Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Dwaj studenci, Trey Parker i Matt Stone, tworzą pierwszy odcinek kreskówki „South Park”, 1997 rok.

2. Konkursowy artykuł w japońskiej gazecie: „Kto zabije pierwszych 100 Chińczyków mieczem”. Grudzień 1937 r.

3. Tupac Shakur w ramionach swojej matki Afeni Shakur, ok. 1971 roku.

4. Testowanie kasków do futbolu amerykańskiego. (1912)

5. Budowa pomnika Chrystusa Zbawiciela na szczycie 700-metrowej góry Corcovado w lesie Tijuca w Rio de Janeiro, Brazylia, 1931 r.

38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii. Statua jest jednym z symboli Rio oraz imponującym i charakterystycznym obiektem w tym mieście.

W 1921 r. rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości Brazylii. Rozważano kilka projektów, między innymi gigantyczny krzyż czy postać Boga z kulą ziemską w dłoni. Ostatecznie wybrano pomysł Hektora da Silvy, którego olbrzymia statua Chrystusa z rozpostartymi ramionami obejmującymi zarówno miasto jak i witająca przybywających gości od morza spodobała się najbardziej. Pieniądze zebrano w kościołach całej Brazylii. Sam pomnik został zaprojektowany przez francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia Paula Landowskiego.

Autorem głowy posągu jest rumuński rzeźbiarz Gheorghe Leonida. Odkryto to pod koniec XX wieku dzięki rozmowom z rumuńskimi emigrantami w Brazylii, a potwierdził profesor Atico da Mota w pracy Brasilia e Romenia Pontes Culturais. Informacje te potwierdzili również potomkowie siostry rzeźbiarza.

Rzeźbę zbudowano we Francji i przewieziono do Rio de Janeiro, a przed umieszczeniem na szczycie wzgórza obłożono steatytem. Odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 r. Dokonał tego projektant oświetlenia pomnika Guglielmo Marconi, który włączył je z jachtu przycumowanego w porcie we włoskiej Genui. Uroczystość tę powtarzano jeszcze dwa razy. Za drugim razem gdy zainstalowano nowe oświetlenie, włączenia dokonał papież Paweł VI, a za trzecim z okazji 50. rocznicy budowy 12 października 1981 uświetnił włączeniem papież Jan Paweł II. W 1980 roku, przed pielgrzymką do Rio papieża Jana Pawła II, umyto figurę Chrystusa.

Statua mierzy 30 metrów wysokości i jest postawiona na 8-metrowym cokole. Głowa ma 3,5 metra wysokości, a odległość między końcami palców rąk wynosi 28 metrów.

Do pomnika można dotrzeć drogą lub kolejką zębatą. Ze stacji kolejki do punktu obserwacyjnego u stóp pomnika można dojść schodami o 222 stopniach, dojechać windą lub schodami ruchomymi.

7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata, jednak UNESCO jednoznacznie zdystansowała się od tego projektu, oświadczając iż „Lista siedmiu nowych cudów świata będzie tworem prywatnej inicjatywy, który w żaden istotny i trwały sposób nie wpłynie na zachowanie wybranych obiektów”. Kontrowersje może także wzbudzać fakt mobilizowania w wielu krajach do głosowania swoich mieszkańców.

6. Smugi nad Londynem po walce w powietrzu między brytyjskim RAF i niemieckimi pilotami Luftwaffe, 1940 r.

Kampania powietrzna głównie nad południową i centralną Anglią, toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF-em w czasie drugiej wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Była to pierwsza kampania toczona wyłącznie za pomocą lotnictwa.

Przedział czasowy bitwy od 10 lipca do 31 października wprowadzili historycy brytyjscy; odnosi się on do okresu najintensywniejszych nalotów, odbywających się w trakcie dnia. Historycy niemieccy częściej używają zaś przedziału czasowego od sierpnia 1940 do maja 1941 roku (wówczas Niemcy wycofali swoje jednostki lotnicze z tych rejonów i przerzucili je na wschód, włączając je do planu „Barbarossa”).

7.  Radosna delegacja młodzieży z Belgii fotografuje się w miejscu rozstrzelania carskiej rodziny, 1927 rok.

8. Bunkier Hitlera tuż przed rozbiórką w lipcu 1947 r.

9. Titanic na dnie Atlantyku, zdjęcie z archiwum czasopisma National Geographic, 1991 r.

10.  Niedoręczone paczki świąteczne. Adresat został zabity lub zaginął. Nowy Jork, USA, 1944 r.

11. Żołnierze Armii Czerwonej wynoszą wartościowe przedmioty z Monasteru Simonowskiego. Moskwa, 1923 r.

12. Walentina Tereszkowa podczas przymiarki skafandra kosmicznego, 1963 r.

13. Japońscy piloci studiują plan Pearl Harbor. Następnego ranka dokonają ataku lotniczego na amerykańską bazę. 6 grudnia 1941 r.

14. Mongołka skazana na śmierć głodową za cudzołóstwo, 1913.

15. Autochromatyczne zdjęcie strażników i więźnia w więzieniu Urga, Mongolia, 25 lipca 1913 r. Fot: Albert Kahn.

16. Występ północnokoreańskich uczniów przed sekretarzem generalnym ONZ Kurtem Waldheimem. Korea Północna, Phenian, 4 maja 1979 r.

17. Żywa reklama na ulicach Hamburga, 1950 r.

18. Mahatma Gandhi i ostatni wicekról Indii Louis Mountbatten przed proklamowaniem niepodległości Indii, 1947 r.

19. Mieszkańcy Ukrainy domagają się informacji o rzeczywistej skali i skutkach awarii w Czarnobylu, 31 maja 1989 r.

20. Żołnierze tzw. Frontu Ludowego strzelają do posągu Chrystusa. Wojna domowa w Hiszpanii, 1936 r.

21.  Brytyjscy marynarze w barze „Suiza” na Gibraltarze oglądają występ hiszpańskiej tancerki, 5 sierpnia 1954 roku.

22. Słowacki seryjny morderca pochodzenia romskiego, Ondrej Rigo, na sali sądowej, lata 90. XX w.

Rigo, zwany również „skarpetkowym zabójcą”, zabił 9 osób. Mordował w Monachium, Amsterdamie i Bratysławie. Odsiedział już 25 lat i wkrótce będzie mógł się starać o przedterminowe zwolnienie.

23. Sierżant policji w Hamburgu Ernst Müller i jego pies jadą do wezwania. Niemcy, 1955 r.

24. Eminem, 1984 r.

25. Zabójstwo francuskiego prezydenta Paula Doumera dokonane przez rosyjskiego imigranta Pawła Gorgulowa. Paryż, 1932 r.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.