Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Policjanci zabierają z domu ciało zamordowanej aktorki Sharon Tate, USA, 1969 r.

2. Stadion klubu piłkarskiego Bradford City w ogniu, Anglia, 1985 rok.

11 maja 1985 podczas meczu ostatniej kolejki III ligi przeciwko Lincoln City doszło do pożaru drewnianej trybuny stadionu Valley Parade. W wyniku tragedii zginęło 56 osób, a 265 zostało rannych.

3. Gest Kozakiewicza (1980)

Polski sportowiec lekkoatleta, tyczkarz i wieloboista Władysław Kozakiewicz pokazuje swój słynny gest sowieckim kibicom, którzy wygwizdali go podczas finału igrzysk olimpijskich w Moskwie (1980). Kozakiewicz pokonał wtedy radzieckiego sportowca Konstantina Wołkowa.

Po olimpiadzie sowiecki ambasador w Polsce zażądał pozbawienia Kozakiewicza medalu za „zniewagę wobec narodu radzieckiego”

Oficjalna odpowiedź polskiego rządu była taka: ,,Gest był mimowolnym skurczem mięśni spowodowanym przez duży wysiłek”

4. Austriacki kierowca wyścigowy Formuły 1 Niki Lauda podczas konferencji prasowej, 10 września 1976 roku. Pomimo poważnych oparzeń, których kierowca doznał wypadku na torze Nürburgring, 6 tygodni później zawodnik Ferrari wystartował w wyścigu o Grand Prix Austrii.

5. Powstanie w Wenezueli (1962)

Żołnierz umiera w ramionach kapłana po postrzeleniu przez snajpera.

Bunt został szybko stłumiony. W wyniku starć zginęło co najmniej 400 osób. Fotograf Hector Rondón Lovera za wykonanie tego zdjęcia otrzymał nagrodę Pulitzera (1963)

6. Szczątki króla Stefana Batorego. Zdjęcie wykonano w 1930 roku.

7. 13-letnia dziewczynka Kazimiera Mika, płacze nad ciałem starszej siostry, która została zamordowana podczas ucieczki przed niemieckimi Luftwaffe na polu ziemniaków przy ulicy Jana Ostroroga w Warszawie. 13 września 1939 roku. (koloryzowane)

8. Ciało Aleksandra II Mikołajewicza

Aleksander II Mikołajewicz (ur. 17 kwietnia?/29 kwietnia 1818 w Moskwie, zm. 1 marca?/13 marca 1881 w Petersburgu) – cesarz Wszechrusi, król Polski i wielki książę Finlandii w latach 1855–1881. Twórca wielu liberalnych reform, m.in. uwłaszczenia chłopów w Rosji i Królestwie Polskim. W 1867 sprzedał Alaskę Stanom Zjednoczonym za 7,2 mln dolarów.

13 marca 1881 Aleksander II zginął w zamachu bombowym dokonanym przez działacza organizacji Narodnaja Wola, Polaka, Ignacego Hryniewieckiego. Śmierć cesarza przekreśliła plany wprowadzenia ważnej reformy społeczno-ustrojowej, ograniczającej samodzierżawie. Wywołała skrajne reakcje zarówno w Rosji, jak i na świecie. Jedni wyrażali oburzenie i przerażenie na myśl o zamachowcach, inni cieszyli się, że Opatrzność uratowała Rosję od terroru i innych jeszcze większych nieszczęść. Tron po Aleksandrze II przejął jego syn Aleksander (1881–1894), który wrócił do polityki despotyzmu, cofając część reform demokratycznych ojca.

9. Anton Klein, były strażnik w obozie koncentracyjnym w Mauthausen, przed powieszeniem, 1948 r.

Klein sam był więźniem obozu. W 1944 roku w podobozie Ebensee został kapo, a później blokowym. Zasłynął z okrutnego znęcania się nad więźniami. Powieszono go w więzieniu Landsberg 5 listopada 1948.

