Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1.  Straż graniczna NRD polewa wodą cywili z RFN, którzy niszczą mur graniczny, 1989 r.

2.  Córka Józefa Stalina, Swietłana Alliłujewa, ze swoim piątym mężem – architektem Williamem Petersem, USA, lata 70. XX w.

3. Fidel Castro wita pierwsze ukraińskie dzieci, które przybyły na Kubę w ramach programu „Dzieci Czarnobyla”, 1990 r. Program działał przez 21 lat.

Kubańscy specjaliści udzielili pomocy ponad 22 tysiącom chorych dzieci, w tym 457 chorym na raka. 4512 pacjentów leczono z powodu ciężkiej przewlekłej patologii w szpitalnych placówkach medycznych. W tym okresie przeprowadzono 355 operacji chirurgicznych na Kubie.

Kuba wydała na program ponad 350 milionów dolarów. W 2012 r. program zawieszono z inicjatywy Wiktora Janukowycza po tym, jak strona kubańska złożyła wniosek o partycypowanie Ukrainy w tych wydatkach.

4. Samochód, w którym zginęli w wypadku księżna Diana i Dodi Al-Fayed. 31 sierpnia 1997 r.

5. Japońscy jeńcy wojenni z pochylonymi głowami słuchają ogłoszenia bezwarunkowej kapitulacji Japonii, 2 września 1945 r.

6. Grupa rasistowskich mieszkańców Little Rock w Arkansas bierze udział w pobiciu i wydaleniu z miasta czarnego dziennikarza „Tri-State Defender” Alexa Wilsona, 23 września 1957 r.

7. W 1973 roku amerykański artysta konceptualny Chris Burden, chcąc wyrazić swój protest przeciwko okrucieństwom współczesnej epoki, poprosił przyjaciela, by strzelił mu w rękę, co ten i uczynił.

Po tym incydencie Burden został odwieziony do psychiatry.

8. Sylvester Stallone i Claudia Schiffer na planie kampanii reklamowej Versace Home, 1995 r.

9.  Płonący gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR przy Wałach Jagiellońskich w Gdańsku, 15 grudnia 1970 r. Fot. E. Pepliński

12 grudnia 1970 r. Władysław Gomułka w przemówieniu radiowo-telewizyjnym poinformował Polaków o wprowadzanych zmianach cen towarów. Podwyżki objąć miały 45 grup artykułów, głównie spożywczych: mięsa – średnio o 18%, mąki – o 17%, makaronu – o 15%, dżemów – o 36%, ryb – o 12%.
Wzrosły również ceny węgla – o 10%, koksu – o 12%, materiałów budowlanych – o 20-37% oraz wyrobów włókienniczych, obuwia skórzanego, mebli, motorowerów i motocykli.
Jednocześnie obniżono cenę m.in. mydła, radioodbiorników, pralek i lodówek.

14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany ogłoszonymi podwyżkami, który rozpoczął falę strajków i manifestacji ulicznych na Wybrzeżu.
Pacyfikacja robotniczych protestów na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. spowodowała wg oficjalnych danych śmierć 45 osób. 1165 osób odniosło rany, około 3 tys. zostało najpierw bestialsko pobitych, a następnie aresztowanych.

10. Zarząd GPU (policja polityczna) pod przewodnictwem F. Dzierżyńskiego w pełnym składzie, 1922 r. Nikt z nich nie przeżył Wielkiego Terroru.

11. Gangster Sylvan Scolnick jest transportowany do sądu na parkowej ławce załadowanej na wózek pocztowy, Filadelfia, 1966 r.

Prawie 300-kilogramowy Sylvan Scolnick, znany również jako „Cherry Hill Fats”, nie mógł albo po prostu nie chciał się tam samodzielnie dostać. Scolnick dowodził żydowską grupą gangsterów zamieszanych w oszustwa, rabunki, wymuszenia, szantaż, porwania, przekupstwo sędziów i urzędników, przemyt i wiele innych. W październiku 1966 r. Scolnick został skazany na 5 lat. Już w więzieniu zaczęły wychodzić na jaw szczegóły jego innych przestępstw, ale dzięki aktywnej współpracy przy dochodzeniu oraz po wyrażeniu skruchy został zwolniony przed terminem w maju 1970 roku. A niespełna rok później przyłapano go na nowej aferze…

12. Demonstrant skacze na tarcze policyjne podczas protestu przeciwko rządowi Nicolasa Maduro, prezydenta Wenezueli, 12 lutego 2014 r.

13. Duchowny próbuje zapobiec starciom między policją a protestującymi, Kijów, 2014 r.

14. Sąd izraelski uznaje Adolfa Eichmanna za winnego zbrodni przeciwko ludzkości i skazuje go na karę śmierci. Jerozolima, 9 grudnia 1961 r.

Adolf Eichmann był odpowiedzialny za „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” w okupowanej Europie. Po wojnie udało mu się ukryć w Ameryce Południowej, w Argentynie. Agenci Mossadu wyśledzili go, porwali i przewieźli do Izraela, gdzie został osądzony, skazany na karę śmierci, a następnie stracony.

