Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Mały Albert z eksperymentu Johna B. Watsona, 1920 r.

Eksperyment Watsona i jego asystentki, najpierw doktorantki, później też żony Rosalie Rayner polegała na uczeniu Alberta lęku przed szczurem poprzez warunkowanie klasyczne. Gdy w polu widzenia dziecka pojawiał się szczur, Watson uderzał w gong, wywołując straszny hałas, który jest bodźcem bezwarunkowym dla reakcji lękowej u dziecka. Albert zaczął szybko bać się szczura. Nastąpiła także generalizacja tego lęku na inne przedmioty podobne do szczura (maskotki, brody itp.) Watson nigdy nie wygasił lęku u Alberta. Obecnie eksperymenty takie są w psychologii zakazane ze względów etycznych. 

2. Komandosi SAS gotowi do ataku na ambasadę Iranu w Londynie, gdzie 6 terrorystów przetrzymywało 26 zakładników. 5 maja 1980 r.

3. Zdjęcie Fidela Castro z kartoteki policyjnej, 1953 r.

4. Parking-cmentarzysko ład, moskwiczów i motocykli w Czarnobylu po wybuchu reaktora jądrowego, 1986 r.

5. 19-letnia Cornélia „Corry” van Baalen-Bosch, członkini holenderskiego ruchu oporu, sfotografowana w trumnie. Corry została stracona przez Niemców w dniu 10 kwietnia 1945 roku, mniej niż godzinę, zanim siły kanadyjskie wyzwoliły miasto Deventer.

6. Ulica Wormwood w Londynie po ataku bombowym IRA, 24 kwietnia 1993 roku. Jeden z członków Irlandzkiej Armii Republikańskiej uprzedził policję o podłożonym ładunku, dzięki czemu zginęła tylko jedna osoba.

7. Znak pozostawiony przez wycofujących się z Muonio (Finlandia) Niemców – sarkastyczne podziękowanie za „niezademonstrowanie braterstwa broni”. Fotografia wykonana w 1944 roku.

8. Zawalające się domy w wyniku silnego, trwającego 65 sekund trzęsienia ziemi w San Francisco, 18 kwietnia 1906 roku.

9. Fińscy żołnierze posyłający granaty w stronę żołnierzy radzieckich przy użyciu procy, 1940 rok.

10. Chińscy żołnierze maszerują wzdłuż Wielkiego Muru Chińskiego, 1937 r.

11. Richard Leonard Kuklinski ps. The Iceman

Richard Leonard Kuklinski ps. The Iceman był to amerykański gangster polskiego i irlandzkiego pochodzenia, płatny morderca dla rodziny Gambino. Szacuje się, że w ciągu 30 lat zamordował ponad 200 osób.

Richard Leonard Kuklinski urodził się w 1935 roku w Jersey City w New Jersey, był drugim z trójki dzieci Stanleya Kuklinski i Anny Kuklinski z domu McNally. Pochodził z patologicznej rodziny. Jego ojciec był alkoholikiem i często bił dzieci. Po śmierci starszego brata, zabitego przez ojca, zaczął popadać w konflikt z rodziną, wychowywał się na ulicy. W tym okresie pojawiły się u niego skłonności sadystyczne. Na początku znęcał się nad zwierzętami. Wrzucał je do pieców lub przywiązywał do pociągu. Jego pierwsza ofiara to Charley Lane, lider sześcioosobowego gangu szkolnego, który znęcał się nad Richardem. Morderstwa dokonał mając 14 lat. Na zlecenie mafii zaczął zabijać w latach 60. Wcześniej zamordował około 50 bezdomnych.

W tym czasie Kuklinski prowadził podwójne życie, 25 lat był mężem Barbary Kuklinski i miał dwie córki: Merrick i Chris oraz syna Dwayne’a. Oficjalnie pracował jako biznesmen.

Został schwytany przez policję w 1986 roku. Udział w schwytaniu mordercy miał detektyw z New Jersey Dominick Polifrone, który został umieszczony w strukturach mafii i przyjaźnił się z Kuklinskim. Dwa lata później sąd skazał Kuklinskiego na podwójne dożywotnie pozbawienie wolności, co oznaczało możliwość wyjścia na wolność za dobre sprawowanie w 2046 roku. Zmarł nagle, prawdopodobnie z przyczyn naturalnych, lecz istnieje również podejrzenie, że śmierć była wynikiem zatrucia kadmem.

Polecam wywiad z Kuklinskim:

12. Śledczy zgromadzeni nad ciałem członka gangu, Charliego Sattlera, zastrzelonego na ulicach Nowego Jorku w czerwcu 1931 roku.

