Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Mafioso Angelo Bruno, postrzelony w głowę z pistoletu, Filadelfia, 1980 r.

2. Tramwaj w zniszczonej Hiroszimie, wrzesień 1945 r.

3. Parada na Placu Czerwonym, 7 listopada 1927 r.

Plac jest jeszcze niewybrukowany. Bruk pojawi się w 1930 roku, kiedy to drewniane mauzoleum zostanie zastąpione granitowym.

4. Ofiary NKWD, miasto Drohobycz, obwód lwowski. Szczątki znaleziono w lipcu 1991 roku pod murami instytutu pedagogicznego. Są tu również czaszki dzieci.

5.  Fińscy żołnierze wysyłają pojmanego czerwonoarmistę, by przekonał do poddania się swego dowódcę, który zabarykadował się w ziemiance, 1941 r.

6. Notatka 27-letniego Dmitrija Kolesnikowa, kapitana-dowódcy jednej z sekcji okrętu podwodnego „Kursk”. Był jednym z 23 marynarzy, którzy przeżyli eksplozję na okręcie.

5:45. Za ciemno tu, żeby pisać – ale spróbuję po omacku. Nie ma już raczej szans. Jakieś 10-20 procent. Miejmy nadzieję, że chociaż ktoś to przeczyta. Oto listy obsady przedziałów, (ludzi) którzy znajdują się w dziewiątym i będą próbowali wyjść. Pozdrowienia dla wszystkich, nie wolno rozpaczać. Kolesnikow.

7. Biblia, która uratowała życie szeregowca na froncie I wojnie światowej, 1915.

8. Zjadł w dwa lata cały samolot

Michel Lotito słynął ze zjadania materiałów, które są nie do przełknięcia dla innych śmiertelników. Szkło, metal, a nawet całe żarówki dla Michela była to bułka z masłem. W latach 90tych ten niezwykły wybryk natury rozpoczął trwającą prawie dwa lata konsumpcję Cessny 150. Normalne przetrwanie kawałków całego samolotu Michel zawdzięczał niezwykle mocnym zębom i grubej wyściółce żołądka.

Mężczyzna zmarł 2007 roku…

9. Wynalazek z lat 60. XX wieku. Maska telefoniczna przeznaczona dla osób, które kochały długie rozmowy a bały się, że rączka spuchnie od trzymania słuchawki

10. Zdjęcie poległego żołnierza podczas Bitwy nad Sommą. (1916)

11. Stolik carycy Katarzyny II Wielkiej (1729-1796) Zachowało się tylko zdjęcie, los stolika jest nieznany, prawdopodobnie został zniszczony po II wojnie światowej.

12. Mężczyzna z fryzurą nazywaną Amasunzu, która była symbolem statusu społecznego. Rwanda, Afryka Wschodnia, 1923.

13. Pacjentka szpitala psychiatrycznego w izolatce, Francja (1900)

14. Polowanie na geparda, równiny Serengeti w Tanzanii, 1973 r.

15. Lennart Nilsson i jego zdjęcie za pomocą endoskopu

W 1957 roku Lennart Nilsson zaczął wykonywać zdjęcia za pomocą endoskopu, używanego w medycynie do oglądania wewnętrznych ścian narządów. Kiedy fotograf przedstawił wyniki swojej pracy kilka lat później, w redakcji magazynu LIFE zażądano świadków, którzy mieli potwierdzić autentyczność fotografii. W końcu redakcja magazynu LIFE została przekonana i zdjęcie pojawiło się na okładce w 1965 roku, zapowiadając 16 stronicowy materiał, który zrobił furorę. Szwedzki fotograf jest pionierem fotografii medycznej, jako pierwszy udokumentował wszystkie etapu rozwoju płodu ludzkiego.

Lennart Nilsson urodził się w szwedzkim mieście Strangnas w sierpniu 1922 roku. Pochodząc z rodziny o tradycjach fotograficznych, zaczął robić zdjęcia już w wieku 12 lat. Rozpoczął od makrofotografii, poprzez fotoreportaż w latach 40-tych, do lat 50- tych, kiedy to zajmował się już przede wszystkim zdjęciami endoskopowymi.

16. Pancerz kuloodporny (1917)

Na początku XX wieku armie na całym świecie zaczęły szukać nowych sposobów ochrony żołnierzy przed pociskami. Zanim zaczęto produkować kamizelki kuloodporne, powstało wiele “pancerzy osobistych”, przypominających dosłownie średniowieczne zbroje. Jednym z bardziej oryginalnych projektów był amerykański Brewster Body Shield.

Pancerz zaprojektował inżynier Guy Otis Brewster na zamówienie amerykańskiej armii w 1917 roku. Składał się z hełmu i płyty pancernej z przodu (napierśnika). Całość wykonana była z stali chromoniklowej i ważyła 18 kg. Hełm opierał się na ramionach i dodatkowo był przypięty skórzanymi pasami do napierśnika. W razie potrzeby istniała możliwość zasłonięcia oczu specjalnymi nakładkami.

