. 14-letnia Czesława Kwoka, młoda Polka, katoliczka, jedno z tzw. Dzieci Zamojszczyzny, które zostały deportowane do Auschwitz.

W grudniu 1942 roku Czesława Kwoka, pochodząca z Wólki Złojeckiej została wysłana do Oświęcimia wraz z matką. Trzy miesiące później obie już nie żyły. W 2005 roku obozowy fotograf i współwięzień Wilhelm Brasse opowiedział, jak fotografował Czesławę:

Wilhelm Brasse

Ona była taka młoda i taka przestraszona. Dziewczyna nie zdawała sobie sprawy, dlaczego tu się znalazła i nie rozumiała, co do niej mówią. A potem SS-manka wzięła pejcz i uderzyła ją w twarz. Niemka po prostu dała upust swojej złości na tej dziewczynce. Takie piękne, młode i niewinne stworzenie. Płakała, ale nic nie mogłem na to poradzić. Przed wykonaniem zdjęć, dziewczyna starła krew z rozbitej wargi. Szczerze mówiąc, czułem się tak, jakby to mnie uderzono, ale nie mogłem zainterweniować.

10. Wikariusz generalny Rzymu, Basilio Pompilj, witany przez uczniów faszystowskim salutem, 1926 rok.

11. Marcy Borders, „The Dust Lady”, pokryta warstwą gęstego popiołu po pożarze wież WTC, 11 września 2001 r. Fot. Stan Honda.

12. Pogrzeb Lee Harvey Oswalda (domniemanego zabójcy J.F. Kennedy’ego). Ze względu na fakt, że na pogrzebie praktycznie nie było ludzi, trumnę z ciałem Lee Harvey Oswalda nieśli dziennikarze. Cmentarz Rose Hill, Fort Worth, stan Teksas, 25 listopada 1963 r.

13. Malarz niemiecki, Sepp Hilz, z modelką i obrazem „Chłopska Wenus”. Obraz został zamówiony przez Hitlera i miał być wystawiony podczas „Dnia niemieckiej sztuki”, 1939 rok.

14. Rozstrzelanie kolaborantów przez żołnierzy Wolnej Francji, Grenoble, Francja, 22 września 1944 r.

15. Kobiety i dzieci ukrywają się przed ostrzałem. Wietnam, 1 stycznia 1966 r.

16. Australijski żołnierz piechoty niesie rannego towarzysza. Gallipoli, Turcja, operacja dardanelska, 1915 r.

17. Przed towarzyskim meczem pomiędzy Węgrami i Kolumbią, który odbył się 2 czerwca 1990 w Budapeszcie, symbolicznie grę rozpoczęła węgierska naga modelka!
Kolumbia przegrała 3:1.

18. Trzy godziny po upadku bomby atomowej, Hiroszima, Japonia, 1945 r.

19. Niemiecki pocisk V-1 na chwilę przed upadkiem w mieszkalnej dzielnicy Londynu. Pocisk spadł na chodnik ulicy Drury Lane, zniszczył kilka pobliskich budynków, w tym biuro gazety „Daily Herald”, 1944 r.

20. Rotunda PKO w Warszawie po wybuchu gazu. 15 lutego 1979 r.

Do eksplozji doszło na dwadzieścia minut przed końcem pierwszej zmiany, gdy w banku znajdowało się około 170 pracowników i trzystu klientów. Gmach Rotundy został zniszczony w siedemdziesięciu procentach. W katastrofie 49 osób poniosło śmierć, a 135 zostało rannych – oficjalne dane mówią o 77 hospitalizowanych.

21. Buddyjska mniszka Thích Nữ Thanh Quang dokonała aktu samospalenia przed De Dieu Pagoda w Hue, by zaprotestować przeciwko reżimowi rządu. Wietnam Południowy, 29 maja 1966 r.

22. Załoga statku „Titanic”, 1912 r.

23. Kaskader Jackie Paul. Ciężar samochodu to 2,5 tony. 1968 r.

24. Freddie Mercury składa autograf, 1978 r.

25.  Atak na Wall Street, 16 września 1920 r.

W środę 16 września 1920 roku na Wall Street, naprzeciwko siedziby banku J.P. Morgan, wybuchła bomba. Wybuch zabił 40 osób. Ani wykonawców, ani organizatorów ataku nie udało się odnaleźć.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.