Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Kandydatki do tytułu Miss Polonia 1987.

2.  Finał turnieju tenisowego Wimbledon, 7 lipca 1996 rok.

23-letnia Melissa Johnson mija tenisistów Richarda Krajicka i MaliVai’a Washingtona. Po wygranym w trzech setach meczu Krajicek powiedział, że bieganie Melissy zainspirowało go do lepszej gry i w rezultacie odmniósł sukces. Z kolei Washington, dla którego był to pierwszy i jedyny finał w turnieju wielkoszlemowym przypisał swoją porażkę temu, że wszystkie jego myśli były zajęte nie meczem, a biegnącą dziewczyną.

3. Grupowe zdjęcie załogi brytyjskiego krążownika HMS Hood. Po operacji przeciwko pancernikowi Bismarck w maju 1941 roku, z 1421 osób przeżyją zaledwie 3.

23 maja wieczorem płynące przez Cieśninę Duńską „Bismarck” i „Prinz Eugen” zostały wykryte przez patrolujący tam ciężki krążownik „Suffolk”, do którego w nocy dołączył drugi krążownik, „Norfolk”. Ruszyły one za niemieckimi okrętami, utrzymując kontakt radarowy i wzrokowy. Na wieść o wykryciu odległego o około 300 mil morskich przeciwnika, admirał Holland na „Hoodzie” nakazał swemu zespołowi zwiększenie prędkości i obranie kursu spotkaniowego.
Do starcia doszło wczesnym rankiem 24 maja.Pierwszy zaatakował Hood i skierował swoje działa w kierunku okrętu Prinz Eugen. Z kolei obie niemieckie jednostki skoncentorwały ostrzał właśnie na HMS Hood.
Pociski z piątej salwy „Bismarcka”, oddanej z odległości 15 – 18 tysięcy metrów, trafiły brytyjski krążownik liniowy w okolice masztu głównego na prawej burcie. Uderzenie to wywołało gwałtowną eksplozję, w rejonie pomiędzy masztem a tylnym kominem, która całkowicie zniszczyła część rufową okrętu. Po dalszych trzech minutach pod wodą znalazła się także część dziobowa.

Z 1421 osób przebywających na pokładzie zginęło według różnych szacunków 1415, 1416 lub 1418 marynarzy. Wśród nich było czterech polskich podchorążych, odbywających staż na „Hoodzie”: Kazimierz Żurek, Leon Trzebiatowski-Żmuda, Kazimierz Szymalski oraz Stanisław Czerny.

4. Wzburzeni mieszkańcy wyzwolonego z rąk hitlerowców miasta Gemenos we Francji golą głowę kobiecie, która wykazywała się lojalnością wobec okupanta, 31 sierpnia 1944 roku.

5. Plac Świętego Marka, Wenecja, Cesarstwo Austrii, ok. 1860 roku.

6. Egzekucja zakładniczek w Celje (Jugosławia), 22 lipca 1942 r.

Kobiety zostały rozstrzelane w odwecie za działania partyzantów. Tego dnia w mieście
stracono 34 osoby. W sumie zginęło 375 zakładników. Rozstrzeliwali ich zwykli żołnierze Wehrmachtu.

7.  Marsz protestacyjny przeciwko lokalnej bazie lotniczej (zbytni hałas). Hunsrück, Niemcy, 11 lipca 1969 r. Fot. Michael Ruetz

8. Senator Edward Kennedy i jego żona Joan wracają z pogrzebu Mary Joe Kopechne. Na szyi senatora widać kołnierz ortopedyczny. 22 lipca 1969 r.

Wieczorem 18 lipca 1969 roku, w pobliżu wyspy Chappaquiddick, samochód senatora zjechał do wody z drewnianego mostu, który nie miał ogrodzenia ani oświetlenia. Razem z Edwardem w samochodzie była dwudziestoośmioletnia Mary Joe Kopechne. On wypłynął, ona nie. Polityk zgłosił się na policję dopiero następnego dnia rano, po tym jak się… wyspał.
Ciało Marii już było odnalezione i wyciągnięte z wody.

9. Elizabeth Black z misji Czerwonego Krzyża maluje węglem portret każdego żołnierza i następnie portrety te wysłane zostaną ich krewnym, Anglia, 1944 r.

10. Nowy Jork, 1944 r. Fot. Andreas Feininger

11.  Seryjny morderca John Wayne Gacy w wieku trzech lat. Zdjęcie wykonane około 1945 roku.

12. Atomowy okręt podwodny K-278 „Komsomolec”, który zatonął w rezultacie pożaru na Morzu Norweskim 7 kwietnia 1989 roku. Z 69 członków załogi ocalało tylko 27.

13.  „Król westernów” John Wayne, 1930 r.

14. Richard James, autor zabawki slinky, bawi się ze swoim synem Thomasem w Filadelfii w 1945 roku.

15. Ren Zhengfei, 11-letni przyszły założyciel Huawei, ze swoją matką i 6 młodszego rodzeństwa. Chińska prowincja Kuejczou, 1955 r.

16.  Dzwony buddyjskich świątyń miasta Kanazawa (Japonia), zebrane dla przetopienia na potrzeby wojskowe, 1942 r.

17. Prezydent George Bush spogląda z okna helikoptera na Kapitol, opuszczając inaugurację Clintona w 1992 roku.

18. Generał Gaishi Nagaoka, wówczas posiadacz drugich najdłuższych wąsów na świecie, w towarzystwie gejsz. Japonia, 1930 r.

19. Louis de Funes w młodości.

20.  Obóz partyzancki Nowej Armii Ludowej w górach Filipin, 1986 r.

21. Diego Maradona pokazuje Fidelowi Castro tatuaż z jego wizerunkiem, 2001 r.

22. Awaria samochodu teamu wyścigowego Ku Klux Klanu, Kansas, 1920 r.

23. Amerykański samolot szturmowy A-1 Skyraider zrzuca bomby z białym fosforem na pozycje północnowietnamskie. Wojna w Wietnamie, 1966 r.

24. Kolumna spalonych chińskich transporterów opancerzonych YW 531-H. Walki na placu Tiananmen, Pekin, Chiny, czerwiec 1989 r.

25. Żołnierze Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych robią sobie zdjęcia na tle spalonego samochodu, Kuwejt, 1991 r.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.