Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Śmierć Pablo Escobara

2 grudnia 1993 roku dzięki pomocy amerykańskiego sprzętu nasłuchowego udaje się zlokalizować kryjówkę najbardziej poszukiwanego Kolumbijczyka świata. Escobar próbuje uciec dachem, jednak szybko zostaje otoczony i zlikwidowany. Najczęściej przyjmuje się, że zginął on z rąk kolumbijskich żołnierzy i policjantów, jednak jego rodzina twierdzi, że w ostatniej chwili zdecydował się popełnić samobójstwo. Tuż po całej akcji zostało zrobione słynne zdjęcie, na którym amerykańscy i kolumbijscy łowcy chwalą się swą zdobyczną zwierzyną. W większej części kraju mieszkańcy odczuli ulgę, iż oto kończył się czas terroru. Dzień jego śmierci ewidentnie pokazał, jak łatwa jest droga od playboya i miliardera do opuszczonego przez wszystkich i zapędzonego w kozi róg straceńca. 

2. Omayra Sánchez (1985)

13 listopada 1985 roku nastąpiła potężna erupcja Navado del Ruiz. Pokrywa lodowcowa wulkanu błyskawicznie zamieniła się w ogromną falę lawin błotnych, które z wielką prędkością runęły na pobliskie miejscowości. Fala błota dotarła nawet na odległość 100 kilometrów od wulkanu, a w niektórych miejscach jej pokrywa sięgała 50 metrów.
W wyniku kataklizmu śmierć poniosło 28700 osób. Największe straty zanotowano w mieście Armero, w którym zginęło przeszło 21 tysięcy mieszkańców. Erupcję Navado del Ruiz uznaje się za jedną z największych katastrof związanych z erupcją wulkanu w XX wieku.

Zniszczenia były tak potworne, iż niektóre miejsca zostały praktycznie całkowicie odcięte od świata. Wielu Kolumbijczyków zmarło w nadziei nadejścia oczekiwanej pomocy. Jedną z ofiar kataklizmu była Omayra Sánchez. Jej zdjęcie stało się symbolem tragedii tysięcy ofiar.
Omayra w wyniku lawiny została uwięziona po szyję w wodzie. Konstrukcja budynku przygniotła jej nogę, uniemożliwiając jakiekolwiek próby oswobodzenia dziewczynki. Przez 60 godzin dziewczynka walczyła o życie, wciąż mając nadzieję, że zostanie uratowana. Ratownicy wraz z Czerwonym Krzyżem kilkukrotnie apelowali do władz o możliwość wypompowania wody i udzielenia większej pomocy uwiezionej. W końcu dali za wygraną i pozostali przy Omayri, pocieszając ją w ostatnich chwilach życia. Dziewczynka z każdą chwilą traciła swe siły, aż w końcu zmarła w wyniku gangreny oraz hipotermii.

3. Zabójstwo Branko Jungicia

Branko Jungić był to Serbem osadzonym w 1942 roku w sławetnym obozie nazywanym „bałkańskim Auschwitz”. Tam ustasze zmusili go do wielogodzinnego klęczenia i zadeklarowania przejścia z prawosławia na katolicyzm. Gdy ten odmówił, ci pozbawili go życia. Na zdjęciu widać go opartego o ziemię tuż przed tym, jak Chorwaci ucięli mu głowę widoczną piłą do drewna. Wszelki dalszy komentarz jest tu zbędny. 
Niecałe 50 lat po tych wydarzeniach, na Bałkanach doszło do kolejnych czystek etnicznych, którym tym razem przewodzili Serbowie. Można powiedzieć, że historia po raz kolejny zatoczyła koło. Oby ostatni. 

4. Sarajewo (1995) fot. Piotr Andrews

Tocząca się w latach 1992-1995 wojna domowa w Bośni i Hercegowinie to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w powojennej historii Europy. 5 kwietnia 1992 roku rozpoczęło się oblężenie Sarajewa i dzień ten obecnie jest uważany za początek wojny na Bałkanach, w której to śmierć poniosło ponad 100 tysięcy ludzi. Oblężenie Sarajewa uznane zostało za najdłuższe i najbardziej krwawe tego typu wydarzenie na naszym kontynencie po II wojnie światowej. Trwało ono od 5 kwietnia 1992 roku do 29 lutego 1996 roku. W tym okresie w jego wyniku śmierć poniosło ponad 10 tysięcy osób, w tym ponad 1.5 tysiąca dzieci. Rannych zostało z kolei blisko 56 tysięcy osób. Według raportów na miasto dziennie spadało ponad 300 pocisków. W rekordowym dniu było ono ostrzeliwane aż 3777 razy. 

