Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Automat do opalania. (1949)

2. Ratownik na plaży. (Lata 20. XX wieku)

3. Protezy nóg (1890)

4. Drezno w marcu 1945 r.

5. Odbudowa Drezna (1946)

6. Pierwsza świnka, która wzniosła się w powietrze (1909)

7. Heinrich Himmler ze swoją dziewięcioletnią córką Gudrun. (1938)

8. Hilary Rodham i Bill Clinton podczas studiów na Yale Law School (1971)

9.  Mahatma Gandhi jako młody prawnik. (1893)

Pomimo prestiżowych studiów w Londynie, kariery w adwokaturze nie zrobił – być może z powodu paraliżującego wstydu, jaki ogarniał go na sali sądowej (zawsze przemawiał z wzrokiem wbitym w podłogę). Szybko porzucił kancelarię i wyjechał do Afryki Południowej. Doświadczenie tamtejszego rasizmu natchnęło go do walki o prawa człowieka.

10. Salvador Dali czyta swoją biografię (1959)

11. Biełka i Striełka, dwie suczki, które jako pierwsze odbyły w 1960 roku lot orbitalny i wróciły żywe na Ziemię. 

 Jedno ze szczeniąt Striełki (na drugim planie) Nikita Chruszczow wysłał później w prezencie córce Johna F. Kennedy’ego – Caroline.

12. Waszyngton, tak wyglądały pierwsze food trucki (w tej roli oczywiście legendarny Ford T)

13. Clara Pettaci, kochanka Benito Mussoliniego, przy lekturze jego wspomnień, wydrukowanych pośpiesznie w ostatnich miesiącach wojny. (1944)

Zostało jej kilka miesięcy życia. 27 kwietnia 1945 roku, będąc kochanką Duce od kilkunastu lat, po raz pierwszy spędzi z nim noc do samego rana. Nazajutrz dumnie odrzuci propozycję uratowania życia, którą złożą jej partyzanci („zostanę z nim do końca”). Zginie próbując zasłonić dyktatora własnym ciałem, gdy pluton egzekucyjny otworzy ogień.

14. Nieco oszołomiony Benito Mussolini i szczęśliwy Otto Skorzeny – niemieccy komandosi właśnie uwolnili włoskiego dyktatora. (1943)

15.  Więzień i zarazem marszałek Francji, 94-letni Philippe Pétain spożywa posiłek z blaszanej miski. (1950)

Naczelny wódz i bohater I wojny światowej po klęsce Francuzów w 1940 roku objął stanowisko szefa kolaborującego z Niemcami rządu Vichy. W swoim mniemaniu działał w imię francuskiej racji stanu, trzymając swój kraj z dala od działań wojennych, ale cena za współpracę z okupantem była wysoka (np. wysłanie na śmierć 75.000 francuskich Żydów). W pokazowym procesie po wojnie 89-letni marszałek bronił się, trzymając w ręku buławę marszałkowską: „Na waszą ocenę odpowie jeszcze Bóg i potomność. Niech mnie osądzi Francja!”. Orzeczoną karę śmierci generał Charles de Gaulle ostatecznie zamienił mu na dożywotnie więzienie na wyspie Île d’Yeu, gdzie Pétain zmarł i został pochowany w 1951 roku. Władze Francji do dziś nie zezwoliły na jego pochówek w przygotowanym sto lat temu grobie pod Verdun, wśród bohaterów zwycięskiej I Wojny Światowej.

16. Widok na Nowy Jork z tarasu Empire State Building w dniu jego otwarcia. (1931)

Po trwającej 410 dni budowie zaprojektowany w stylu art deco wieżowiec otworzył uroczyście prezydent Herbert Hoover zapalając światła w całym budynku zdalnie z Waszyngtonu.

17.  Betty Grable odbija swoje nogi (powszechnie uważane za najlepsze w latach 40-tych) przed Teatrem Chińskim Graumana przy przy 6931 Hollywood Boulevard. (1943)

18. Friedrich Nietzsche w klinice psychiatrycznej, rok przed śmiercią, kiedy z filozofem nie było już żadnego kontaktu. (1899)

9 lat wcześniej doznał załamania psychicznego widząc woźnicę bezlitośnie okładającego batem konia. W ostatnim liście przed trafieniem do kliniki napisał: „Do dostojnych Polaków! Należę do was, jestem jeszcze bardziej Polakiem niż Bogiem, chcę wam oddać cześć, tak jak cześć oddawać mogę… Żyję wśród was jako Matejko.. Ukrzyżowany”.

19. Gabriele d’Annunzio – włoski poeta, awanturnik, fantasta, alkoholik i skandalista, mikrus, który zainspirował Mussoliniego.

20. Książe Douglas Douglas-Hamilton jako pierwszy człowiek na świecie przelatuje nad szczytem Mount Everest, zrzucając nad nim brytyjską flagę. (1933)

21. Ukrainka Ludmiła Pawliczenko, radziecki strzelec wyborowy podczas obrony Sewastopola. (1942)

22. S.S. Kronland jako jeden z pierwszych statków przepływa 82-kilometrowym Kanałem Panamskim, który skrócił drogę między Oceanem Atlantyckim a Pacyfikiem o 14500 kilometrów. (1915)

23. 1 stycznia 1940 roku, pracownicy Diamond Horseshoe w Nowym Jorku, budzą ostatnich uczestników sylwestrowej zabawy, aby posprzątać lokal

24.  Topola rosnąca w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej o mało nie doprowadza do nuklearnego konfliktu. (1976)

Drzewo rośnie w pasie neutralnym, ale zasłania widok z amerykańsko – południowokoreańskich punktów obserwacyjnych. Do strefy wkracza grupa nieuzbrojonych żołnierzy amerykańskich, aby je ściąć (co zostało uzgodnione z Koreą Północną). Nagle pojawiają się żołnierze KRLD, aby bronić topoli „posadzonej własnoręcznie przez Kim Ir Sena”. Koreańczycy z Północy wyrywają Amerykanom siekiery, zabijają dwóch z nich i oskarżają Amerykanów na forum międzynarodowym o „agresję”. Dramatycznie wzrasta napięcie między USA a Chinami. Po trzech dniach Amerykanie organizują operację Paul Bunyan – w strefie pojawia się nagle ponad 100 żołnierzy, towarzyszą im helikoptery, bombowce, myśliwce. Do granicy koreańskiej podpływa lotniskowiec USS Midway, a w całej Korei Południowej zostaje ogłoszony najwyższy alarm bojowy. Koreańczycy z Północy ściągają w pobliże akcji 200 swoich żołnierzy, ale nie podejmują konfrontacji. Po 42 minutach od rozpoczęcia akcji topola zostaje ścięta.

25. Słoń wypadł z kolejki podwieszanej w Wuppertalu. (1950)

W podróż wagonem w celach reklamowych wysłała go dyrekcja lokalnego cyrku. W trakcie przejażdżki młode słoniątko zdenerwowało się, przebiło ścianę wagonu i wpadło do rzeki. Zwierzę odniosło niewielkie obrażenia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.