Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1.  Ciała demonstrujących studentów, zabitych przez wojsko chińskie na placu Niebiańskiego Spokoju (Tian’anmen), 1989 rok.

2. Harry Houdini przygotowuje się do ucieczki z celi przy ulicy 10th Street Precinct, Waszyngton, 6 stycznia 1906 roku.

3. Marshall Bruce Mathers III, znany lepiej jako Eminem, i jego matka Deborah Nelson Mathers-Briggs, 1977 rok.

4.  Fotografia wykonana w 1918 roku podczas pandemii grypy hiszpanki. Napis na kartce: „Noś maseczkę albo idziesz do więzienia”.

5. Martin Avery – „Szkielet za życia”. Pułkownik i generał brygady armii amerykańskiej. Przy 172 centymetrach wzrostu ważył niespełna 22 kilogramy. Cierpiał na chroniczne problemy natury dyspepsyjnej – szereg przewlekłych dolegliwości ze strony układu trawienia, które powodowały utratę wagi. Zmarł w wieku 46 lat, w 1882 roku, w którym to zostały wykonane te fotografie.

6. Masowa demonstracja przeciwko reżimowi Ceausescu. Rewolucja w Rumunii, grudzień 1989 roku.

W wyniku starć ulicznych podczas serii chaotycznych protestów w dniach 16-27 grudnia 1989 roku zginęły 1104 osoby.
Początkiem rewolucji określa się starcia w Timisoarze, które zostały krwawo stłumione 17 grudnia 1989 roku. W wyniki brutalnej interwencji wojska, śmierć poniosło 60 protestujących.
19 grudnia fabryki państwowe ogłosiły strajk, a delegacja wojskowa udała się do strajkujących zakładów w celu pojednania.
21 grudnia o 11:30 na balkonie Komitetu Centralnego Nicolae Ceaușescu przemawiał do stutysięcznego tłumu na Piaţa Palatului, co miało być manifestacją jego władzy i poparcia wśród rumuńskich obywateli. Prezydent Rumunii obiecał podwyżkę płacy minimalnej, emerytur oraz dodatki na dzieci. W odpowiedzi rozległy się gwizdy, buczenie i wulgarne przyśpiewki. Transmisję telewizyjną z Piaţa Palatului przerwano.
22 grudnia Ceaușescu wraz z żoną uciekli helikopterem z dachu budynku KC. Skierowali się do rezydencji wodza w Snagov, a potem do Târgoviște, gdzie finalnie zostali aresztowani przez wojsko, które zmieniło stronę, osądzeni przez naprędce stworzony trybunał wojskowy w ciągu dwóch godzin i rozstrzelani 25 grudnia 1989 roku.
Cały proces i egzekucja zostały sfilmowane i wyemitowane w telewizji rumuńskiej 27 grudnia 1989 roku, a data ta uważana jest za zakończenie rewolucji w Rumunii.
Rumunia była jedynym krajem bloku wschodniego, który podczas Jesieni Ludów krwawo obalił komunistyczną dyktaturę.

7.  Kondukt pogrzebowy żydowskich proletariuszy dokonuje symbolicznego pochówku szabatu w Moskwie, 7 listopada 1929 roku.

8. Latający jeep Piasecki PA-59 (VZ-8) „Airgeep”, 1960 rok.

W 1957 roku amerykańska armia ogłosiła konkurs na pojazd, który jako mniejszy od helikoptera i latający na niskich wysokościach miał być niewidzialny dla radarów. Do konkursu zgłosiła się m.in. firma Piasecki Aircraft założona przez Franka Piaseckiego, urodzonego w Filadelfii syna polskiego krawca, imigranta. Wyprodukowano siedem różnych wersji AirGeepa, zanim uznano go za „bezużyteczny do celów wojskowych”.

9. Anastazja, wielka księżna Rosji, najmłodsza córka cara Mikołaja II, ostatniego władcy Imperium Rosyjskiego, na zdjęciu z oficerem wojska oraz ojcem Mikołajem II podczas przerwy w grze w tenisa, 1915 rok.

