Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Koncert na stadionie „Łużniki”. Udział w nim wzięli m.in. Bon Jovi, Motley Crue, Scorpions, Ozzy Osbourne. Moskwa. ZSRR, 1989 rok.

2. Japonki na pikniku, Tokio, 1932 rok.

3.  Hiszpańscy robotnicy protestują przeciwko złym warunkom pracy stojąc w trakcie przerwy na lunch twarzą do ściany. Strajkowanie było niezgodne z prawem i podlegało karze. 6 maja 1968 r.

4. Tramwaj wypadł z szyn. Londyn, 1946 r.

5. Podnoszenie kapsuły z astronautą Alanem Shepardem po jej wylądowaniu w Oceanie Atlantyckim, USA, 5 maja 1961 r.

6. Dworzanie przenoszą carski tron do Wielkiego Pałacu Kremlowskiego. Maj 1896 r.

7.  Legendarna złodziejka Sońka Złota Rączka (Sofia Iwanowna Bluwstein) zakuta w kajdany, na katordze, 1881 r.

8. Latimeria złowiona w pobliżu południowej Afryki u ujścia rzeki Chalumna, 1938 r. Naukowcy uważali, że latimerie wyginęły ponad 70 milionów lat temu.

9. Pierwszy prototyp ekranu dotykowego Apple, 1983 r.

10.  Komik kina niemego Harold Lloyd dochodzi do zdrowia po wypadku z bombą podczas zdjęć reklamowych dla studia Roach, w którym stracił kciuk i palec wskazujący, a także czasowo oślepł, 1919 rok.

11. Paryżanie obserwują zaćmienie Słońca, patrząc na odbicie w wiadrze wody, 17 kwietnia 1912 roku.

12. Tłumacz Pawłow właśnie przetłumaczył Stalinowi żart Churchilla, Jałta, stycznia 1945 roku.

13. Początki kariery modelki 16-letniej Melanii Trump, Słowenia, 1986 r.

14.  Louise Bundy rozmawia ze swoim synem Tedem przed jego egzekucją, 1989 r.

15. Cesarz Franciszek Józef I na katafalku (1916)

16.  Z powodu silnego wiatru lądujący samolot uderzył w ciężarówkę. Gwatemala, 4 lutego 1976 roku.

17.  Burki spalone podczas wiecu, Andiżan, Uzbecka SRR, 8 marca 1927 r.

Z inicjatywy Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego rozwinął się w Azji Środkowej ruch emancypacji kobiet „hujum”. Kampania hujum oficjalnie rozpoczęła się w Uzbekistanie w Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 marca 1927 r.).

18. Róża Luksemburg, Stuttgart, 1907 r.

19.  Przyjaciel oraz sekretarz i kapelan prymasa kardynała Wyszyńskiego – ks. Antoni Baraniak, aresztowany przez bezpiekę w 1953 r.

W Więzieniu na Rakowieckiej był przesłuchiwany 145 razy po kilkanaście godzin, okrutnie bity, wyrywano mu paznokcie, przetrzymywano nago w wilgotnym, ciemnym karcerze przez kilkanaście dni przy kilkustopniowym mrozie. Odmawiano mu pomocy lekarskiej. Kiedy po wielu miesiącach trafił do szpitala więziennego, stwierdzono m.in. przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego, krwawy nieżyt żołądka, zapalenie dróg żółciowych i szereg innych dotkliwych chorób. Przesłuchania nie ustały również w szpitalu. Jako „tymczasowo aresztowany” spędził w więzieniu 27 miesięcy.


Cel uwięzienia i torturowania biskupa Baraniaka był jeden. Złamać biskupa, by zeznawał w procesie pokazowym przeciw prymasowi Wyszyńskiemu, którego chciano oskarżyć o zdradę stanu, szpiegostwo, działanie na rzecz obcych imperialistycznych mocarstw. W IPN znajdują się dokumenty, które to potwierdzają. UB opracował scenariusz, który miał doprowadzić do tego, żeby najbliższy współpracownik prymasa zeznawał przeciwko niemu. Ten scenariusz udało się zrealizować na Węgrzech i w Chorwacji, ale w Polsce nie.

20. Amerykańska flota przygotowuje się do walki o Wyspy Marshalla w 1944 roku.

21. Oczy nienawiści Josepha Goebbelsa (1933)

Jeśli istniałaby możliwość zabijania wzrokiem, to poniższe spojrzenie Josepha Goebbelsa w stronę fotografa byłoby najlepszym tego przykładem. Jest to reakcja ówczesnego ministra propagandy III Rzeszy na informację o tym, że stojący przed nim fotograf jest Żydem.

