Jest to druga już seria zdjęć związanych z historią Polski. Wstępnie zaplanowaliśmy 20 serii po 25 fotografii. Dziś zapraszam Państwa na kolejną z nich.

1. Ciało Józefa Piłsudskiego tuż po śmierci, 12 maja 1935.

2. Most Kierbedzia, pierwszy warszawski stalowy most na Wiśle, na fotografii Konrada Brandla (1873)

3. Powstanie warszawskie, pierwsze dni sierpnia 1944. Patrol żołnierzy z batalionu „Pięść” pod dowództwem Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton” w drodze z Woli do Śródmieścia.

4. Powstanie warszawskie – moment trafienia Prudentialu dwutonowym pociskiem z moździerza Karl Gerät uwieczniony przez Sylwestra Brauna (28 sierpnia 1944)

5. Ruiny Starego i Nowego Miasta Warszawy (1945)

6. Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki, 3 listopada 1984

7. Ignacy Mościcki, profesor i rektor Politechniki Lwowskiej (1925)

8. Krzyż na łańcuchu Anny Jagiellonki, 2 poł. XVI w. Zrabowany podczas II wojny światowej przez Niemców wraz ze Szkatułą Królewską.

Do dnia dzisiejszego nie została odnaleziona.

9. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski w towarzystwie nuncjusza papieskiego Achille Rattiego (późniejszego papieża Piusa XI).

10. Wybuch gazu w rotundzie PKO, Warszawa (1979)

Do eksplozji doszło na dwadzieścia minut przed końcem pierwszej zmiany, gdy w banku znajdowało się około 170 pracowników i trzystu klientów. W momencie wybuchu cały gmach uniósł się nagle, niczym – jak relacjonowali świadkowie zdarzenia – „bańka mydlana”, po czym „pękł” – z przeszklonych ścian na ulice runęły tafle szkła, wewnątrz zaś do podziemi archiwum zapadły się wszystkie kondygnacje budynku. Uszkodzone zostały także sąsiednie budynki.

Gmach Rotundy został zniszczony w siedemdziesięciu procentach. Największe zniszczenia miały miejsce od strony budynku Uniwersalu. W katastrofie śmierć poniosło 49 osób, a 77 zostało rannych (liczba rannych mogła być jednak wyższa). Ostatnią ranną osobę wydobyto z ruin trzy godziny po tragedii. Grupa dwóch tysięcy robotników przeszukiwała ruiny jeszcze tydzień po katastrofie.

Na mocy rozporządzenia Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy dzień 16 lutego 1979 ogłoszono dniem żałoby narodowej.

Po dwudziestu latach, w czasie kręcenia dokumentalnej serii Czarny serial, autorzy dotarli do robotnika, który był prawdopodobnym sprawcą tragedii, w czasie prac konserwacyjnych zbyt silnie dokręcił śrubę kryzy mocującej zawór gazu.

W wyniku skurczu termicznego, wywołanego niską temperaturą, zbyt mocnego dokręcenia kryzy oraz ruchów podłoża (wywołanych komunikacją nadziemną i podziemną linią średnicową PKP, oddaloną od miejsca katastrofy o 8 m) doszło do pęknięcia kopuły zaworu i powstania 77-centymetrowej szczeliny.

Zima 1979 roku nazywana była zimą stulecia ze względu na duże opady śniegu, a następnie bardzo niskie temperatury. Pokrywa śniegu uniemożliwiła wydostanie się gazu ziemnego na powierzchnię, a niska temperatura spowodowała wykroplenie się substancji zapachowej, ostrzegającej o ulatniającym się gazie.

W wyniku zbiegu okoliczności pozbawiony znacznika zapachowego gaz przedostał się do równolegle ułożonej, 12-otworowej obudowy przewodów instalacji telekomunikacyjnej, a stamtąd do wnętrza budynku.

Wybuch mogło zainicjować zwarcie w instalacji elektrycznej (sama Rotunda instalacji gazowej nie miała).

11. Polscy żołnierze podczas Bitwy Warszawskiej (1920)

12. Wisława Szymborska dowiaduje się o Noblu, Zakopane (1996)

13. 7 września 1939, Niemcy przesłuchują polskich żołnierzy po kapitulacji Westerplatte.

14. Bolesław Bierut po aresztowaniu przez Policję Państwową za działalność komunistyczną i szpiegostwo na rzecz ZSRR 20 grudnia 1933

15. Zdjęcie z planu filmowego Jerzego Hoffmana, Ogniem i mieczem (1998)

16. Panorama Legnicy podczas powodzi w 1917 roku

17. Pociąg z ciałem Henryka Sienkiewicza na dworcu w Katowicach (1924)

18.  Legioniści podczas odprawy przed bitwą pod Krzywopłotami (1914)

Krwawa potyczka, która rozegrała się 17 i 18 listopada 1914 r. przeszła do historii jako bitwa pod Krzywopłotami, choć walki żołnierzy 1 Pułku Legionów Józefa Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi rozegrały się na terenach miejscowości Bydlin, Załęże i Krzywopłoty. Okupione zostały śmiercią 46 legionistów, którzy spoczęli na cmentarzu w Bydlinie. Nad ich wspólnym grobem góruje obelisk z wymienionymi nazwiskami poległych i krzyż, pod którym składane są kwiaty, jako symbol pamięci.

19. Spotkanie wojsk sowieckich i niemieckich w centrum Lublina. (1939)

20 Widok na Katowice, lata 30. XIX wieku

21. Wojciech Jaruzelski podczas uroczystości zakończenia pierwszego etapu odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, 19 lipca 1974

22. Wojciech Jaruzelski przygotowujący się do odczytania przemówienia informującego o wprowadzeniu stanu wojennego; Warszawa, 13 XII 1981.

23. Wyprowadzenie kopii chorągwi krzyżackich zdobytych pod Grunwaldem z Zamku Królewskiego na Wawelu przez żołnierzy Wehrmachtu w 1940 roku

24. Budowa pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (1953)

25. Widok z lotu ptaka na niemiecki obóz koncentracyjny i jeniecki w Lublinie KL Majdanek (1944)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.