10. Harry Houdini w łańcuchach przed skokiem z mostu, Boston, 30 kwietnia 1908 roku.

11. A-7760, A-7761, A-7762 – tak 28 czerwca 1944 roku naziści oznaczyli trzy siostry (od lewej do prawej) Esterę, Leę i Rywkę, kiedy przywieźli je do obozu w Oświęcimiu. Fotografia wykonana przez córkę Rywki w 1992 roku.

12. Franciszek Ferdynand Habsburg-Lotaryński d’Este, arcyksiążę Habsburg, bratanek cesarza Franciszka Józefa I, od śmierci ojca 19 maja 1896 – następca tronu Austro-Węgier, pretendent i tytularny książę Modeny od 1875, generał kawalerii cesarskiej i królewskiej Armii oraz admirał cesarskiej i królewskiej Marynarki Wojennej, generalny inspektor sił zbrojnych Monarchii Austro-Węgierskiej, pozuje do zdjęcia z głową wetkniętą w sarkofag mumii, fotografia wykonana około 1895 roku.

13. Sprowadzenie do Sztokholmu szczątków badaczy Arktyki, S.A. Andréego, Nilsa Strindberga i Knuta Frænkela, 1930 rok.

W 1897 roku rozpoczęła się, finansowana przez samego króla Szwecji Oskara II oraz Alfreda Nobla, wyprawa balonowa Salomona Augusta Andréego na biegun północny. W eskapadzie tej towarzyszyli mu jeszcze inżynier Knut Frænkel oraz fotograf Nils Strindberg. 11 lipca 1897 roku drużyna wyleciała z hangaru znajdującego się na obrzeżach archipelagu Svalbard. Po 65 godzinach lotu w niesprzyjających warunkach zapadła decyzja o przerwaniu lotu i odbyciu reszty drogi na saniach. Miejsce lądowania znajdowało się 475 km od punktu startu, 800 km od bieguna północnego i 300 km od najbliższego lądu.
Wyprawa była dobrze przygotowana do podróży po lodzie (troje sań i łódź) i miała zapasy na trzy miesiące, trzy dodatkowe składy z zapasami w północnym Svalbardzie oraz jeden na Ziemi Franciszka Józefa.
Podróżnicy postanowili udać się na wschód, w kierunku zapasów na Ziemi Franciszka Józefa, jednak po tygodniu z powodu silnych prądów morskich musieli zmienić kierunek na północny Svalbard. Po dwóch miesiącach dotarli na Białą Wyspę. Tam zmarli, mimo że zatrzymali się w dobrze zaopatrzonym obozie. Przyczyną śmierci było prawdopodobnie spożycie mięsa niedźwiedzia polarnego zarażonego pasożytem Trichinella wywołującym włośnicę.
Ostatni obóz wyprawy został odnaleziony dopiero 6 lipca 1930 roku na Białej Wyspie przez uczestników norweskiej wyprawy na statku Bratvaag. Ciało Andréego, którego zidentyfikowano po szczegółach ubioru, napotkano w głębi zamarzniętego strumienia. Następnie spod kamieni odkopano zwłoki Strinberga. Miesiąc później załoga specjalnie wynajętego statku Isbjørn odkryła szczątki ciała Frænkla. Znaleziono również notatniki, dzienniki pokładowe (doprowadzone do 2 października 1897), negatywy fotograficzne (które udało się wywołać) oraz łódź.
Pogrzeb miał uroczysty charakter, wziął w nim udział król Gustaw V. Ciała polarników skremowano i pochowano w Sztokholmie. Nie przeprowadzono sekcji zwłok.

14. Wypełniony po brzegi Stadion Olimpijski w Berlinie nazistowskim salutem pozdrawia kanclerza Adolfa Hitlera, który ogłosił otwarcie letnich igrzysk olimpijskich, 2 sierpnia 1936 roku.

15. „Ucieczka do wolności”, fotografia autorstwa Kyoichiego Sawady.

Kyoichi Sawada otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród, między innymi w 1965 roku pierwszą nagrodę w konkursie World Press Photo. Za fotografię „Ucieczka do bezpieczeństwa” obywatel Kraju Kwitnącej Wiśni otrzymał w 1966 roku Nagrodę Pulitzera w dziedzinie fotografii. Był drugim z trzech japońskich fotografów, którzy otrzymali tę nagrodę. Zginął w Kambodży w 1970 roku w wieku 34 lat.

