Ciekawi was jak wyglądali nasi przodkowie? Wielu naukowców i artystów postanowiło odtworzyć wizerunki starożytnych ludzi, a rekonstrukcje twarzy i efekty często zaskakują.

Człowiek z okresu neolitu

Ten człowiek żył w epoce neolitu. Jego szczątki znaleziono na terytorium dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Zmarł około 5500 lat temu, w wieku około 25-40 lat.

Ava, kobieta z epoki brązu

Młoda kobieta, którą znamy pod imieniem Ava, zmarła około 3700 lat temu. Jej szczątki zostały znalezione na terenie Szkocji w grobie wykutym w skale.

Tutanchamon

O tym faraonie każdy słyszał. Najważniejszy człowiek w egipskiej historii rządził około 1332-1323 roku p.n.e. Tutanchamon objął tron mając zaledwie 10 lat i zmarł tuż przed swoimi 20 urodzinami. Dzięki tomografii jego mumii w 2005 roku, w końcu mogliśmy się przekonać jak wyglądał legendarny władca.

Dziewczynka ze starożytnej Grecji

Ta dziewczynka pochodziła z Aten. Zmarła mając 11 lat, około 430 roku p.n.e.

Gajusz Juliusz Cezar

Tak wygląda jedna z największych rzymskich postaci historycznych. Rekonstrukcja była możliwa dzięki skanowaniu zachowanych popiersi Juliusza Cezara.

Mężczyzna z Pompei

Rzymianinowi nigdy nie nadano imienia, naukowcy nie znaleźli żadnych informacji, które mogłyby zidentyfikować jego status społeczny lub powiedzieć cokolwiek o jego życiu. Wiemy jednak, jak tragiczne były okoliczności jego śmierci i 20000 osób zamieszkujących Pompeje i Herkulanum w 79 roku.

Kobieta, która zmarła w Herkulanum

Ta 20-letnia kobieta była jedną z 20 osób, które próbowały ukryć się w hangarze podczas wybuchu Wezuwiusza. Dziewczyna prawdopodobnie pochodziła z zamożnej rodziny.

Młody chłopak ze średniowiecza

Ten chłopak żył w średniowiecznej Szkocji. Miał około 13-17 lat i najprawdopodobniej zmarł podczas leczenia w szpitalu.

Król Ryszard III

Król Anglii żył w drugiej połowie XV wieku, a w sztuce Szekspira został przedstawiony jako okrutny i przebiegły człowiek. O jego osobowość jednak naukowcy wciąż się spierają. Szczątki Ryszarda III zostały odkopane kilka lat temu i na ich podstawie udało się stworzyć rekonstrukcję.

Henryk IV

Król Francji Henryk IV żył w latach 1553-1610. Dbał o swój lud i rządził sprawiedliwie przez co zyskał miłość poddanych. Został zamordowany w wieku 57 lat przez fanatyka.

Mikołaj Kopernik

Tego pana każdy Polak powinien znać, był wybitnym matematykiem i astronomem z ery renesansu, który jako jeden z pierwszych zaproponował tezę, że to jednak Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie (choć do dziś nie wszyscy mu wierzą). Kopernik zmarł w wieku 70 lat, a jego wygląd odtworzył zespół polskich specjalistów.

Jan Sebastian Bach

Wybitny kompozytor żył i tworzył swe dzieła w XVII i XVIII wieku. Pozostawił po sobie 1000 unikatowych utworów, a jego zbiór zawiera prawie wszystkie gatunki muzyczne z wyjątkiem opery.

Maximilien de Robespierre

Robespierre potrafił porwać tłum i przekazać ideę w czasach panowania terroru. Paradoksalnie, później jego zwolennicy zaprowadzili go pod gilotynę. Rekonstrukcji dokonano na podstawie maski pośmiertnej, rezultat okazał się sprzeczny z tym, jak rewolucjonista został przedstawiony na obrazach.

Mieszkaniec Dublina sprzed 500 lat

W 2014 roku archeologowie odkryli szczątki mężczyzny, który zmarł 500 lat temu. Jego szkielet znajdował się w grupie wielu innych szkieletów, a naukowcy określili, że wszystkie nosiły ślady niedożywienia w dzieciństwie i ciężkiej pracy fizycznej, co sugeruje, że byli to biedni ludzie. Jedna z czaszek przetrwała w tak dobrym stanie, że użyto jej do rekonstrukcji twarzy.

Meritamun

Mumia sprzed 2000 lat znana jako „Meritamun”. Naukowcy z uniwersytetu w Melbourne użyli czaszki z tej mumii do odtworzenia jej wyglądu. Określono również, że miała 18-25 lat i ok. 162 cm, niestety nie udało się określić przyczyny jej śmierci.

Antoni Padewski

Święty Antoni z Padwy, katolicki ksiądz urodzony w 1195 w bogatej rodzinie w Lizbonie. Zmarł w wieku 35 lat w Padwie. W 2014 roku naukowcy z uniwersytetu św. Antoniego z Padwy odtworzyli jego wygląd na podstawie cyfrowej kopii jego czaszki.

 Robert The Bruce

Robert I był królem Szkotów od 1306 roku do śmierci w 1329. W swoich czasach był jednym z najsłynniejszych wojowników. Dowodził Szkotami w walce z Anglikami w pierwszej wojnie o niepodległość Szkocji. Do dziś uznawany jest za szkockiego bohatera narodowego. Do rekonstrukcji użyto czaszki, która najprawdopodobniej należała do niego. Choć nie ma takiej pewności, naukowcy są przekonani, że użyli właściwych szczątków.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.