10.  Histeria na pogrzebie Ajatollaha Chomeiniego (przywódcy irańskiej rewolucji islamskiej w Teheranie). Wiadomość o śmierci Chomeiniego wywołała prawdziwy chaos. Szyici rozerwali całun swojego przywódcy (zabrali dla siebie kawałki, uważając Chomeiniego za świętego), trzykrotnie upuścili jego ciało i nadepnęli nań. Ostatecznie ciało pochowano w metalowej trumnie, 3 czerwca 1989 r.

11. Gol samobójczy kapitana kolumbijskiej reprezentacji, Andrésa Escobara, który kosztował go życie, USA, 22 czerwca 1994 r.

W 26 meczach przed Mistrzostwami Świata 1994 drużyna Kolumbii przegrała tylko raz. Po przedmeczowym komentarzu Maradony, że ich drużyny wciąż są z różnych wymiarów, Kolumbijczycy roznieśli Argentynę 5:0. Pele nazwał ich głównym faworytem nadchodzącego turnieju. Na mistrzostwa, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych, obrońca Atlético Nacional, Andrés Escobar, ulubieniec narodowy, jechał jako kapitan drużyny narodowej.
Zespół przeżywał ciężkie czasy. Bramkarz René Higuita (znany m.in. z „kopnięcia skorpiona”) został aresztowany pod zarzutem współudziału w uprowadzeniach i mediacjach między kartelami po tym, jak nieostrożnie nazwał Pabla Escobara w wywiadzie przyjacielem, i w tym czasie przebywał w więzieniu. Carlos Valderrama dochodził do siebie po kontuzji. Faustino Asprilla również nie był w najlepszej formie po trudnym sezonie klubowym. Luis Fernando Herrera Arango ledwie doszedł do siebie po porwaniu syna, stracił brata w wypadku samochodowym.

Groźby ze strony mafii narkotykowej i słowa potępienia ze strony zwykłych rodaków posypały się już po porażce z Rumunią. Poważni i ważni ludzie potracili ogromne kwoty w zakładach. 22 czerwca 1994 r. odbył się mecz Kolumbii ze Stanami Zjednoczonymi.
Wcześniej Kolumbijczycy bez większego wysiłku pokonywali Amerykanów wiele razy. Zespół, będąc pod ustawiczną presją karteli, nie był w stanie poradzić sobie z kryzysem psychologicznym. W 34. minucie Andrés Escobar, próbując przeciąć dośrodkowanie wślizgiem, wbił piłkę do własnej bramki. Zespół przegrał 2:1 i wypadł z grupy. Graczom proponowano, aby nie spieszyli się z powrotem do domu i przeczekali, aż niepokoje miną, ale gracze odmówili i wrócili do ojczyzny. Escobar przygotowywał się do ślubu i przejścia do włoskiego Mediolanu. 2 lipca, jeszcze przed końcem mistrzostw, w restauracji El Indio w Medellin zaczęto ubliżać Escobarowi z powodu bardzo nieudanego meczu z USA. Piłkarz opuścił lokal i wsiadł do samochodu, gdzie dosięgło go 6 kul wkurzonego kibica. Według naocznych świadków zabójca przy każdym strzale krzyczał „Gol!”.
Ironia losu – nikt nie odważyłby się skrzywdzić gracza, gdyby żył noszący to samo nazwisko kolumbijski baron narkotykowy Pablo Escobar.
Zabójca Escobara, z zawodu nauczyciel, Humberto Muñoz Castro, został skazany w 1995 roku na karę 43 lat pozbawienia wolności, wyszedł po 11 latach za dobre sprawowanie.

12.  Matka błaga policję, by zwróciła jej syna po tym, jak został aresztowany podczas demonstracji oskarżającej rząd o oszustwo w wyborach prezydenckich. Korea Południowa, 18 grudnia 1987 r. Fot. Anthony Suau

13. Żołnierze eskortujący aresztowanych studentów, Gwangju, Korea Południowa, maj 1980 r.