16. Ojciec i syn Rantanen z ich psem Taru. Linia frontu w Martinsaari w Finlandii. Wojna radziecko-fińska (wojna kontynuacyjna), 7 sierpnia 1941 roku.

17. Dziewczyna i jeżozwierz w ogrodzie zoologicznym w Londynie, 1953 rok.

18. Nikita Chruszczow z oficjalną wizytą we Francji, 1960 rok.

19. Amerykański kompozytor, pianista i dyrygent Leonard Bernstein i jego córka w stanie błogosławionym porównują brzuchy, Nowy Jork, 1986 rok.

20. Wilhelm „Willi” Hubner, 16-letni goniec z Fuhrer Grenadier Division, jako jeden z najmłodszych Hitlerjugend w historii otrzymał Krzyż Żelazny 2 klasy. Odznaczenie za zasługi w trakcie odbijania miasta Lubań odebrał 20 kwietnia 1945 roku.

21. Walt Disney na kilka dni przed opuszczeniem Francji, gdzie podczas I wojny światowej miał służyć w armii amerykańskiej jako kierowca ambulansu.

W połowie 1918 roku niespełna siedemnastoletni Walter Elias Disney próbował zaciągnąć się do armii amerykańskiej walczącej w Europie. Jego kandydaturę odrzucono ze względu na zbyt młody wiek. Walt sfałszował własny akt urodzenia i we wrześniu przystąpił do organizacji Czerwonego Krzyża w charakterze kierowcy ambulansu.
Został wysłany do Francji, ale przybył tam już po 11 listopada 1918 roku, a więc kiedy podpisany został rozejm Niemiec z państwami ententy w wagonie kolejowym w Compiègne.
Podczas pobytu we Francji na boku swojego ambulansu młody Disney tworzył pierwsze szkice animowanych postaci, a niektóre jego prace opublikowano w żołnierskiej gazetce Stars and Stripes.
Disney wrócił do Kansas w październiku 1919 roku i podjął pracę jako artysta-czeladnik w Pesmen-Rubin Commercial Art Studio.

22. Dzieci pracujące w fabryce bawełny, Lancaster, USA, 1907 rok.

23. Mieszkanki Nowego Jorku ustawiły się w kolejce, by po raz pierwszy w historii oddać głos podczas wyborów, 1920 rok.

Udział w wyborach zapewniało kobietom wprowadzenie 19. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która weszła w życie 18 sierpnia 1920 roku.
Poprawka ta została pierwotnie zgłoszona przez sufrażystki w 1878 roku, ale dopiero w 1920 została przyjęta przez Kongres Stanów Zjednoczonych, po zaakceptowaniu jej przez 36 z 48 stanów.
Jej pełna treść brzmi:

Obywatele Stanów Zjednoczonych nie mogą być pozbawieni prawa wyborczego ani też prawo to nie może być ograniczone przez Stany Zjednoczone ani przez żaden stan z powodu płci. Kongres będzie miał prawo wprowadzenia tego artykułu w życie drogą właściwego ustawodawstwa.

19. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych

W praktyce oznaczało to, że kobiety uzyskały pełne prawo do głosowania, ale nie uregulowało spraw związanych z podziałami rasowymi i w wielu stanach Afroamerykanki uzyskały swobodny dostęp do lokali wyborczych dopiero wiele lat później.

24. Wyścig, w którym punktem startowym było przebicie dna beczki własną głową, USA, 1905 rok.

25. #11. Robert Henry Lawrence Jr., pierwszy czarnoskóry amerykański astronauta, zdjęcie wykonano 30 czerwca 1967 roku.

Robert Lawrence był wybitnym młodym pilotem i w czerwcu 1967 roku został wybrany przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych do programu MOL, Manned Orbiting Laboratory (Załogowe Laboratorium Orbitujące) – niezrealizowanego projektu amerykańskiej wojskowej stacji kosmicznej, części programu załogowych lotów kosmicznych. Tym samym Robert został pierwszym czarnoskórym astronautą.
Nigdy nie dane mu było nawet postawić stopy wewnątrz jakiegokolwiek pojazdu kosmicznego, ponieważ 8 grudnia 1967 roku zginął w wypadku lotniczym.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.