Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Piłkarz reprezentacji Argentyny, Diego Maradona, w centrum zainteresowania mediów po ogłoszeniu wykrycia niedozwolonych substancji w jego organizmie podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej rozgrywanych w USA. Hotel Sheraton Park Plaza w Dallas, 30 czerwca 1994 roku.

2. Jedna z pułapek wietnamskich partyzantów, Wietnam, lata 60. XX w.

3. „Henry” Pu Yi w więzieniu dla zbrodniarzy wojennych w Fushun, Chiny, 1956 r.

Ostatni cesarz Chin, Pu Yi, 19 sierpnia 1945 r. w Mukdenie został schwytany przez radzieckie wojska desantowe pod dowództwem majora Piotra Czełyszewa i przebywał w obozie jenieckim w pobliżu Chabarowska. Był świadkiem oskarżenia na procesie tokijskim w sierpniu 1946 r. i zeznawał przez 8 dni.
W 1949 roku, wraz z ustanowieniem władzy komunistycznej w Chinach, Pu Yi napisał list do Stalina, prosząc go, aby nie przekazywał go władzom chińskim. Napisał także, że zapoznał się z dziełami Marksa i Lenina w bibliotece więziennej i wywarły na nim głębokie wrażenie oraz zmieniły jego spojrzenie na świat.
Pu Yi został przewieziony do Chin w 1950 roku. W Chinach wysłano go do obozu reedukacyjnego w mieście Fushun, prowincja Liaoning, i zwolniono jako „reedukowanego” w 1959 roku na mocy amnestii.
Pięciokrotnie się żenił, ale nie miał dzieci z żadną z żon.

4. Ciało 22-letniego Miroslava Svatoňa na ogrodzeniu z drutu kolczastego na granicy Czechosłowacji i Niemiec Zachodnich, 16 maja 1953 r.

5.  Wojownik z plemienia łowców głów Ifugao. Filipiny, 1908 r.

6.  Freddie McIntosh (8 lat) nosi maskę i zakrywa dłonie i kolana, aby chronić je przed słońcem. Choroba sprawiła, że jego skóra jest ekstremalnie wrażliwa na światło dzienne i światło słoneczne. Edynburg, Szkocja, 1961 r.

7. Strażacy odpoczywają na gruzach World Trade Center w pobliżu Church Street wczesnym rankiem 12 września 2001 roku.

8.  Kierowca autobusu podczas namazu, Londyn, 1970 r.

9.  Mieszkańcy Hanoi po ostrzeżeniu o planowanym ataku powietrznym. Wietnam, 1967 r.

10. Protesty przeciwko wysokim cenom produktów w sieci domów towarowych Woodward. Vancouver, Kanada, 3 czerwca 1969 r. Fot. Dan Scott

11. Medium Stanisława Tomczyk demonstruje lewitację nożyczek. Seans obserwuje psycholog Julian Ochorowicz. Wisła, Polska, 1909 rok.

Tomczyk twierdziła, że może lewitować przedmioty bez dotyku, zatrzymać ruch zegara w szklanej gablocie i wpłynąć na obrót koła ruletki.

12. „Pójdziecie do piekła” – purytańska pikieta przeciwko zbyt skąpym strojom kąpielowym na plaży na Florydzie w 1985 roku.

13. Rozbawieni chińscy żołnierze pozują do zdjęć w pobliżu szczątków martwych demonstrantów. Wydarzenia na placu Tiananmen, 4 czerwca 1989 r.

14. Palce radiologa po ekspozycji na promieniowanie. Royal London Hospital, ok. 1900 roku.

15. Głowy ukaranych za przekroczenie prędkości w Chinach, 1928 r.

16. Na wiecu w sprawie legalizacji aborcji. Włochy, 1975 r.

17.  Evelyn Smith za kratkami w Dwight Correctional Center, Nevada Township. Illinois, USA, 1935 r.

W sierpniu 1935 roku Evelyn Smith i Blanche Dunkel zostały skazane za zamordowanie zięcia Dunkel, Ervina J. Langa. Ervin wpadł w oko Blanche Dunkel, czterokrotnej rozwódce. Kiedy po śmierci żony odrzucił zaloty teściowej, ta wynajęła byłą tancerkę erotyczną Evelyn Smith, by go zabiła. Smith udusiła Langa i przepiłowała ciało. Jego tors znaleziono kilka dni później na bagnach.

