Jest to piąta już seria zdjęć związanych z historią Polski. Wstępnie zaplanowaliśmy 20 serii po 25 fotografii. Dziś zapraszam Państwa na kolejną z nich.

1.  Białystok, 11 listopada 1920 r. Defilada z okazji święta odzyskania niepodległości.

2. Kapitan Tadeusz Wrona, zmuszony awarią samolotu Boeing 767 (lecącego z Newark w stanie New Jersey w USA), wykonał manewr lądowania awaryjnego na pasie Lotniska Chopina w Warszawie bez wysuniętego podwozia, 1 listopada 2011 roku.

3.  Msza św. w intencji Ojczyzny, 26 września 1982 r., homilia ks. Jerzego Popiełuszki.

Od sierpnia 1980 był związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał także „Solidarność”. W czasie strajku został wysłany do odprawiania mszy w Hucie Warszawa. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował liczne działania charytatywne. Wspomagał ludzi prześladowanych i skrzywdzonych. Uczestniczył w procesach tych, którzy byli aresztowani za przeciwstawianie się prawu stanu wojennego. Organizował rozdział darów, które były przywożone z zagranicy
19 maja 1983 roku prowadził pogrzeb Grzegorza Przemyka. We wrześniu 1983 zorganizował pierwszą pielgrzymkę ludzi pracy do sanktuarium w Częstochowie. 18 września odprawił mszę świętą na Jasnej Górze.
W czasie stanu wojennego wielokrotnie oskarżany przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną, stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa.
W jego domu urządzono fikcyjną, pokazową rewizję, podczas której „znaleziono” między innymi granaty łzawiące, naboje do pistoletu maszynowego, różne materiały wybuchowe, farby drukarskie – podrzucone, oczywiście, wcześniej do mieszkania przez esbeków.
Natychmiast po tym wydarzeniu postać ks. Popiełuszki stała się przedmiotem licznych ataków propagandowych i publicystycznych władz komunistycznych.
19 października 1984 roku ks. Popiełuszko przybył na zaproszenie Duszpasterstwa Ludzi Pracy do parafii pod wezwaniem Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W tym samym dniu, wracając do Warszawy, niedaleko miejscowości Górsk, Jerzy Popiełuszko wraz ze swoim kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW, którzy przebrani byli w mundurach funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Milicji Obywatelskiej.
Chrostowskiemu udało się wyskoczyć z jadącego samochodu, a porywacze nie ścigali go, gdyż to nie był on celem ich ataku.
30 października 1984 roku z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono zwłoki księdza. Ręce skrępowano tak, by próby poruszania nimi zaciskały pętlę na szyi. Ciało obciążone było workiem wypełnionym kamieniami. W czasie sekcji wykazano ślady torturowania.
Do tej pory nie wiadomo, kto i kiedy podjął decyzję o zabiciu księdza ani na jakim szczeblu zapadła decyzja. Wiadomo jedynie, że zabójstwa dokonali trzej pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

4. 14 lipca 2018 roku, 17-letnia Iga Świątek wygrywa turniej tenisowy na kortach Wimbledonu w grze pojedynczej dziewcząt, w finale pokonując Leonie Kung ze Szwajcarii 6-4, 6-2.

10 października 2020 roku Iga stała się pierwszą w historii Polką, która wygrała turniej wielkoszlemowy w grze pojedynczej. Sztuki tej dokonała mając 19 lat i 132 dni, na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu podczas turnieju French Open.

5. Za kulisami filmu Sami Swoi, który miał swoją oficjalną premierę 15 września 1967 roku. Od lewej na pierwszym planie stoją: Tadeusz Chojnacki (współpraca produkcyjna), Wacław Kowalski (filmowy Pawlak), reżyser Sylwester Chęciński i scenarzysta Andrzej Mularczyk.

6. The Rolling Stones występują w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, Warszawa, 1967 rok.

7. Tłum w Warszawie wiwatuje pod ambasadą brytyjską, ponieważ po agresji na Polskę 1 września 1939 roku Anglia wypowiedziała wojnę nazistowskim niemcom, 3 września 1939 roku.

8. Stocznia Gdańska imienia Lenina. Trzeci dzień strajku. Strajkujący stoczniowcy z napisem „My z ludem – lud z nami – my stoczniowcy się nie damy”, 18 sierpnia 1980 roku.

9. Marszałkowie: Sejmu – Mikołaj Kozakiewicz (z lewej) i Senatu – Andrzej Stelmachowski (w środku) przybyli zawiadomić Wojciecha Jaruzelskiego o wyborze na prezydenta, Warszawa, 19 lipca 1989 roku.

19 lipca 1989 roku, Zgromadzenie Narodowe wybrało generała Wojciecha Jaruzelskiego na pierwszego prezydenta PRL i, jak miało się okazać, zarazem ostatniego. Wybór wojskowego dyktatora wywołał sprzeciw dużej części opozycji demokratycznej. Dla komunistów zaś Jaruzelski miał być gwarancją zachowania części dotychczasowych wpływów.

10. Dół z zakopanymi popiołami zamordowanych i spalonych ofiar rzezi Woli. Szacuje się, że w dniach 5-8 sierpnia 1944 r. Niemcy zamordowali w tym miejscu od 30 tys. do 65 tys. Polaków. Fabryka Franaszka, kwiecień 1945 r.

11. Ich dwoje i ta trzecia: Janek, Marusia i Lidka, czyli Janusz Gajos, Pola Raksa i Małgorzata Niemirska na planie serialu „Czterej pancerni i pies”, lata 60. XX w.

12. Kadet 1. Polskiej Dywizji Pancernej karmi sowy. Szkocja II wojna światowa, 17 maja 1943 r.

13. Początki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: Agata Młynarska i Jerzy Owsiak. Fot. Piotr Cieśla

14. Ksiądz prałat Henryk Jankowski na otwarciu pierwszej restauracji McDonald’s w Gdańsku na Dworcu Głównym PKP, 1993 rok. Fot. Maciej Kosycarz

15. Polska rodzina przy obiedzie, Warszawa, wrzesień 1945 r. Fot. Karol Szczeciński

16.  Prezydent Francji Jacques Chirac i prezydent Rosji Władimir Putin biorą udział w ceremonii w Auschwitz z okazji 60. rocznicy wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną w dniu 27 stycznia 2005 r.

17. Żołnierze „Leibstandarte SS Adolf Hitler” odpoczywający w przydrożnym rowie w drodze do Pabianic podczas inwazji na Polskę w 1939 roku.

18. Jedna z ofiar rzezi wołyńskiej, 1943 r.

19. Kartki na mięso i produkty deficytowe na grudzień 1982 r. obowiązujące w Polsce.

20. Wiec wyborczy kandydata na posła do Sejmu, prezydenta Bolesława Bieruta. Warszawa, Hala Mirowska, październik 1952. Fot. J. Baranowski

21. Polscy kawalerzyści nad Niemnem, wrzesień 1920 r.

22.  Twórca postaci Reksia Lechosław Marszałek w Teheranie, gdzie podczas II Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci zdobył I nagrodę dla filmu „Reksio Poliglota”, 1967 r.

Pierwowzorem słynnego Reksia była suczka Trola, foksterier Lechosława Marszałka.

23. Święto Pracy, Warszawa, 1 maja 1970 r.

24. Drugi dzień Świąt Wielkanocnych – poniedziałek 4 kwietnia 1994 roku. Nowy Sącz, ulica Lwowska. Fot. Janusz Miczek

25. Pisarka Gabriela Zapolska w Krynicy, 1906 r.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.