13. Policjant próbuje powstrzymać mężczyznę przed umieszczeniem butelki piwa w trumnie swojego ojca, Karlstad, Szwecja, 1958 r.

14. Samobójstwo Evelyn McHale. Wyskoczyła z tarasu widokowego i spadła dokładnie na limuzynę należącą do ONZ, 1 maja 1947 roku.

15. Pasterz w ochronie przeciwdeszczowej, Galicja na Ukrainie (1890)

16. Kangur nokautuje kobietę, która próbuje go sfotografować (1960)

17. ,,Po dwóch stronach barykady” (1972)

Dwaj przyjaciele z dzieciństwa spotykają się w czasie protestów w Saint-Brieuc we Francji. Jeden z nich to biorący udział w protestach robotnik Guy Burmieux, a drugi policjant Jean-Yvon Antignac 6 kwietnia 1972 r. Guy Burmieux miał powiedzieć wtedy do przyjaciela: „Śmiało i uderz mnie, skoro już tutaj jesteś!” Policjant nie użył wobec niego przemocy….

18. Bitwa nad Sommą, fotografia pobojowiska

Bitwa nad Sommą (1 lipca – 18 listopada 1916) – największa bitwa I wojny światowej, która pochłonęła ponad milion ofiar. Bitwa rozegrała się między siłami brytyjskimi i niemieckimi nad rzeką Sommą w północnej Francji (Pikardia). Po ponad czterech miesiącach walk wojska ententy przesunęły front o 12 km na odcinku 40 km. Straty po obu stronach były ogromne: Brytyjczycy – ponad 400 tys. ludzi, Francuzi – ok. 200 tys., Niemcy – ponad 400 tys. Cel ofensywy – wykrwawienie armii niemieckiej i odciążenie sojuszników – został częściowo osiągnięty, ale za cenę wysokich strat własnych.

19. Incydent w zoo o którym pisał świat, Illinois (1996)

Do tego niecodziennego wydarzenia doszło 19 sierpnia 1996 roku. 3 letni chłopiec przedarł się przez ogrodzenie i spadł do boksu 8 letniego goryla Bintiego. Goryl natychmiast ruszył w stronę nieprzytomnego od upadku z wysokości, dziecka. Wszyscy czekali na najgorsze… Jednak zwierzę najpierw podniosło chłopca i pogłaskało go po głowie a następnie przez kilka chwil kołysało. Po kilku minutach goryl odniósł dziecko przy wejściu do boksu i odszedł. Bintiego szybko stał się sławny ponieważ starał się ocucić nieprzytomnego chłopca i nie zrobił małemu krzywdy. Gdy jego pomoc okazała się bezskuteczna odstawił malca w bezpieczne miejsce. Dziecko trafiło do szpitala z urazem głowy, ale na całe szczęście przeżyło.

20. Czarnoskóre dziecko w klatce jako domowa maskotka. (1955)

Kolonia belgijska tuż przed odzyskaniem niepodległości (obecnie Demokratyczna Republika Konga) Król Belgii Leopold II Koburg (1835-1909) był odpowiedzialny za śmierć ponad 8 mln mieszkańców Konga. Przez wiele lat tereny Konga były traktowane jako jego prywatna własność, w której panowało niewolnictwo. Prowadzono rabunkową gospodarkę, która pozyskiwała kauczuk i kość słoniową, która skutkowała ogromnymi zniszczeniami. Demokratyczna Republika Konga do dziś zmaga się ze skutkami działalności Leopolda II na swoim terytorium. Do dziś w Brukseli poucza się o tolerancji i wolności wykorzystując pozycję w Unii Europejskiej. Choć sami nigdy nie rozliczyli się z przeszłości…. Kongo odzyskało niepodległość dopiero w 1960 roku.

21. Dziecko płacze w ramionach swojej zmarłej matki. (1942)

Oblężenia Leningradu w czasie II wojny światowej przez wojska niemieckie, które trwało 2,5 roku od 8 września 1941 do 27 stycznia 1944 roku i pochłonęło około 1,5 miliona ofiar po stronie wojsk radzieckich oraz cywilnych mieszkańców miasta.

22. Kremacja Lwa Trockiego w 1940 roku.

23. Granica polsko-rumuńska, 1929 r.

24.  Indianie strącają z cokołu pomnik Krzysztofa Kolumba. San Cristobal de las Casas, Meksyk, 1994 r.

25. Irlandzki chłopak w masce przeciwgazowej z koktajlem Mołotowa bierze udział w bitwie o Bogside, Derry, Irlandia Północna, 1969 r.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.