Jest to osiemnasta już seria zdjęć związanych z historią Polski. Wstępnie zaplanowaliśmy 20 serii po 25 fotografii. Dziś zapraszam Państwa na kolejną z nich.

1. 15-letni Tadeusz Rajszczak, pseudonim Maszynka, Powstanie Warszawskie, sierpień 1944 roku.

2. Niemieccy żołnierze prowadzą wziętych do niewoli obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (1939)

3. Adolf Hitler z wizytą w jeszcze niemieckim Stettinie (Szczecinie) na Hakenterrasse (dzisiaj Wały Chrobrego), 12 czerwca 1938 roku.

4. Ewa Kłobukowska na podium podczas XVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, 1964 r.

Ewa Kłobukowska, polska sprinterka, w 1964 roku podczas XVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio startowała w sztafecie 4 × 100 metrów i sprincie na 100 metrów, zdobywając odpowiednio złoty i brązowy medal.

W 1967 przed biegiem w ramach Pucharu Europy w Kijowie przeprowadzono (tylko dla wygrywających wówczas wszystko Polek!) specjalistyczne badania, na „życzenie” delegacji NRD i ZSRR.
Na podstawie próbek nabłonka z jamy ustnej badano układ chromosomów, XX przyjęto za kobiecy, a XY za męski.

Kłobukowska miała XXY, co zinterpretowano na jej niekorzyść. O braku precyzji tej metody wypowiadali się genetycy na całym świecie, ale IAAF była najwidoczniej na rękę dożywotnia dyskwalifikacja jednej z największych gwiazd polskiej lekkoatletyki.
Ewa Kłobukowska nie wyszła za mąż i nie założyła rodziny, choć badania wykazały, że mogłaby mieć dzieci. Ukończyła studia i podjęła pracę zawodową.

5. Zbigniew Wodecki i Zenon Laskowik podczas wielkanocnego koncertu „Muzyka Małego Ekranu”, Poznań, kwiecień 1980 r.

6.  Pielęgniarka z chorym dzieckiem podczas epidemii ospy, Wrocław, Polska, 1963 r.

7. Zbiorniki na gaz na terenie dawnej Gazowni Warszawskiej ok. 1926

8. Mecz piłki nożnej Polska -Włochy (wynik: 0-0). Eliminacje do Mistrzostw Europy, Warszawa, Stadion X-lecia, 26 października 1975 Fot. Marian Schmidt

9. Andrzej Wajda na planie filmu 'Ziemia obiecana’. Tomaszów Mazowiecki, 1974. Na zdjęciu widoczna przypadkowa podwójna ekspozycja. Fot. Marian Schmidt

10. Na zdjęciu: 'Falowiec’ na Osiedlu Przymorze, Gdańsk 1977 rok. Fot. Marian Schmidt

11. Rodzina rolnika, Wierchomla Wielka, 1976. Fot. Marian Schmidt

12. Katowice, 1977 Fot. Marian Schmidt

13. Pogrzeb na St. Albrecht Friedhof (cmentarz św. Wojciecha) Manfredi Gravina, Wysokiego Komisarza Ligi Narodów w Gdańsku. Uroczystościom przewodniczy bp. Edward O’Rourke. (1932)

14. Czołgi na ul. Grabiszyńskiej podczas Stanu Wojennego, Wrocław 1981

15. Poczet sztandarowy 6 Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego. 20 maja 1938

16. Fotografia z Raportu Jürgena Stroopa do Heinricha Himmlera z maja 1943. Aresztowani, żydowscy kierownicy zakładu zbrojeniowego Brauer. Firma Brauer – to przypuszczalnie szop reperacji hełmów Hermana Brauera, przy ulicy Nalewki 28-30, zatrudniający 2 tysiące robotników. Warszawa, 24 kwietnia 1943

17. Fotografia z Raportu Jürgena Stroopa do Heinricha Himmlera z maja 1943. Kobieta wisząca na balustradzie balkonu, przygotowje się do zeskoczenia na ulice prosto w ręce czekającego już na nią SS, Warszawa 1943

18. Płonąca fabryka podczas powstania w warszawskim getcie. Ulica Okopowa róg Glinianej. 1943

19. Oficer Armii Czerwonej wzięty do niewoli niemieckiej na moście kolejowym. Przemyśl, czerwiec 1941

20. Plac Saski. Marszałek Piłsudski powraca do stolicy po Bitwie Warszawskiej. Za Marszałkiem widoczny jest gen. Paul Henrys – szef francuskiej misji wojskowej w Polsce, oraz dowódca obrony Warszawy – gen. dyw. Józef Leśniewski. (1920)

21. Kilku tysięczny pochód narodowy zorganizowany przez Narodową Demokrację w celu przyznania Królestwu Polskiemu autonomii. Na zdjęciu Krakowskie Przedmieście i pomnik Mickiewicza. 4 października 1905

22. Gmach Muzeum Narodowego uszkodzony podczas obrony Warszawy (1939)

23. Jan Glias – woźny Zarządu Miejskiego, sławny wyniesieniem niewybuchu podczas niemieckiego nalotu na Lublin i uratowaniem wielu osób. 9 września 1939 roku

9 września 1939 podczas niemieckiego nalotu na Lublin, jedna z bomb spadła na Ratusz i przebiła się przez II i I piętro budynku, jednak nie wybuchła. Tego dnia zgromadziło się w nim wielu ludzi, jako że był to dzień wypłaty. Jan Gilas sam, gołymi rękami, wyniósł niewybuch z budynku, ratując zgromadzonych w nim ludzi. Tuż po wyjściu z Ratusza zmarł prawdopodobnie na zawał serca, spowodowany stresem i zmęczeniem. Moment jego śmierci uwiecznił lubelski fotograf Ludwik Hartwig. Pochowany jest na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie.

24. Oficerowie 24 Pułku Ułanów – od lewej: mjr Romuald Dowbór i ppor. Adam Dzierżek (Francja 1944 r.).

25. Gabriel Narutowicz – pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.