Napierśnik wykonany z jednolitej płyty stalowej, zagiętej, aby dopasować ją w miarę do ciała chronił przed pociskami kalibru .30-06 Springfield, wystrzelonymi z prędkością 820-900 m/s. W warunkach bojowych chroniłby więc przed większość ówczesnych pocisków karabinowych.

Mimo licznych testów i wyprodukowania przynajmniej kilkudziesięciu pancerzy, Brewster Body Shield nie wszedł na wyposażenie amerykańskich żołnierzy. Główną wadą była wysoka masa całego stroju oraz znaczące ograniczenie swobody ruchu, które w warunkach bojowych praktycznie całkowicie uniemożliwiało poruszanie się w terenie.

Amerykański wynalazek nie był jedynym tego typu rozwiązaniem. Również w innych krajach projektowano pancerze osobiste, wykonane z stalowych płyt. Największymi użytkownikami tego typu strojów byli Niemcy, ale w ich przypadku pancerz najczęściej ograniczał się do napierśnika i ewentualnie maski połączonej z standardowym hełmem.

17. Karetka rowerowa wykorzystywana w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.

18. Fotel dla niebezpiecznych pacjentów holenderskiego szpitala psychiatrycznego (1938)

19. Lew Nikołajewicz Tołstoj (1897)

Był rosyjskim powieściopisarzem, dramaturgiem, krytykiem literackim, myślicielem i pedagogiem. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej. Klasyk literatury rosyjskiej i światowej.

Uchodził za najwyższy autorytet moralny w Rosji na przełomie XIX-XX w. Jego idee „nieprzeciwstawiania się złu przemocą” miały znaczący wpływ na poglądy Mahatmy Gandhiego i Martina Luthera Kinga. Ponadto twórca koncepcji samodoskonalenia moralnego jednostki oraz programowego antyestetyzmu i postulowania sztuki moralistycznej. Pod wpływem jego religijnych i moralnych idei powstała nowa doktryna społeczno-religijna: tołstoizm.

20. Strażnicy obozowi w obozie koncentracyjnym Buchenwald, którzy zostali schwytani i pobici przez więźniów w dniu jego wyzwolenia, kwiecień 1945 r.

21. Słup graniczny na granicy Korony Polskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus Książęcych

Fotografia słupa granicznego pochodzi prawdopodobnie z lat 1904-1914. Za słupem widoczny fragment rzeki Ełk.

Słup graniczny pod Prostkami postawiono w 1545 r. na styku trzech granic: Korony Polskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus. Jest on jednym z najstarszych tego typu zabytków w Polsce.Wysoki na około sześć metrów słup to unikat nie tylko w skali krajowej. Pomnik tworzy murowana z cegły kolumna o podstawie kwadratu, otynkowana na biało, zwieńczona daszkiem z czerwonej dachówki. Obiekt ten stoi na wybrukowanym podłożu. Na wschodniej ścianie słupa tablica z czarnego marmuru upamiętnia ustalenie na tych terenach granicy trzech spierających się ze sobą przez kilka wieków sąsiadów. Na tablicy wyryty został łaciński napis, który w polskim przekładzie Antoniego Wiśniewskiego brzmi: „Kiedy Zygmunt August sprawował rządy w państwie ojca a (jednocześnie) margrabia Albert I panował, ów nad Jagiełły dwojga imion starodawnymi grodami, ten nad krajem Prusów w pokoju piastował władzę, wzniesiony został ten słup, który miał oznaczać linię graniczną kraju oraz rozgraniczać tereny obu władców roku 1545 miesiąca sierpnia.” Nad tablicą umieszczono herby Litwy (Pogoń) i Prus Książęcych (wizerunek brandenburskiego orła z koroną na szyi i literą S na piersiach, co oznaczało zależność lenną). Tablica z oryginalnym napisem i herbami została zdjęta przez Niemców i przewieziona do muzeum pruskiego w Królewcu; na słupie umieszczone są kopie wykonane z piaskowca w roku 1907.

Słup graniczny stoi do dnia dzisiejszego.

21. Niemiecki żołnierz siedzi przy płonącym Reichstagu w Berlinie po klęsce w bitwie o Berlin. Kwiecień 1945 r.

22. Przyrząd do chwytania psów, lata 30. XX wieku

23. Jak się golić to tylko siekierą (1940)

24. Młoda Angela Merkel i jej pierwszy mąż, Ulrich Merkel (1975)

25. Prezydent Rosji, Borys Jelcyn tańczy na scenie podczas koncertu rockowego w Rostowie nad Donem. 10 czerwca 1996 r.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.