22. Phan Thi Kim Phuc (1972)

Dnia 8 czerwca 1972 roku, Nick Ut wykonał zdjęcie, które zaszokowało opinię publiczną na całym świecie. Tego dnia udało mu się uwiecznić na zdjęciu Phan Thi Kim Phuc. Ta 9-letnia wietnamska dziewczynka została dotkliwie poparzona w wyniku omyłkowego zbombardowania przez samoloty wojsk Południowego Wietnamu grupy cywili uciekających z wioski Tramg Bang koło Sajgonu.

W 1972 roku wojna wietnamska wchodziła powoli w decydującą fazę. Obie strony konfliktu zaczęły stosować coraz bardziej drastyczne i brutalne środki walki. Wojska Wietcongu oraz Wietnamu Północnego w często dokonywały masakry ludności cywilnej, natomiast Amerykanie używając napalmu oraz  nalotów dywanowych wielokrotnie niszczyli cywilne osady i zabudowania.
8 czerwca doszło do walki o wioskę Tramg Bang. 9-letnia Kim Phuc dołączyła do grupy uciekinierów z wioski, która kierowała się w stronę stanowisk południowowietnamskich wojsk. Niestety w wyniku pomyłki pilota, który uznał ich za grupę wojsk nieprzyjaciela, dokonany został na nich zrzut ładunku z napalmem. W czasie bombardowania śmierć poniosły cztery osoby, w tym dwóch kuzynów Kim. Wiele innych osób zostało poważnie rannych.

Fotograf początkowo sądził, że strzępy znajdujące się na ciele Kim, to kawałki ubrania. Z przerażeniem jednak uświadomił sobie, że to była jej skóra. Nick Ut na całe szczęście zrobił coś, czego w obecnych czasach raczej nie możemy się spodziewać po reporterach. Udało mu się zabrać Kim oraz inne poszkodowane dzieci do specjalistycznej kliniki w Sajgonie. Lekarze po badaniach stwierdzili, że poparzenia sięgające 60% powierzchni ciała, dają niewielkie szanse na uratowanie Kim. Jednak dziewczynce udało się przetrwać. Po 14 miesiącach oraz 17 operacjach ta młoda Wietnamka odzyskała zdrowie. W szpitalu odnalazła ją matka, a Nick odwiedzał dziewczynkę aż do czasu, gdy został ewakuowany z Sajgonu trzy lata później.

Niewiele brakowało, by ta słynna fotografia nigdy nie ujrzała światła dziennego. Agencja Associated Press początkowo odrzuciła zdjęcie, gdyż według ustalonych wcześniej zasad nie wolno było publikować nagich zdjęć postaci. Jednak kierownik Agencji zdecydował się na przesłanie fotografii do centrali w Nowym Jorku. Wkrótce zdjęcie poparzonej Kim znalazło się na pierwszych stronach dzienników całego świata.
Opisywana fotografia stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli wojny w Wietnamie. Ponadto po opublikowaniu jeszcze bardziej przyczyniła się do rozrostu manifestacji przeciw rządowi oraz samej wojnie. Nick Ut momentalnie zyskał sławę, zdobywając za swe zdjęcie najważniejsze nagrody, w tym Pulitzera oraz World Press Photo. 

Phan Thi Kim Phuc i fotograf, który wykonał słynne zdjęcie

Kim przez wiele lat wiodła spokojne życie aż do czasu, gdy będąc na studiach została rozpoznana jako słynna osoba na zdjęciu. Komunistyczny rząd uczynił z niej obiekt propagandowy. Przerwano jej studia i zmieniano życiorys, podając, że jest nauczycielką lub pielęgniarką. W 1986 roku udało jej się zdobyć zezwolenie na wyjazd na Kubę, gdzie mogła kontynuować przerwane studia. Tam poznała swego przyszłego męża. W czasie miesiąca miodowego w roku 1992 poprosili o azyl polityczny w Kanadzie. Obecnie jest Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO oraz bierze czynny udział w pomocy dziecięcym ofiarom wojen na świecie.

23. Ostatnie zdjęcie lwa berberyjskiego, Afryka, 1925 r.

Ten gatunek lwa wyginął…

24. Pokaz umiejętności policjantów-motocyklistów. Australia, 1935 r.

25. Wiktoria Ulma z dziećmi, pół roku przed tragedią. Markowa, jesień 1943 r. Zdjęcie wykonane przez Józefa Ulmę.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.