Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Orkiestra złożona z więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego we Lwowie odgrywa „Tango śmierci” w trakcie rozstrzeliwania przez Niemców innych więźniów. Niemiecka fotografia z 1943 r.

Do Obozu Janowski kierowano Żydów, więźniów politycznych oraz radzieckich jeńców wojennych. Zginęło w nim około 200 tysięcy ludzi. 19 listopada 1943 r. Niemcy dokonali w obozie masowego mordu więźniów, głównie Żydów, po czym obóz zlikwidowano. W obozie przebywał między innymi Szymon Wiesenthal, późniejszy łowca nazistów.

2. Pojmanie przez policję profesora Uniwersytetu Concordia w Montrealu Valery’ego Fabrikanta. Kanada, 24 sierpnia 1992 roku.

Fabrikant urodził się w żydowskiej rodzinie na Białorusi. Pracował w Rybińskim Lotniczym Technologicznym Instytucie, ale zwolniono go z powodu konfliktów z kolegami i przełożonym. Wyemigrował do Kanady ze Związku Radzieckiego w 1979 roku. Od 1980 roku pracował na Uniwersytecie Concordia jako profesor inżynierii mechanicznej. 24 sierpnia 1992 roku zastrzelił 4 kolegów i ranił kolejnego. Jako powód swego czynu Fabrikant podawał, że profesorowie chcieli doprowadzić do zwolnienia go z pracy, a także iż przypisywali sobie współautorstwo prac naukowych innych naukowców, m.in. Fabrikanta. Morderca został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego przed dniem 24 sierpnia 2017 r.

3. Spalenie synagogi w Bielefeld podczas Nocy Kryształowej. Niemcy, 10 listopada 1938 r.

4. Operator amerykańskiej wytwórni filmowej „Paramount” z Nowego Jorku, John Dored, filmuje niemieckiego żołnierza (prawdopodobnie SS-mana), który zginął w pobliżu francuskiego miasta Wingen-sur-Moder. Francja, Alzacja, 7 stycznia 1945 r.

5. Petar Brzica pozuje z odciętą głową ofiary, lata 40. XX w.

Petar Brzica to chorwacki zbrodniarz wojenny, oskarżony o masowe mordowanie Serbów. Swe przestępstwa popełniał nożem Srbosjek (dosłownie Serbosiek – zarzynacz Serbów – po chorwacku). Był strażnikiem w obozie koncentracyjnym Jasenovac i „rekordzistą” w liczbie morderstw. Poderżnął gardła 1360 nowo przybyłym więźniom do obozu w ciągu jednej nocy.

6. Radziecki żołnierz z bombą FAB-50 z napisem „Za ojca i matkę”, 1943 r.

7. Moment zniszczenia przez talibów dwóch posągów Buddy. Bamian, Afganistan, marzec 2001 r. Talibowie uznali ich istnienie za sprzeczne z zasadami islamu

8. Meksykańscy policjanci z czekanem, którym zabito Trockiego. Meksyk, 1940 r.

Za zamordowanie Trockiego Ramón Mercader dostał 20 lat więzienia. Naturalnie rząd radziecki zaprzeczył swemu udziałowi w morderstwie. Po uwolnieniu w 1960 roku, Mercader wyemigrował na Kubę, a następnie do Związku Radzieckiego, gdzie otrzymał tytuł Bohatera Związku Radzieckiego.

9. Paleontolog Eugen Wilhelm Pfizenmayer i nieznany członek ekspedycji obok szczątków mamuta. Teren wykopalisk nad brzegiem rzeki Bieriezowka, 1901 r.

10. Leczenie artretyzmu za pomocą elektryczności w jednej z amerykańskich klinik, 1948 r.

11. 12-letni Lỗ Mạnh Hùng, najmłodszy wietnamski fotoreporter. Wietnam Południowy, 18 lutego 1968 r.

12.  Mnisi z klasztoru we wsi Mgar na Połtawszczyźnie rozstrzelani przez bolszewików, 1919 r.

13. Josephine Myrtle Corbin

Josephine Myrtle Corbin była jedyną czworonożną kobietą na świecie. Według danych medycznych druga para nóg należała do jej nieuformowanego bliźniaka syjamskiego. Josephine była matką 5 zdrowych dzieci. Ciekawostka: kobieta miała dwie waginy.

14. Amerykański patolog i lekarz sądowy Frederick Zugibe przeprowadza eksperyment w celu ustalenia przyczyny śmierci Chrystusa, 1984 r.

15. Marilyn Lovell słucha wiadomości o problemach wyprawy „Apollo 13”, 1970 r.

Jej mąż James Lovell był pierwszym z trzech amerykańskich astronautów, którzy uczestniczyli w misji księżycowej dwukrotnie. Jednak w przeciwieństwie do Johna Younga i Eugene’a Cernana nigdy nie chodził po Księżycu.

16.  Ernest Hemingway podczas polowania w Afryce, lata 50. XX w.

17. Partyzanci ze zgrupowania „Błyskawica” majora Józefa Kurasia „Ognia” polegli w walce z bezpieką w Ochotnicy w 1946 r.

18.  Ciężko ranny Achmat Kadyrow w pierwszych minutach po eksplozji na stadionie „Dynamo”. Grozny, Czeczenia, 9 maja 2004 r.

Prezydent Czeczenii Achmat Kadyrow zginął w zamachu na stadionie w Groznym w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego, wmurowanego pod trybunę honorową.

19. Dwie papugi na ogrodzeniu w siedzibie wspólnoty Świątynia Ludu w Jonestown, gdzie ponad 900 członków kultu popełniło samobójstwo w 1978 roku.

20. Rzadkie zdjęcie przywódcy KRLD Kim Ir Sena, na którym widoczny jest guz na karku. Fotografom nie wolno było robić zdjęć tego profilu wodza. Koniec lat 80. XX wieku.

21. Niemiecki żołnierz zamarzł obok kuchni polowej, niedaleko Moskwy, zima 1941/42.

22.  Po bitwie pod Gettysburgiem. Stany Zjednoczone, 4 lipca 1863 r.

23. Przed wojną wielu holenderskich biedaków mieszkało w domach z darni. Holandia, 1936 r.

24. Porachunki mafijne, Nowy Jork, 1918 r.

Dzieci znalazły ciało w beczce pośrodku pustej parceli w Brooklynie. Teraz tłum gapiów obserwuje pracę detektywów.

25. Wyścigi autobusów piętrowych, 1933 r.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.