15. Grigorij Rasputin po zamachu w szpitalu w 1914 r.

Chionia Gusiewa, należąca kiedyś do „kółka rasputinowskiego”, została przez mnicha uwiedziona i porzucona. Targana pragnieniem zemsty kupiła sztylet, który chowała pod szalem. Wyczekała na dogodny moment, gdy Grigorij pojawił się w rodzinnej wiosce – Pokrowskiem koło Tiumeni. Chionia zaczekała, aż Rasputin pozostanie sam na ulicy, podbiegła do niego i uderzyła go w brzuch sztyletem. Rana nie była śmiertelna. Chionia została wysłana do domu wariatów, a Rasputinowi wzmocniono ochronę.

16. Sarajewski proces 25 członków organizacji Czarna Ręka oskarżonych o zamach na arcyksięcia Ferdynanda. Październik 1914 r.

W pierwszym rzędzie od lewej do prawej:
Trifko Grabež, 19 lat
Cierpiał na nieuleczalną wówczas gruźlicę, więc był gotowy oddać życie za niepodległość Bośni i Hercegowiny. Skazany na 20 lat więzienia. Zmarł na gruźlicę w 1916 roku.
Nedeljko Čabrinović, 19 lat
Cierpiał na nieuleczalną gruźlicę.
Rzucił granat, ale chybił. Odłamki zabiły kierowcę trzeciego samochodu i zraniły jego pasażerów, a także policjanta i przechodniów z tłumu. Čabrinović połknął przygotowany wcześniej cyjanek potasu, ale zwymiotował. Wskoczył do rzeki, ale okazało się, że jej głębokość wynosiła tam jedynie 10 centymetrów. Po kilku sekundach został wyciągnięty i zatrzymany. Wyrok – 20 lat pozbawienia wolności. Zmarł na gruźlicę w 1916 roku.
Gawriło Princip, 19 lat
Cierpiał na nieuleczalną gruźlicę.
Podbiegł do samochodu i strzelił Zofii w brzuch, a potem Franciszkowi Ferdynandowi w szyję. Według jednej z wersji, Princip nie celował do Sofii, ale do Potioreka, który jechał z nimi w samochodzie. Podobnie jak Čabrinović próbował się otruć i zwymiotował. Potem próbował się zastrzelić, ale ludzie, którzy podbiegli, zabrali mu broń. Wyrok – 20 lat pozbawienia wolności. Zmarł na gruźlicę w 1918 roku.
Danilo Ilić, 23 lata
Zwerbował wszystkich uczestników zabójstwa arcyksięcia.
28 czerwca 1914 r. Gawriło Princip i Nedeljko Čabrinović zostali schwytani i przesłuchani przez policję, ale nie wydali nikogo. Zrobił to Ilić – wydał wszystkich spiskowców. Wyrok – śmierć przez powieszenie.
Misko Jovanović
Szanowany biznesmen, dyrektor banku, prezes lokalnej rady szkolnej i członek Serbsko-Prawosławnej Rady Biskupów. Dostarczył i ukrył broń wykorzystaną do zamachu. Wyrok – śmierć przez powieszenie.

17. Amerykański seryjny morderca i kanibal Jeffrey Dahmer w wieku 4 lat.

Kanibal z Milwaukee w latach 1978-91 zabił i zgwałcił 17 mężczyzn. Najstarszy z nich miał 32 lata, najmłodsi – 14 lat. Skazany na dożywocie, został zamordowany przez jednego ze współwięźniów.

18. Margaret Leonard – pierwsza biała studentka, która przyłączyła się do protestów czarnych, walczących o swoje prawa obywatelskie, 1961 r.

19. Katastrofa samolotu An-124 w Irkucku, 6 grudnia 1997 r.

Samolot transportowy An-124 „Rusłan” rosyjskich sił powietrznych, startujący z lotniska w Irkucku, na skutek awarii trzech z czterech silników spadł na budynki mieszkalne wkrótce po starcie.
W katastrofie zginęły 72 osoby. Na miejscu jednego ze zniszczonych domów ku pamięci zmarłych wybudowano później cerkiew Narodzenia Chrystusa.

20. Dwie z ofiar, które zginęły w zawalonym budynku kompleksu Rana Plaza. Sabhar, 30 km od Dhaki, Bangladesz, 25 kwietnia 2013 r.

Zawalenie się tego ośmiokondygnacyjnego budynku uważane jest za największą katastrofę budowlaną pod względem liczby ofiar śmiertelnych w czasach współczesnych – zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych. Według projektu budynek miał mieć 5 pięter, trzy dobudowano nielegalnie.

21. Widok obozu dla niemieckich jeńców wojennych pod Regensburgiem, Niemcy, 1945 r. Obóz składał się z dwóch sekcji – dla kobiet i mężczyzn.

22.Polscy i łotewscy żołnierze podczas bitwy o Dyneburg, Łotwa, wojna sowiecko-polska, początek stycznia 1920 r.

23. 13-letni niemiecki siłacz Helmut Lichterfeld. Niemcy, 1932 r.

24. Party u Salvadora Dali o tematyce nocnych koszmarów, 1941 r.

25. Msza na świeżym powietrzu z okazji zniesienia niewolnictwa w Brazylii, 1888 r.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.