Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Radość Hitlera po tym, jak dowiedział się, że zajął Paryż (1940 rok)

2. Fotografia, którą uhonorowano nagrodą World Press Photo, dokumentuje tragiczną śmierć buddyjskiego mnicha na ulicy Sajgonu. Mężczyzna podpalił się 11 czerwca 1963 roku w ramach protestu przeciwko wojnie w Wietnamie.

3. Walter Yeo. Jeden z pierwszych ludzi, poddanych zaawansowanej chirurgii plastycznej i przeszczepowi skóry, 1917

4. Dziecko umieszczone w klatce wystającej z okna, aby dostarczyć mu odpowiednią ilość słońca, 1937.

5. Ostatnie zdjęcie wymarłego wilka tasmańskiego. Zdjęcie wykonane w 1933 roku.

6. Karabin maszynowy na słoniu. Zdjęcie wykonane między 1914 a 1918 rokiem.

7. Matka ukrywa twarz ze wstydu po oddaniu swoich dzieci na sprzedaż, Chicago, 1948

8. Zdjęcie przedstawia 17-letniego zamachowca Otoyę Yamaguchiego, który 12 października 1960 r. podczas odbywającej się w tokijskiej Hibiya Hall debaty poprzedzającej wybory parlamentarne, zamordował mieczem wakizashi (tradycyjny japoński miecz jednosieczny) lidera Japońskiej Partii Socjalistycznej, Inejiró Asanumę. Niecałe trzy tygodnie później Yamaguci popełnił samobójstwo w celi aresztu dla nieletnich, wieszając się na prześcieradle. Przed śmiercią używając mieszaniny pasty do zębów i wody wykonał na ścianie celi napis: Siedem żyć mojemu krajowi. Dziesięć tysięcy lat Jego Wysokości Cesarzowi!

9. Żołnierz niemieckiej kawalerii celujący w pozycji stojącej, 1935 r.

10. Niemiecki żołnierz wzięty do niewoli przez więźnia obozu koncentracyjnego, 1945 r. (zdjęcie prawdopodobnie upozorowane przez radzieckich żołnierzy)

11. Król Jerzy V na froncie zachodnim, 1917 r.

12. Pracownik ratuje kolegę po porażeniu prądem, 1967.

Elektryk Randall Champion podczas pracy na słupie wysokiego napięcia został porażony prądem o sile 4000 woltów. Dzięki pasom zabezpieczającym nie spadł na ziemię, tylko nieprzytomny zawisł głową w dół.

W pobliżu znajdował się inny elektryk – J.D. Thompson. Kiedy zauważył, co się stało, czym prędzej pospieszył koledze na ratunek i wspiął się na słup. Jeszcze będąc na wysokości, rozpoczął sztuczne oddychanie, które kontynuował do momentu, aż poczuł niewyraźny puls. Następnie zniósł Championa na ziemię i przystąpił do pełnej reanimacji. Zakończyła się ona powodzeniem. Mało tego, Randall Champion nie tylko przeżył, ale żył w dobrym zdrowiu aż do 2002 r. Thompson żyje natomiast do dzisiaj.

Całą tę sytuację uchwycił w kadrze Rocco Morabito – fotograf lokalnej gazety Jacksonville Journall. Wracał on właśnie ze strajku kolejarzy, o którym robił fotoreportaż, i przypadkiem natknął się na opisane powyżej wydarzenia. Za zdjęcie ukazujące moment sztucznego oddychania na słupie otrzymał nagrodę Pulitzera. Fotografia nosi tytuł The Kiss of Life.

13. Łajka

Wałęsająca się po ulicach Moskwy Łajka została pewnego dnia schwytana i przekazana do Instytutu Medycyny Lotniczej, gdzie podobnie jak kilkanaście innych psów poddano ją badaniom związanym z eksploracją kosmosu. Po licznych testach to właśnie ona została wyłoniona do lotu, który odbył się 3 listopada 1957 roku. Suczce nie udało się go przeżyć, gdyż zmarła z przegrzania oraz zbyt dużej dawki stresu – później okazało się jednak, że sama misja nie zakładała jej sprowadzenia i pies po 10 dniach zostałby otruty.

14. Wrak niemieckiego samolotu myśliwskiego Messerschmitt Bf 109 pod Stalingradem, 1942.

15. Japońscy komandosi podczas bitwy o Szanghaj, 1937

16. Amerykańscy żołnierze 45. Dywizji Piechoty 7. Armii machają amerykańskimi flagami z podium Luitpold Arena w Norymberdze, Niemcy, 20 kwietnia 1945 r.

17. Skrzynia zawierająca tysiące obrączek ślubnych ofiar zbrodni niemieckich odkryta przez żołnierzy amerykańskich w kopalni soli Heilbronn, Niemcy, 1945 r.

18. Zniszczony wieżowiec Empire State Building

28 lipca 1945 w budynek uderzył samolot bombowy B-25D Mitchell. Bombowiec leciał do Newark w stanie New Jersey. Przyczyną wypadku była bardzo gęsta mgła nad Nowym Jorkiem. Pilot zszedł niżej, próbując odzyskać kontakt wzrokowy z ziemią, ale dostrzegłszy wieżowiec zbyt późno, zderzył się z nim. Samolot uderzył na wysokości 78. i 79. piętra, na wysokości 295 metrów nad ziemią. W wyniku uderzenia powstała dziura o wymiarach 5 na 6 metrów. Siła uderzenia była tak wielka, że jeden z silników przebił budynek na wylot i spadł na ulicę po drugiej stronie. Śmierć poniosło 14 osób, a 26 zostało rannych, szkody wyceniono na milion dolarów. Po tej katastrofie zabroniono lotów samolotowych nad Nowym Jorkiem na wysokości mniejszej niż 2500 stóp (760 metrów).