Ponad 40 lat temu miała miejsce tzw. masakra w Gwangju – krwawe stłumienie demonstracji skierowanych przeciwko zamachowi stanu z 12 grudnia 1979 i rządom wojskowej dyktatury generała Chun Doo-hwana. Zamieszki trwały między 18 a 27 maja 1980 roku w południowokoreańskim mieście Gwangju w prowincji Chŏlla Południowej. Oficjalne śledztwo w sprawie, przeprowadzone w latach dziewięćdziesiątych przez demokratycznie wybrane władze, ujawniło, że w związku z powstaniem życie straciło 165 osób, a 987 osób uznano za „ciężko ranne”. Raport przygotowany na zlecenie BBC określa dane przedstawione przez śledczych jako niedoszacowane. Partie opozycyjne w latach osiemdziesiątych twierdziły, że zabitych mogło być nawet 2000 osób.

14. Żołnierze 454 Pułku Strzeleckiego z 100 Lwowskiej Dywizji Strzeleckiej z 60 Armii 1 Frontu Ukraińskiego 27 stycznia 1945 odbili i otworzyli bramy obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na fotografii wykonanej dzień później uwiecznieni zostali sowieccy żołnierze przyglądający się wielkiej (w większości spalonej) stercie odzieży znajdującej się tuż za ogrodzeniem obozu.

15. Zamieszki na ulicach Słupska, których bezpośrednią przyczyną była śmierć jednego z kibiców, 13-letniego Przemysława Czai (ur. 7 lipca 1984) oraz próba zatuszowania przez policję i prokuraturę jej okoliczności.

W sobotę 10 stycznia 1998 r. ok. godziny 19.45 Przemysław Czaja wraz z dwustuosobowym tłumem kibiców wracał z meczu koszykówki Czarnych Słupsk. Kibicom towarzyszył radiowóz policji. W pewnym momencie część grupy wtargnęła przy czerwonym świetle na przejście dla pieszych. Jak ustalono w trakcie śledztwa, jeden z policjantów wysiadł z radiowozu i udał się w pościg za uciekającymi na jego widok kibicami, podczas gdy drugi funkcjonariusz pozostał w pojeździe. Zabójca dogonił i kilkukrotnie uderzył Przemysława Czaję pałką policyjną w okolice głowy i szyi. Chłopiec zmarł po kilkunastu minutach w wyniku wylewu spowodowanego odniesionymi obrażeniami. Obaj policjanci, pomimo próśb kibiców, odmówili wezwania karetki pogotowia.
Zamieszki w mieście trwały 4 dni.
Sytuacja w mieście została opanowana w środę 14 stycznia, po zgromadzeniu w mieście ok. 1000 policjantów wyznaczonych do patrolowania ulic. Dzięki wysiłkom lokalnych władz oraz apelom rodziców Przemka udało się uspokoić atmosferę przed mającym się odbyć pogrzebem chłopca. W rezultacie zamieszek 239 dorosłych osób zostało zatrzymanych, 72 policjantów zostało rannych, z czego dwóch wymagało leczenia szpitalnego.

16. Fani podczas koncertu zespołu „Alicja”. Koncert zorganizowano jako wyraz poparcia dla Borysa Jelcyna, kwiecień 1993 r.

17. Cyganki przyłapane na kradzieży, Woroneż, 2012 r. Fot. Nikita Borodkin

18.  Marek Perepeczko w 1970 roku.

19. Mężczyzna właśnie się zorientował, że ofiarą wypadku samochodowego była jego żona. Brooklyn, 1936 r.

20. Sprzedaż waty cukrowej. Pittsburgh, 1945 r.

21. Dzieci cieszą się z celnego strzału oddanego przez snajpera IRA w Zachodnim Belfaście. W jego wyniku śmierć poniósł brytyjski żołnierz. Irlandia Północna, 12 kwietnia 1972 r.

22. Zderzenie czołowe 2 pociągów pasażerskich (zginęło 101 osób, 171 zostało rannych), Nashville, Tennessee, USA, 9 lipca 1918 r.

23. Walka o chleb. Kurdyjscy uchodźcy walczą o chleb podczas rozdawania pomocy humanitarnej na granicy iracko-tureckiej, 1992 r.

24. Zdjęcie Marilyn Monroe z kartoteki policyjnej. Marilyn została zatrzymana za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy, 4 lutego 1954 r.

25. Włoski fizyk i konstruktor Guglielmo Marconi, który opatentował radio (drugi od lewej), z papieżem Piusem XI podczas otwarcia Radia Watykańskiego. Włochy, 12 lutego 1931 r.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.