18. Charles Johns (22 lata) czyta na głos swojej narzeczonej, Eunice Winstead Johns (9 lat). Małżeństwo zostało zatwierdzone przez stan Tennessee, ale wywołało wiele kontrowersji w innych częściach Ameryki. Sneedville, Tennessee, 1937 r.

19. Maoiści niszczą świątynie buddyjskie, 1949 r.

20. Egzekucja terrorystów odpowiedzialnych za eksplozję w Cerkwi Wielkiego Tygodnia, w której zginęło ponad 200 osób, Bułgaria, 1925 r.

21.  I wojna światowa. Wynik polowania na szczury we francuskich okopach jednego specjalnie wyszkolonego teriera w ciągu 15 minut.

22. Czerwona Gwardia i ofiary, które nie zaakceptowały rewolucyjnych pomysłów Mao. Rewolucja kulturalna w Chinach, 1966 r.

23. „Barbarzyństwo, którego się nie spodziewasz. Selfie tuż obok tragedii” (2018)

W maju 2018 roku pewna młoda Kanadyjka została potrącona przez pociąg we włoskiej miejscowości Piacenza. Na całe szczęście na miejscu szybko zjawili się ratownicy, którzy zaopiekowali się kobietą. Niestety obrażenia okazały się na tyle poważne, iż musiało dojść do amputacji. W czasie trwania akcji ratunkowej, jeden z gapiów wyciągnął nagle telefon, po czym postanowił zrobić sobie selfie na tle poszkodowanej. Trudno chyba dziś o większy dowód głupoty, jak i również braku wyczucia, współczucia ze strony młodego Włocha. Mężczyzna po fakcie został zatrzymany i przesłuchany, po czym wypuszczono go na wolność, albowiem mimo wszystko, nie popełnił żadnego przestępstwa. Funkcjonariusze zmusili jednak chłopaka do usunięcia zdjęcia.

Cała sytuacja z selfie została uwieczniona przez Giorgio Lambriego, reportera lokalnej gazety „Liberta”. Jego zdaniem całkowicie straciliśmy dziś poczucie etyki. Swój artykuł wraz z opisywanym zdjęciem nazwał „Barbarzyństwo, którego się nie spodziewasz. Selfie tuż obok tragedii”. Cała sytuacja była gorąco komentowana we włoskich mediach, gdzie nie tylko dostrzeżono głupotę chłopaka, lecz również to, iż wykonanie tego selfie jest oznaką upadku moralności i braku kultury.

24. “Ręka nadziei”

“Ręka nadziei” to tytuł zdjęcia autorstwa Michaela Clancy’ego. Zdjęcie to wykonano podczas operacji nienarodzonego dziecka. Działo się to w 1999 roku. Gdy okazało się, że u pozostającego w łonie matki dziecka wykryto poważną wadę kręgosłupa, lekarze podjęli decyzje o interwencji chirurgicznej. Operacja odbyła się kiedy dziecko miało 21 tygodni!

Zdjęcie to ukazało się w 2002 roku na okładce New York Timesa i okrzyknięte zdjęciem roku! Jak się rozpisywały media – doktor wykonał cesarskie cięcie, wydobył macicę i poprzez niewielkie, poprzeczne nacięcie w macicy zoperował nienarodzone dziecko! Dr Bruner, chyba do dzisiaj nie zapomni, że w momencie, kiedy kończył operację maleństwo przez małe nacięcie wysunęło swoją rączkę i złapało za palec lekarza! Lekarz opowiadał, że była to najbardziej wzruszająca chwila w jego życiu. Chłopiec ma na imię Samuel. Dziś ma 20 lat. Lubi pływanie i koszykówkę. O tym, że był sławny będąc jeszcze w brzuchu swej mamy dowiedział się dopiero będąc uczniem klasy piątej.

25. 16-letni chłopiec umiera z powodu przedawkowania heroiny, Mediolan, Włochy 1980

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.