5. Śmierć w nowojorskim metrze (2012)

Sytuacja wydarzyła się w nowojorskim metrze w grudniu 2012 roku. 58-letni Ki Su Han według podanych później informacji został zepchnięty na tory metra przez chorego psychicznie mężczyznę. Choć od czasu tego zdarzenia do nadjechania pociągu minęło trochę czasu, to jednak nikt nie pomógł mężczyźnie i ten zginął pod kołami maszyny. Co więcej, cała dramatyczna chwila została uwieczniona przez fotografa, którego postępowanie wywołało prawdziwą burzę w mediach. 

Umar Abbas, autor tego zdjęcia, na co dzień współpracował jako wolny strzelec z New York Postem. Jak zapewne kierownictwo gazety mogło się spodziewać, publikacja tego obrazu wywołała falę negatywnych komentarzy. Zastanawiano się nad tym, dlaczego fotograf nie pomógł mężczyźnie. Choć cała fala krytyki wylała się na niego, to jednak nie można także nie zauważyć, że nikt z pasażeów oczekujacych na stacji, również nie pomógł mężczyźnie. 

Sam Abbas potem tłumaczył się ze swego zdjęcia w ten sposób, że wykonując ujęcia, chciał za pomocą lampy błyskowej ostrzec motorniczego. Bronił się także tym, że znajdował się zbyt daleko od mężczyzny, by mógł mu pomóc. Według niego cała sytuacja wydarzyła się niezwykle szybko. Niestety mnie samego takie tłumaczenia nie przekonują. Dla wielu z nas rzeczą naturalną, instynktowną jest rzucenie się na ratunek drugiej osobie w takiej sytuacji. Z drugiej jednak strony, czy owe zdjęcie nie jest dowodem na coraz powszechniej panującą znieczulicę we współczesnym społeczeństwie, zwłaszcza wielkomiejskim?

6.  „Bloody Saturday” (1937)

II wojna światowa na trwałe zapisała się w naszej historii. Niestety w większości przypadków zapominamy o tym, że część globalnego konfliktu obejmowała również wojnę japońsko-chińską. Żołnierze japońscy często swym okrucieństwem i bestialstwem przewyższali hitlerowskich oprawców, a łączna liczba cywilnych ofiar po stronie Chin sięgnęła kilkunastu milionów osób. Jednym z przykładów tragicznej wojny jest zdjęcie „Bloody Saturday” autorstwa H.S. Wonga.

W roku 1937 Cesarstwo Japonii dokonało dalszej inwazji na terytorium Chin. Rozgorzały wtedy walki, których koniec nastał dopiero w roku 1945. Jednym z ważniejszych wydarzeń w czasie wojny były toczone zmagania o Szanghaj. Zbliżające się do miasta japońskie wojska rozpoczęły stopniowe, a następnie gwałtowne bombardowania z powietrza, które zbierały krwawe żniwo. 28 sierpnia dokonały one nalotu na stację kolejową. 

H.S. “Newsreel” Wong był reporterem pracującym dla the Hearst Metrotone News. Tego dnia w przeciwieństwie do większości dziennikarzy i reporterów zdecydował się pozostać w mieście. Po godzinie 16, japońskie bombowce zniszczyły południowy dworzec kolejowy, który był zatłoczony przez uchodźców wojennych. Wong czym prędzej wyruszył samochodem na miejsce zdarzenia. Na miejscu zastał prawdziwy obraz zniszczenia przesiąknięty zapachem śmierci.

Reporter nigdy nie dowiedział się, jak nazywało się poparzone i ranne dziecko, czy był to chłopiec, czy dziewczynka, a także, co się dalej z nim stało (łączna liczba ofiar nalotu to kilkuset zabitych i tylu samo rannych). 

Materiał filmowy wraz ze zdjęciami szybko dotarł do wielu miejsc na całym świecie. Szacuje się, że w owym czasie ponad 130 milionów osób miało z nim styczność. Wywołał on oburzenie i protesty (niestety krótkotrwałe) przeciw japońskiej agresji. Sami Japończycy ogłosili, że materiały były sfabrykowane, jednocześnie wyznaczając 50 tysięcy $ nagrody za głowę Wonga. Reporter działając pod brytyjską ochroną, nadal dokumentował toczącą się wojnę, jednak ze względu na pogróżki i rosnące niebezpieczeństwo zdecydował się na ucieczkę wraz z rodziną do Hong Kongu. 
Niestety do dnia dzisiejszego nie wiadomo, kim było uwiecznione na zdjęciu dziecko, a także, jakie były jego dalsze losy. Jedyną poszlaką jest obraz innego reportera ukazujący je w czasie udzielania pierwszej pomocy. 