19. Niemiecki pies wykorzystywany do przenoszenia wiadomości na linię frontu podczas niemieckiej ofensywy w styczniu 1918 r. Psy były specjalnie szkolone do takich zadań dzięki czemu były szybkie, zwinne, skoczne i nie bały się huku wystrzałów.

20. W czasie dystrybucji żywności z pomocy humanitarnej dobrze odżywiony mężczyzna kradnie kukurydzę zagłodzonemu dziecku, Ajiep, Sudan, 1998

Zdjęcie wykonane przez Toma Stoddarta w Sudanie podczas szeroko zakrojonej operacji dożywiania w czasie wielkiego głodu, podjętej przez Lekarzy bez Granic. Tak autor zdjęcia opisywał tą sytuację:

,,W miarę dobrze sytuowany Sudańczyk, kradnie racje kukurydzy przysługującą niedożywionemu dziecku, które błaga o jej zwrot.”

Po publikacji zdjęcia, niektórzy głośno krytykowali Toma Stoddarta za bierne przyglądanie się tej sytuacji… Czy słusznie? Ocenę pozostawiam Państwu…

21. Oczy dziewczynki, która widziała wybuch bomby atomowej nad Hiroszimą.

22. Test na Aryjczyka (rasa „panów”) Zdjęcie wykonano w 1940 roku.

Aryjczyk (niem. Arier)(rasa „panów”) – termin przejęty i używany przez nazizm niemiecki w jego fałszywej koncepcji ras związanej z ludami mówiącymi językami indoirańskimi z rozszerzeniem na ludy posługujące się językami indoeuropejskimi. Od 1845 rasa aryjska została zdefiniowana jako pozytywna antyteza narodu żydowskiego, natomiast treść terminu naginano stosownie do potrzeb polityki rasistowskiej w okresie III Rzeszy.

Pierwszy raz terminu „Aryjczyk” użył w 1767 przyrodnik James Parsons, w dziele pt. Pozostałości Jafeta. Badania historyczne na temat podobieństw i pochodzenia języków europejskich. Odkrywszy podobieństwa języków europejskich do niektórych azjatyckich, doszedł do wniosku, że wywodzą się od jednego wspólnego prajęzyka. Miał nim posługiwać się Jafet, młodszy syn Noego, który dał początek ludom aryjskim – natomiast Sema, najstarszego syna Noego, uznał za ojca ludów semickich. W ten sposób dokonał podziału ludzkości na dwie wielkie grupy: Aryjczyków i Semitów. Jego koncepcja w okresie późniejszym stała się nazistowską wizją świata. Według innej koncepcji, również opartej na Biblii, wszystkie trzy rasy (Semici, Chamici i Jafetyci) wywodzą się od Noego.

Kontynuatorem koncepcji Parsonsa był francuski pisarz Arthur de Gobineau, który w dziele pt. Szkice o nierówności ras ludzkich zmierzał do uznania Aryjczyków jako rasy nadludzi. Natomiast Friedrich Schleger dowodził, że nazwa „Aryjczyk” pochodzi od terminu, który w sanskrycie oznacza szlachetny, dostojny i powiązał go z niemieckim słowem Ehre (honor). Gabineau twierdził, że w żyłach Germanów płynie aryjska krew i że pozostali rasą czystą z fizycznym podobieństwem do swoich przodków, czyli są wysokimi blondynami o podłużnej czaszce i niebieskich oczach. Zdanie to podzielał Ernst Haeckel i – uznając, że Aryjczycy (Niemcy) są lepsi od innych ras – domagał się budowy silnych i zjednoczonych Niemiec, które będą zdolne zdominować świat. W praktyce tego zadania podjął się Adolf Hitler.

Guido von List usiłował nawet w 1902 roku dowieść boskiego pochodzenia Aryjczyków, stwierdzając, że słowo niemieckie Arier powstało w oparciu o rdzenie ar (słońce), ri (płodzić) i er (ludzie). Po podjęciu tematu przez antropologów amatorów (wspomnianego von Lista i Lanza von Liebenfelda) teoria aryjskości przesunęła się od rozważań naukowych w stronę mitu.

23. Dziewczyna liże lody i bawi się czubkiem bagnetu, próbując wywołać reakcję strażnika królewskiego. Szwecja, 1970.

24. Polowanie na panterę śnieżną w Kirgizji, ZSRR, 1966.

25. Dr Leonid Rogozov wykonuję operację na własnym ciele, aby usunąć swój wyrostek robaczkowy na Antarktydzie, (1961)

Leonid Rogozow był sowieckim lekarzem rodzinnym, który brał udział w szóstej radzieckiej wyprawie antarktycznej w latach 1960–1961. Był jedynym lekarzem stacjonującym na stacji Novolazarevskaya i tam doznał zapalenia wyrostka robaczkowego. Nie miał innego wyjścia jak zoperować się sam. Oczywiście w trakcie operacji asystowało mu dwóch kolegów, którzy podawali mu niezbędne narzędzia.

Operację przeżył, zmarł w 2000 roku.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.