7. Cesarz Selassie w Paryżu pod Łukiem Triumfalnym, 1924 rok. Etiopski przywódca odbył wówczas wiele podróży po Europie, aby zyskać poparcie wielkich ówczesnego świata w dążeniach Etiopii do uzyskania dostępu do morza.

8. Zmiana warty radzieckiej na amerykańską w więzieniu dla zbrodniarzy wojennych, Spandau, Berlin Zachodni, 1950 r.

9. Egzekucja więźnia poprzez rozstrzelanie z armaty, Iran, około 1892 roku.

Skazańca przywiązywano do działa, z którego następnie oddawano strzał. Sposób ten stosowano między innymi w Iranie oraz Indiach w czasach panowania Wielkich Mogołów. Znany jest również co najmniej jeden przypadek takiej egzekucji polskich jeńców wojennych przez Armię Czerwoną w 1939 roku.

10.  Pierwszy wyścig Grand Prix Francji, 1906 rok.

11. Kobieta w swoim zbombardowanym mieszkaniu, do którego powróciła po zakończeniu wojny, Berlin, 1945 rok.

12.  Mężczyzna trzymający transparent z napisem: „Pilnie poszukiwane: mocny sznur, żebym mógł się powiesić albo nieumeblowane mieszkanie dla mojej żony, nienarodzonego dziecka i dla mnie”, czasy Wielkiego Kryzysu, USA, 1930 rok.

13.  Królowa Elżbieta II podczas II wojny światowej, 1945 rok.

W pierwszych miesiącach 1945 roku, gdy wojna miała się już ku końcowi, 19-letniej księżniczce Elżbiecie Aleksandrze Marii udało się przekonać ojca, króla Jerzego VI, aby pozwolił jej wstąpić do kobiecej służby wojskowej. Przyszła królowa-rekordzistka wstąpiła do Women’s Auxiliary Territorial Service (Kobieca Pomocnicza Służba Terytorialna) z numerem 230873, w stopniu podporucznika. Ukończyła szkolenie na kierowcę i mechanika, uzyskując ostatecznie stopień kapitana. Podczas obchodów Dnia Zwycięstwa w Londynie 8 maja 1945 Elżbieta stojąca na balkonie pałacu Buckingham, ubrana w mundur swojej służby, została nagrodzona gromkimi oklaskami mieszkańców Wielkiej Brytanii.

14. Irańskie kobiety na meczu piłki nożnej po raz pierwszy od 1981 r., 10 października 2019 r.

15. Uroczysta parada na ulicach Hiroszimy, poświęcona drugiej rocznicy bombardowań atomowych. 6 sierpnia 1947 r.

16.  Ricardo Clement (alias Adolf Eichmann), Argentyna, lata 50. XX wieku.

11 maja 1960 r., Eichmann został porwany z ulicy przez grupę izraelskich agentów.
Agenci przetrzymywali Eichmanna przez osiem dni w specjalnie przygotowanym miejscu. Odurzonego narkotykami Eichmanna przewieziono następnie do Izraela jako chorego członka załogi samolotu El Al, który przyleciał do Buenos Aires z okazji 150. rocznicy niepodległości Argentyny.
Eichmann został powieszony w nocy z 31 maja na 1 czerwca 1962 r. w więzieniu Ramla.

17. Aktorzy, którzy udźwiękowili Flintstonów: Alan Reed jako Fred Flintstone, Jean Vander Pyl jako Wilma Flintstone, Bea Benaderet jako Betty Rubble i Mel Blanc jako Barney Rubble, 1960 r.

18. Widok z samolotu na cmentarz, na którym pochowano poległych podczas bitwy o Iwo Jimę amerykańskich żołnierzy z 3 i 4 Dywizji Piechoty Morskiej. Japonia, 1945 r.

19. Misja Apollo 9 – David Scott sprawdza skafander przed ekspedycją księżycową. Zdjęcie zostało zrobione z włazu zadokowanego satelity przez Rusty’ego Schweickarta w marcu 1969 roku.

20. Parada wojskowa w Dniu Armii Tajwanu, 1951 r. Fot. Howard Sochurek

21. Asaro Mudmen, papuascy wojownicy w glinianych maskach, Papua-Nowa Gwinea, lata 70. XX wieku.

22. 18-letni Jean-Claude Van Damme, 1978 r.

23. Afgańscy strażacy niosą ciało dziewczynki, która zginęła w wyniku potężnej eksplozji w centrum Kabulu, 14 maja 1988 roku.

24. Dziewczęta zdobią portret Hitlera na Boże Narodzenie. Rzesza Niemiecka, 1937 r.

25. Ulica w Dzielnicy Łacińskiej po nocnych starciach między studentami a policją. Paryż, Francja, maj 1968 r.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.